Neomejen dostop | že od 9,99€
ZDA so prejšnji teden z vetom preprečile resolucijo varnostnega sveta, zdaj premirje med Izraelom in Hamasom zahteva generalna skupščina OZN. 153 držav, med njimi tudi Slovenija, je na sinočnjem posebnem zasedanju, ki sta ga zahtevala Egipt in Mavretanija, glasovalo za takojšnje človekoljubno premirje v Gazi ter za takojšnjo in brezpogojno izpustitev vseh talcev.
Ameriški predsednik Joe Biden je pred začetkom razprave in glasovanja na newyorškem sedežu OZN v Washingtonu ocenil, da izraelski premier Benjamin Netanjahu izgublja mednarodno podporo za vojaški obračun v Gazi. Po njegovih besedah bo moral spremeniti svojo vlado, ki po njegovem otežuje položaj: »Bibi bo moral sprejeti težke odločitve, to je najbolj konservativna vlada v izraelski zgodovini.«
ZDA so sinoči kljub temu glasovale proti resoluciji generalne skupščine. Ameriška veleposlanica pri OZN Linda Thomas-Greenfield je podprla njene človekoljubne vidike kot zaščito civilistov in izpustitev talcev, vsako premirje pa bi bilo ta čas po njenem mnenju le začasno ali celo nevarno: nevarno za Izraelce, ki bi bili spet predmet napadov, pa tudi za Palestince, »ki si zaslužijo boljšo prihodnost, osvobojeno od Hamasa«.
Proti je glasoval tudi Izrael, potem ko je veleposlanik judovske države pri OZN Gilad Erdan spomnil, da je prav Hamas z grozljivim napadom prekinil dolgoletno premirje, prvega decembra tudi prvo človekoljubno. Po njegovem prepričanju bi se vse druge države sveta branile pred takšnimi napadi. Izraelski premier Netanjahu pa je potrdil nesporazume z ZDA, kaj narediti »dan po Hamasu«: sam noče ponoviti tistega, kar vidi kot napako sporazumov iz Osla. Bidnova administracija se nagiba k temu, da bi oblast v Gazi prevzela palestinska oblast Zahodnega brega, izraelski premier pa tja noče spustiti »tistih, ki učijo teror, podpirajo teror, financirajo teror: Gaza ne bo Hamastan niti Fatahstan.«
Pakistanski veleposlanik pri OZN Munir Akram je nasprotoval imenovanju tako Izraela kot Hamasa v resoluciji: ko ljudem odrečeš svobodo in dostojanstvo, ko jih ponižaš in zapreš v odprt zapor, ko jih ubijaš kot živali, postanejo zelo jezni in delajo drugim, kar se dogaja njim. Resolucijo generalne skupščine za takojšnje človekoljubno premirje je pozdravil palestinski Hamas. Predstavnik Izat el Rešik je mednarodno skupnosti pozval, naj še naprej pritiska na Izrael za njeno uresničitev.
Izraelska bombardiranja so po ocenah OZN ubila skoraj 16.000 Palestincev, večina od 2,3 milijona prebivalcev Gaze je razseljenih. 40.000 zgradb ali 18 odstotkov vseh je porušenih, zaradi oteženega dostopa mednarodne pomoči poročajo o pomanjkanju hrane in vode. Hamas, katerega privrženci so 7. oktobra ubili 1200 udeležencev koncerta miru in prebivalcev kibucev ob meji z Gazo, še vedno zadržuje 117 talcev in posmrtne ostanke dvajsetih ljudi, ki so umrli v ujetništvu.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji