Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Alice Weidel, istospolno usmerjena finančnica, ki vodi nemško skrajno desnico

AfD je presenetljivo podvojila volilni rezultat. Kdo je političarka, ki je blizu Elonu Musku, njena partnerka pa je priseljenka?
Na predvolilnih srečanjih so ji očitali dvoličnost, češ da doma »indoktrinira« mladoletna sinova svoje partnerke, medtem ko AfD zagovarja tradicionalne družinske vrednote. FOTO: Fabrizio Bensch/Reuters
Na predvolilnih srečanjih so ji očitali dvoličnost, češ da doma »indoktrinira« mladoletna sinova svoje partnerke, medtem ko AfD zagovarja tradicionalne družinske vrednote. FOTO: Fabrizio Bensch/Reuters
Pi. K.
24. 2. 2025 | 12:17
24. 2. 2025 | 13:24
6:14

AfD, ki bo s svojimi 20,8 odstotka volilnih glasov zagotovo igrala eno najpomembnejših vlog v novi sestavi nemškega parlamenta, od septembra 2021 s sopredsednikom poslanske skupine AfD Tinom Chrupallom vodi Alice Weidel

Alice Weidel je ena najprepoznavnejših in hkrati najbolj spornih osebnosti sodobne nemške politike. Je odkrito homoseksualna in živi s partnerko, filmsko ustvarjalko Sarah Bossard s Šrilanke, ter sinovoma. Družina je razpeta med Berlinom in Švico, kar je nenavadno za vodjo stranke, ki močno poudarja nacionalno identiteto in patriotizem. Čeprav je zahodna Nemka, vodi stranko, ki je tradicionalno močnejša v vzhodni Nemčiji.

Študirala je v Bayreuthu, nato pa delala za Goldman Sachs in Bank of China, kar jo je za šest let popeljalo na Kitajsko.

Na predvolilnem srečanju v Berlinu, kjer se je pred leti prvič odprla medijem, je njena podoba postala predmet stalnega zanimanja – tako njenih privržencev kot kritikov. Medtem ko AfD trdi, da se bori proti stigmatizaciji tradicionalnih vlog spolov v vrtcih in šolah, je ameriški kolega obtožil Weidlovo, da doma kot odkrita lezbijka »indoktrinira« mladoletna sinova svoje partnerke. V tistem trenutku se je Weidlova hitro obvladala, zagovarjala načela svoje stranke in tako poskušala usmeriti pozornost nazaj k družinskim pristojnostim, ki so temelj političnega programa AfD.

Alice Weidel, priznana ekonomistka z bogatimi izkušnjami iz finančnega sveta – med drugim pri Goldman Sachsu in Allianzu FOTO: Ralf Hirschberger/AFP
Alice Weidel, priznana ekonomistka z bogatimi izkušnjami iz finančnega sveta – med drugim pri Goldman Sachsu in Allianzu FOTO: Ralf Hirschberger/AFP

Njene karizma in mednarodne izkušnje so ji pomagale, da je kot voditeljica AfD postala ključna akterka v stranki, ki je bila ustanovljena pred približno štirimi leti in je med volitvami v nemškem bundestagu zasedla tretje mesto. Kljub temu pa so njeni medijski nastopi pogosto zelo kontroverzni – hitri odhodi z intervjujev in prekinitve televizijskih nastopov so le del zgodbe o ženski, ki išče ravnotežje med visoko strokovnostjo in zahtevami politike.

Weidlova se je rodila v Güterslohu, mestu s približno 100.000 prebivalci med Dortmundom in Hannovrom. Njena vloga v AfD je ključna za širitev stranke med srednji razred in neopredeljene. Čeprav je začela politično pot kot ekonomska glasnica stranke, je kmalu postala glasna zagovornica bolj skrajnih stališč, zlasti na področju migracij in nemškega nacionalizma. Njeni govori so radikalni in brezkompromisni, kar ji sicer prinaša podporo med desničarskimi volivci, a hkrati veliko kritik od drugod.

Stranko AfD mediji pogosto označujejo kot skrajno desno, a je Weidlova to oznako zavrnila. Poudarila je, da gre za konservativno gibanje in da niso rasisti. Opisuje se kot »liberalna konservativka«, vendar njena dejanja in izjave pogosto kažejo drugače. Zavzema se za množično repatriacijo tujcev, kar je politika, ki je bila nekoč tabu, zdaj pa jo odkrito zagovarja. Njena stališča do družine so prav tako kontroverzna; čeprav je sama istospolni starš, zagovarja tradicionalno definicijo družine kot zveze med materjo, očetom in otroki ter meni, da legalizacija istospolnih porok ni pomembna.

image_alt
Z Muskovo pomočjo raste podpora Alice Weidel in AfD

Weidlova je nekoč dejala, da so migranti »burke, dekleta v naglavnih rutah, moški z noži, ki živijo na račun države, in drugi nekoristni ljudje«. Zaradi takšnih izjav so jo obsojali politični nasprotniki, a jo tudi podpirali tisti, po mnenju katerih migracije ogrožajo nacionalno varnost.

Weidlova trdi, da Nemčija trpi največjo gospodarsko škodo zaradi konflikta v Ukrajini, in meni, da Nemčija ni dolžna pomagati Ukrajini. Po njenem mnenju bi morala Ukrajina odgovarjati za posledice vojne, kar je po mnenju mnogih nehumano in kratkovidno stališče.

FOTO: Wolfgang Rattay/Reuters
FOTO: Wolfgang Rattay/Reuters

Weidlova je znana tudi po svojih izjavah o nacizmu, cepivih proti covidu in globalnem segrevanju. Med pogovorom v podkastu z Elonom Muskom je trdila, da nacisti niso bili desničarji in da je bil Hitler »komunist, socialist«. Takšne izjave so zgodovinsko netočne in so povzročile ogorčenje. Poleg tega je izrazila dvome o učinkovitosti cepiv proti covidu in podvomila o dokazih o globalnem segrevanju.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine