Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Za delo v jami je potrebna tudi dobra hrana

Rudarji, ki vsak dan delajo 500 metrov pod zemljo, zahtevajo višje nadomestilo za malico.
Sindikat SDRES za nadomestilo za malico zahteva 7,91 evra. FOTO: arhiv SDRES
Sindikat SDRES za nadomestilo za malico zahteva 7,91 evra. FOTO: arhiv SDRES
13. 6. 2022 | 16:37
13. 6. 2022 | 21:38
6:11

Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) je začel zbirati podpise za dostojno malico v skupini Premogovnik Velenje (PV). Zahtevajo, da PV in HTZ Velenje zagotovita povračilo stroškov za prehrano v višini 7,91 evra. V reprezentativnem Sindikatu Premogovnika Velenje so že februarja dali poziv na sindikate in ministrstvo za finance, da bi višino še neobdavčenega nadomestila za malice uskladili z rastjo življenjskih stroškov, a se to še ni zgodilo. Čeprav se pri malicah borita za isto stvar, sta sindikata na bojni nogi. Sindikat PV je vložil tudi tožbo zoper SDRES, ker naj bi SDRES izjavljal neresnice o zamrznjenih plačah.

Zaposleni v PV dobijo za malico 6,12 evra nadomestila, to je največ, kar je še neobdavčeno. Od tega dobijo 4,62 evra na kartico za malico, razliko do 6,12 evra jim nakažejo na osebni račun pri plači. Če je prej ta razlika dejansko ostala še za kaj drugega in je bila nekakšen socialni korektiv, pa jo zdaj porabijo za plačilo malice. Cene so se namreč močno zvišale, je povedal Asmir Bećarević iz SDRES: »Vse se draži iz meseca v mesec, naše plače pa se ne zvišujejo od leta 2019. Knapi so to še nekako požirali, ne morejo pa požreti tega, kar se je začelo dogajati z našo malico. Živimo v 21. stoletju, govorimo o digitalizaciji, pozabljamo pa na prehrano. Človek mora za varno delo tudi kvalitetno jesti.«

Vse se draži iz meseca v mesec, rudarske plače pa se ne zvišujejo od leta 2019, pravi Asmir Bećarević. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Vse se draži iz meseca v mesec, rudarske plače pa se ne zvišujejo od leta 2019, pravi Asmir Bećarević. FOTO: Špela Kuralt/Delo

Cena toplih malic sicer ostaja 4,62 evra, a rudarji, ki gredo v jamo, tople malice ne dobijo, čeprav Bećarević pravi, da v tujini rudarjem tudi to omogočajo: »Lažje je knapu zaviti četrt kruha, pol čebule, dve kranjski in pojdi delat.« V SDRES so fotografirali posamezne malice in njihovo ceno. Za četrt kruha, hamburško slanino, majonezo in majhno, v plastiko zavito tortico, odštejejo rudarji šest evrov. Tudi pogoji so slabi, pravi: »V jami ni stolov, ničesar, moraš se znajti. Včasih ješ kar v vodi, včasih stoje. Če delodajalcu ni mar, da bi zagotovil vsaj kvalitetno prehrano, če že pogojev ne more, moramo temu narediti konec.«

Knapi vzamejo hladno malico s sabo pred odhodom v jamo. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Knapi vzamejo hladno malico s sabo pred odhodom v jamo. FOTO: Špela Kuralt/Delo

V četrtek so začeli zbirati podpise za spletno peticijo, jutri jih bodo še za pisno. Ko bodo zbrali 600 podpisov, bodo zahteve za nadomestilo za malico v višini 7,91 evra predali poslovodstvu PV in HTZ.

Tožba

Tudi v Sindikatu PV so že opozorili na problem malic, je dejal predsednik Simon Lamot: »Na poslovodstvo smo naslovili pobudo, da bi vrnili ključnih šest malic na ceno 4,62 evra.« Dodal je, da bi bilo najhuje, če bi sicer dobili več denarja, a ostali brez možnosti malice v podjetju: »Enostavne rešitve ni. Ne privolim v to, da bi si naši rudarji ali zaposleni na težkih delovnih mestih nesli malico na avtobus, skozi obe garderobi, potem pa v jamo. Pri mlajših vemo, kako je – vsaj enkrat na teden bi jo pozabili.«

Predsednik Sindikata Premogovnika Velenje Simon Lamot pravi, da bodo morda že prihodnji teden lahko povedali, kaj so izpogajali glede višjih plač. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Predsednik Sindikata Premogovnika Velenje Simon Lamot pravi, da bodo morda že prihodnji teden lahko povedali, kaj so izpogajali glede višjih plač. FOTO: Špela Kuralt/Delo

Verjetno bi sindikati lažje kaj izpogajali, če bi sodelovali. Tako pa Sindikat PV toži SDRES, je povedal Bećarević: »Navajajo, da so naše izjave neresnične, da oni niso podpisali soglasja o zamrznjenih plačah, kar ne drži. Na podlagi njihovega soglasja iz leta 2019 k splošnemu aktu o plačah so plače zamrznjene. To je dejstvo. Niso se zvišale niti za cent.« Lamot odgovarja, da plače niso zamrznjene, da pa se res niso zvišale. Poudaril je, da se po splošnem aktu plače zvišujejo kot na panožnem nivoju najnižje osnovne plače. Te so tako nizke, da se tudi zdaj, ko se bodo 1. junija zvišale za štiri odstotke, zaposlenim v PV to ne bo poznalo. A Lamot poudarja, da se prav na podlagi izpogajanih višjih najnižjih osnovnih plač v panogi pogajajo tudi na ravni skupine PV: »Ko se bomo izpogajali, se bo ljudem poznalo pri plači.« Kaj so izpogajali, bo morda znano prihodnji teden, cilj pa je večje zvišanje kot na ravni panoge.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine