Neomejen dostop | že od 9,99€
Prvi sneg je razveselil Slovenijo in pobelil tudi nižje ležeče kraje. Po podatkih Agencije za okolje in merilnih postaj se prve snežne padavine niso enakomerno razporedile po Sloveniji. Ponoči je snežilo predvsem v severnih krajih, drugod pa je večinoma deževalo. Na nekaterih višje ležečih območjih je po podatkih Arsa zapadlo tudi do okoli 20 centimetrov novega snega, po nižinah pa večinoma manjše količine do pet centimetrov.
Ponekod po Sloveniji se je sneg oprijel vozišč, kar je povzročilo zimske razmere na cestah. Prometnoinformacijski center zato poziva voznike, naj vožnjo prilagodijo razmeram na cesti in naj se na pot ne odpravljajo brez ustrezne zimske opreme. »Zaradi snega in nizkih temperatur pričakujemo nevšečnosti v prometu, zato bodo potovalni časi daljši,« pravijo.
Na gorskih prelazih, kjer so razmere najbolj zahtevne, je obvezna uporaba verig. Prelaz Vršič je trenutno prevozen le z verigami, zato svetujemo previdnost vsem, ki načrtujejo pot čez visokogorje.
Komunalne službe in vzdrževalci cest si prizadevajo zagotavljati čim boljše razmere, a voznike kljub temu pozivamo k potrpežljivosti in odgovornemu ravnanju. Prvi sneg nas opominja, da je zimska sezona tukaj, zato je čas za popolno pripravljenost vseh udeležencev v prometu.
Čeprav smo pričakovali pravo zimsko pravljico, je ob začetku snežne sezone Slovenijo po večini pobelila simbolična količina snega.
Na nekaterih ključnih lokacijah so 22. novembra 2024 ob 7. uri meritve skupne količine snežnih padavin pokazale naslednje:
Kredarica: 25 centimetrov
Vogel: 20 centimetrov
Rateče: 13 centimetrov
Celje: 5 centimetrov
Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana: 4 centimetre
Katarina nad Ljubljano: 4 centimetre
Ljubljana: 3 centimetre
Vodja celjske zimske službe Damjan Maček je za STA povedal, da je v savinjski regiji v četrtek zvečer najprej začelo snežiti v višjih legah, ponoči pa tudi po nižinah. V savinjski regiji je tako po nižinah zapadlo do pet centimetrov snega, v hribih pa več.
Maček je dejal, da sneg v prometu ni povzročil večjih zastojev, plužno-posipne enote celjske zimske službe pa so že šle na delo. »Glavna akcija se je začela ob pol enih zjutraj, potem okrog pol tretje ure, ekipe pa so še na terenu. Zaradi mokrega snega težave povzroča drevje oziroma vejevje, ki ponekod sega na vozišče. Podrtih je bilo tudi nekaj dreves,« je dodal Maček.
Danes bo po Sloveniji sprva oblačno, padavine bodo dopoldne ponehale. Zaradi hladne fronte bo zapihal severnik, na Primorskem burja. Veter bo popoldne oslabel, še vedno pa bodo možne plohe. Po večini Slovenije se bodo temperature gibale od 0 do 5 stopinj Celzija, na Primorskem do 11. V soboto bo v krajih severno od nas oblačno, več jasnine bo na jugu. V alpskem svetu bo še lahko zapadla kakšna snežinka. Severni veter bo tekom dneva ponehal, začel bo pihati južni do jugozahodni veter.
Čeprav prve snežne padavine niso bile obilne, pa so dovolj, da nas opozorijo na bližajočo se zimo. Vozniki naj preverijo zimsko opremo, občine pa se pripravljajo na morebitne večje snežne padavine v prihajajočih tednih, opozarjajo strokovnjaki.
Sneženje je danes zajelo tudi nekatere dele na severozahodu Hrvaške in Gorski Kotar. Ceste so mokre in spolzke v večjem delu države, na jadranski obali pa bo po napovedih vremenoslovcev pihal močan veter, zaradi česar so prekinjene nekatere trajektne povezave.
Iz primorsko-goranske županije in iz Like poročajo o podrtih drevesih zaradi močnega vetra. V večjem delu liško-senjske županije in v Međimurju pa je zaradi snega prekinjena oskrba z električno energijo, poroča hrvaški portal N1.
Zaradi nizkih temperatur hrvaški avtoklub (Hak) opozarja pred poledico na cestah, še posebej na mostovih in v podvozih. V Liki, kjer je sneg zapadel že sredi tedna, je zaradi zimskih razmer medtem prepovedan promet za vozila brez obvezne zimske opreme.
Zaradi slabih vremenskih razmer je danes prekinjenih več trajektnih in katamaranskih povezav na obali.
Na Hrvaškem bo po napovedih hrvaškega meteorološkega zavoda (DHMZ) danes prevladovalo oblačno vreme z dežjem, popoldne pa je možen sneg tudi v nekaterih drugih delih poleg gorskih predelov in severozahoda države. Na Jadranu so mogoče nevihte.
Za celotno hrvaško obalo danes sicer velja oranžno vremensko opozorilo zaradi močnega vetra in možnih obilnih lokalnih padavin, ki bi lahko povzročile tudi hudourniške poplave. Za preostale dele države velja rumeno vremensko opozorilo zaradi močnega vetra.
STA
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji