Zakaj je pomembno
dodatno pokojninsko zavarovanje, kakšna je razlika med
kolektivnim in individualnim dodatnim pokojninskim zavarovanjem? Vedno bolj se zavedamo, da bomo morali za finančno varnost po upokojitvi v veliki meri poskrbeti sami. Dejstvo je, da pokojnina ne bo enaka dohodkom, ki jih prejemamo v aktivni dobi. Kakšen odnos imamo do nižjih prejemkov in ohranitve življenjskega standarda, je stvar posameznika.
.
Mateja Kurent Foto osebni arhiv
Najprimernejša oblika namenskega varčevanja za dodatno starostno pokojnino je prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje (PDPZ), ki je edina tovrstna oblika zavarovanja, pri kateri lahko vsako leto uveljavljate davčno olajšavo. Osnovni namen zavarovanja je nalaganje sredstev na osebni račun v aktivni dobi s ciljem, da bomo po upokojitvi prejemali dodatno starostno pokojnino. Sklenejo ga lahko vsi, ki so vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje ali koristijo pravice iz tega zavarovanja. Zavarovalnica Triglav prek kritnih skladov z različnim naložbenim tveganjem izvaja naložbeno politiko življenjskega cikla, torej upravlja sredstva na način, da se naložbe skozi čas varčevanja prilagajajo starosti osebe. (Tovrstno zavarovanje sicer ponujajo v Sloveniji tri zavarovalnice, tri pokojninske družbe ter upravljavci vzajemnih in krovnih pokojninskih skladov.)
Odločitev za varčevanje v PDPZ pomeni vključitev v pokojninski načrt individualnega oziroma kolektivnega zavarovanja. Kakšna je razlika? Kritja so enaka. Pokojninska načrta iz trenutne ponudbe Zavarovalnice Triglav vključujeta zavarovanje dodatne starostne pokojnine, poleg tega pa še dodatni kritji, in sicer predčasno dodatno starostno pokojnino in dodatno družinsko pokojnino z vključeno zavarovalnino za primer nezgodne smrti člana med vplačevanjem. Dodatni kritji sta brez dodatnega plačila.
Kolektivno zavarovanje se od individualnega razlikuje po tem, da pri prvem pokojninski načrt v celoti ali delno financira delodajalec. V tem primeru se delodajalcu vplačila priznajo kot davčna olajšava pri davku od dohodka pravnih oseb oziroma pri davku od dohodkov iz dejavnosti. Za vplačila, ki jih v kolektivno PDPZ vplača delodajalec, se ne obračunajo obvezni prispevki in davki. Če delodajalec z vplačili ne preseže zneska maksimalne davčne olajšave, jo lahko z dodatnimi vplačili izkoristi posameznik.
Ali se prebivalstvo dovolj zgodaj in v dovolj velikem obsegu odloča za to zavarovanje? Število članov PDPZ se povečuje. Glavnina so zaposleni, vključeni v pokojninski načrt kolektivnega zavarovanja, ki ga (so)financira delodajalec. Starostna struktura je večinoma odvisna od starosti zaposlenih v posameznem podjetju. Delodajalec namreč v zavarovanje vključi vse zaposlene, razen tistih, ki s pisno izjavo potrdijo, da tega ne želijo.
Komentarji