Vremenoslovci so za danes napovedovali močne padavine, nekatere reke so močno narasle. Obilne padavine z dolgotrajnimi nalivi, ki so preko dneva zajele območje države, so največ težav povzročile v zahodni in osrednji Sloveniji. Iz Uprave za zaščito in reševanje Slovenije so sporočili, da so zabeležili 44 posredovanj, in sicer v občinah Bohinj, Bovec, Brežice, Kobarid, Kočevje Krško, Laško, Osilnica, Radovljica, Sevnica Slovenj Gradec in Tolmin.
Meteorne vode so zalile 21 stanovanjskih in drugih objektov, zalitih pa je bilo tudi več cestišč. Močen veter in razmočena tla so povzročila, da se je podrlo večje število dreves, ki so ovirala promet, eno pa je padlo tudi na streho osebnega vozila. Sunek vetra v Prvačini v občini Nova Gorica je podrl večji šotor za spravilo sena in kmetijskih strojev, v Idriji pa streho bolnišnice.
Največji pretoki v večernih urah in v noči na sredo
Arso je dopoldne poročal o velikih pretokih rek s povirjem v Julijskih Alpah, v Kamniško Savinjskih Alpah, v Idrijsko Cerkljanskem in Škofjeloškem hribovju ter v porečju Vipave. Narasle so tudi reke ponekod drugod po Sloveniji, zlasti v osrednji in južni Sloveniji so opozorili na možnost razlivanj posameznih rek. Te bodo po napovedih največje pretoke dosegle v večernih urah in v noči na sredo. Ob močnejših krajevnih nalivih lahko hitro narastejo tudi hudourniški vodotoki.
V prvem delu noči bo dež večinoma ponehal. FOTO: Roman Šipić/Delo
Gladina Bohinjskega jezera narasla za dober meter in pol
Reke v zgornjem Posočju se postopoma umirjajo, naraščajo pa reke na območju Bohinja, so sporočili iz Arsa. Glavnina padavin se je zdaj pomaknila v južno Slovenijo, tudi tam reke naraščajo, možna so razlivanja.
V zadnjih dneh je gladina Bohinjskega jezera narasla za dober meter in pol in še narašča. V zaledju jezera je v tem času ponekod padlo tudi več kot 400 milimetrov dežja. Glavnina padavin se je sedaj pomaknila v južno Slovenijo, tudi tam reke naraščajo, možna so razlivanja.
Danes bo sicer deževno, na zahodu tudi z nevihtami in krajevnimi, tudi dolgotrajnejšimi nalivi. Pihal bo južni do jugozahodni veter, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, na Primorskem do 20 stopinj Celzija.
V prvem delu noči bo dež večinoma ponehal. Jutri bo na vzhodu deloma sončno in večinoma suho vreme, drugod bodo občasno krajevne padavine, deloma plohe, na zahodu tudi kakšna nevihta. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 10, ob morju okoli 13, najvišje dnevne od 11 do 17, v Gornjesavski dolini okoli 7 stopinj Celzija.
Arsovo opozorilo: V torek do večera pričakujemo obilnejše padavine z dolgotrajnimi nalivi. Krajevno bo v zahodni in deloma južni ter osrednji Sloveniji predvidoma padlo od 50 do okoli 100 litrov dežja na kvadratni meter, drugod pa od 20 do okoli 50 litrov dežja na kvadratni meter.
V četrtek bo nato več sončnega vremena, nastale bodo le posamezne plohe, dodajajo na Arsu. V petek bo v zahodnih krajih oblačno s padavinami, na vzhodu bo deloma sončno in v glavnem suho.
Kakšno bo vreme v sosednjih pokrajinah? Danes bo oblačno s padavinami, deloma nevihtami, ki se bodo že zgodaj dopoldne razširile tudi na kraje vzhodno od nas. Ob severnem Jadranu bo pihal okrepljen jugo. Jutri bo v krajih vzhodno od nas večinoma suho, predvsem v zahodni Hrvaški ter v sosednjih krajih Italije pa bodo krajevne padavine, deloma plohe, možna bo tudi kakšna nevihta.
Na Geološkem zavodu Slovenije opozarjajo, da je v zahodni in osrednji Sloveniji povečana verjetnost zemeljskih plazov.
Po navedbah geološkega zavoda lahko do pojavljanja zemeljskih plazov pride tudi v ostalih predelih Slovenije. Verjetnost se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalcem na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, svetujejo, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču. STA
Komentarji