Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Voznikom v zrelih letih priporočajo obnovitev znanja

Sožitje na cesti: Na kaj morajo biti v novi letni sezoni še posebno pozorni starejši vozniki
Starejšim voznikom največ težav pri vožnji povzročata pravilna nastavitev sedežnega položaja in namestitev vzvratnih ogledal. Foto Roman Šipić
Starejšim voznikom največ težav pri vožnji povzročata pravilna nastavitev sedežnega položaja in namestitev vzvratnih ogledal. Foto Roman Šipić
10. 4. 2019 | 12:00
5:13
Ljubljana – S pomladjo tudi ceste zasede nova energija, včasih jo spremlja prevelika hitrost. Ne dirjajo pomladno samo avtomobilisti, med njimi in drugimi udeleženci švigajo tudi hitri in zato manj predvidljivi motoristi. Na kaj morajo biti v novi letni sezoni še zlasti pozorni starejši vozniki? Na agenciji za varnost prometa so zanje pripravili več koristnih nasvetov.



Eden od pomembnih nasvetov je, da naj starejši vozniki opravijo ponoven zdravniški pregled, ko imajo predviden periodični pregled za podaljšanje veljavnosti vozniškega dovoljenja. Kot poudarja direktor agencije Igor Velov, sposobnost voznika za vožnjo določi zdravnik, odvisna je od vsakega posameznika in se lahko spreminja iz dneva v dan. Agencija zato starejšim voznikom svetuje, naj tudi sami spremljajo svoje zdravstveno stanje. Ko prepoznajo, da se pogosteje kot običajno znajdejo v tveganih situacijah, pa naj poiščejo pomoč. Če opazijo spremembe zaradi upada psihofizičnih sposobnosti oziroma vpliva zdravil, naj se posvetujejo z osebnim zdravnikom.


Samokontrola


Pri tem je pomembno vse, od vida do počutja. »Če opažajo spremembe pri vidu, naj se, kolikor je le mogoče, izogibajo nočni vožnji. Samokontrola je izredno pomembna. Kadar se ne počutijo dobro ali so utrujeni, naj se izogibajo vožnji, enako velja, kadar uživajo zdravila. Pri teh naj bodo starejši vozniki še posebej pozorni, o morebitnih omejitvah pri vožnji, če jemljejo določena zdravila, kot so trigoniki, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom.«

Prav tako agencija opozarja, da alkohol ne sodi za volan. Že sam alkohol, še bolj pa v kombinaciji z zdravili, bistveno poslabša psihofizične sposobnosti, nujne za varno vožnjo. Poleg tega opozarjajo sorodnike, naj bodo tudi oni pozorni in spremljajo psihofizično stanje starejšega svojca, ki še vedno vozi.


Sožitje za varnost na cesti


Da bi se starejši vozniki na cesti čim dlje počutili varne in da bi čim dlje ostali mobilni, je agencija v sodelovanju z ministrstvom za infrastrukturo, generalno policijsko upravo, Darsom, zvezo društev upokojencev, združenjem Fortox in drugimi, pripravila projekt Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu, s katerim za starejše voznike izvaja preventivne dogodke oziroma usposabljanja po vsej Sloveniji.

Kot pravi Velov, so med izvajanjem programa ugotovili, da starejšim voznikom največ preglavic povzročajo pravilna nastavitev sedežnega položaja in namestitev vzvratnih ogledal ter kot posledica tega opazovanje dogajanja za vozilom, prav tako vožnja po avtocesti in vožnja v krožiščih. Pri starejših od 70 let so opazne tudi težave s tehniko vožnje, kot sta vožnja z visokimi obrati in težavno speljevanje v klanec. Kakor ravnati v takšnih situacijah? Priporočajo uporabo vozila z avtomatskim menjalnikom in vozila z več asistenčnimi sistemi, namenjenih večji varnosti pri vožnji.

Agencija zato priporoča starejšim voznikom »obnovitev znanja pravil vožnje v krožnih križiščih, vožnje po avtocesti in večpasovnih cestah, znanje prometnih pravil pa lahko preverijo in osvežijo tudi na spletni strani http://teorija-priprava.gov.si/«. Svetujejo jim še, da se ob slabih vremenskih razmerah raje odločijo za javni prevoz, torej avtobus ali vlak.

Spomladi je asfaltna površina hladna in ne omogoča optimalne oprijemljivosti pnevmatik, vozišča so še polna udarnih jam in peska od zime. Foto Blaž Račič
Spomladi je asfaltna površina hladna in ne omogoča optimalne oprijemljivosti pnevmatik, vozišča so še polna udarnih jam in peska od zime. Foto Blaž Račič

 

Nasveti za motoriste


Motoriste na agenciji opozarjajo, da je spomladi asfaltna površina hladna in ne omogoča optimalne oprijemljivosti pnevmatik, vozišča so še polna udarnih jam in peska od zime, čeprav je bila ta letos mila. Poleg tega sposobnost obvladovanja motorja zunaj sezone nekoliko upade, zato je priporočljivo pred daljšo vožnjo osvežiti spomin s krajšo kondicijsko vožnjo. Igor Velov: »Prav prvi kilometri v sezoni so zato za vsakega motorista najbolj tvegani.« Da bi motoriste spodbudili k izboljšanju voznih sposobnosti, so na agenciji za varnost prometa kupili napravo skidbike, s katero ti v varnem okolju opravijo spretnostni trening in izboljšajo razumevanje vedenja motorja. Vse motoriste tudi vabijo, da se udeležijo preventivnih dogodkov na poligonih varne vožnje. Izvedli so jih že v centru AMZS na Vranskem, v Krškem in Murski Soboti, v nedeljo pa bodo še na dveh poligonih, v Logatcu in na Ljubečni pri Celju.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine