Neomejen dostop | že od 9,99€
Kot smo poročali že pred dnevi, je po približno 30 nagovorih zakonodajnih teles prijateljskih držav in štirih mesecih ruske totalne vojne proti Ukrajini Volodimir Zelenski danes prek videopovezave nastopil še pred slovenskim državnim zborom. Nagovoril je poslanke in poslance DZ-ja ter posebne goste.
Svojo udeležbo v DZ ob tej priložnosti sta potrdila predsednik republike Borut Pahor in premier Robert Golob, vabljeni so bili med drugim tudi ministri, evropski poslanci iz Slovenije in člani državnega sveta.
Kot so ob napovedi nagovora Zelenskega poudarili v DZ, gre za izraz podpore ukrajinskemu narodu v boju za domovino in izkaz prijateljstva ukrajinski državi. Pobudo za povabilo predsedniku Ukrajine, da nagovori DZ, sta pred tem podprla odbor za zunanjo politiko in odbor za zadeve Evropske unije. Nekdanji premier Janez Janša se je z Zelenskim srečal sredi marca, ko je skupaj s premierjema Poljske in Češke obiskal Kijev.
Uvodoma je Zelenski, oblečen v vojaško majico, povedal, da mu je v veliko čast nagovoriti slovenski DZ: »Danes se nahajam blizu bojne črte, z menoj so naši vojaki. Hudo mi je, da Rusija dela vse, da bi bila Ukrajina prikrajšana, ampak s podporo Ukrajini pokažemo, da Rusija izgublja svojo moč. Ukrajina si želi svodobo.«
Povedal je, da je treba upoštevati, da Ukrajina zahteva preiskavo mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) in da bodo vsi prevzeli odgovornost za storjene zločine. »Hvala vsem evropskim državam, ki si prizadevajo za našo osvoboditev ne glede na teritorij. Vsi moramo delovati skupaj. Hvala vsem, ki nimajo veliko zmogljivosti, vse države pomagajo. Zahvaljujem se slovenskemu narodu, hvala za vaše veliko in hrabro srce.« Zahvalil se je tudi, da je Slovenija podprla kandidaturo Ukrajine v EU. Povedal je, da so njihove sanje in želje, da enkrat Ukrajina postane polnopravna članica EU, saj z njo deli enake vrednote.
Plinska kriza v Evropi je posledica tega, da nas želi Rusija uničiti, je dejal Zelenski. Povedal je, da prihaja do abnormalne inflacije, Rusija pripravlja še en velik udarec, da bo Evropa tarča številnih migracij, ker blokira pristanišča, blokira izvoz žita. »Prehranska kriza bo imela za posledico migracijske krize.«
Rusija si ne želi oslabiti druge države, njena tarča je Evropa, to je tisto, kar je zanjo najpomembnejše. Želi uničiti evropsko stabilnost, ampak EU se lahko ubrani pred temi napadi, je dejal Zelenski.
»Ne smemo pozabiti, da so v Ukrajini največja skladišča plina, imamo velike kapacitete za shranjevanje plina in dobavo kasneje. Razmišljati moramo, kako bomo skladiščili plin, da ga bomo uporabili jeseni in pozimi. Več kot 10 milijonov ton koruze propada v Ukrajini, ker je ne moremo izvažati. Cene rastejo, ker Rusija blokira izvoz – to dela namerno, da bi umetno povečala cene na nujna živila ne le v Evropi, ampak tudi v vseh ostalih državah. Tudi mi odpiramo nove relacije za izvoz, koridorje za izvoz naših žit in drugih surovin, te so že vzpostavljene.«
Zelenski je povedal, da pripravljajo Marshallov načrt za obnovo Ukrajine, in pozval Slovenijo in njena podjetja, da se načrtu pridružijo. Brez ukrajinskih vojakov po njegovih besedah ne bi mogli ubraniti evropske varnosti. »Vsem glavnim mestom od Ljubljane do Helsinkov moramo zagotoviti varno življenje, vse države morajo ostati suverene. Evropa mora biti vrednota. Spremljamo visok napredek znotraj Evrope, po nekaj desetletjih diha na ena pljuča, deluje kot enoten organizem. Prepričan sem, da bodo tudi vnaprej naši medsebojni odnosi temeljili na spoštovanju. Zmagali bomo skupaj. Slava Ukrajini«.
Ob koncu govora so poslanci in poslanke stoje zaploskali ukrajinskemu predsedniku.
Pahorju, ki je v državnem zboru spremljal nagovor, se zdi pomembno, da svobodni svet skupaj z Ukrajino doseže »pravičen mir«. »Če bo dosežen mir pravičen, bo tudi trajen. Do tja nas vodi zelo zahtevna pot, nihče o tem nima iluzij, vendar moramo iti skupaj do konca,« je dejal novinarjem po koncu nastopa ukrajinskega predsednika.
Po mnenju Goloba je bil ukrajinski predsednik v svojem nagovoru zelo jasen. Na eni strani je jasno poudaril odločenost ukrajinskega naroda, da se bo boril za svojo svobodo in ozemeljsko celovitost, na drugi strani pa je izrazil zahvalo Sloveniji za vso njeno dosedanjo podporo.
Ob tem je poudaril, da Slovenija niti za trenutek ni omahovala pri jasnem stališču glede obsodbe ruske agresije ali pri podpori Ukrajini. »To v Ukrajini zelo dobro vedo in cenijo,« je dejal novinarjem.
Poslanec SDS Anže Logar je izrazil veselje, da je predsednik Zelenski po mesecu dni prošenj spregovoril tudi slovenskemu parlamentu in predal pomembno sporočilo. Na eni strani se je zahvalil Sloveniji za podporo, hkrati pa opozoril, da dlje ko traja vojna v Ukrajini, z več težavami se bomo soočili.
»Mislim, da je vsem v interesu, da Ukrajini maksimalno pomagamo, da zmaga v tej vojni, da zadnji ruski vojak zapusti ukrajinsko ozemlje in da Ukrajina kot polnopravna članica EU zadiha z nami v svobodni svet,« je dejal nekdanji zunanji minister.
Predsednik NSi Matej Tonin je ocenil, da je bil današnji dogodek pomemben tudi z vidika slovenske notranje politike, ker je pokazal relativno enotnost v podpori Ukrajini. Tudi predsednik Zelenski je poudaril, da gre tukaj za vprašanje obstanka evropskih vrednot, in dolžnost Slovenije je, da to podpira tako z materialno, vojaško kot tudi humanitarno pomočjo.
Po mnenju vodje poslanske skupine Levice Mateja Tašnerja Vatovca je bilo danes slišati oceno stanja in prošnjo za pomoč Slovenije ukrajinskemu ljudstvu, kar je po njegovem sicer že običajno pri nagovorih predsednika Zelenskega, ko se obrača širši javnosti.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se