Neomejen dostop | že od 9,99€
Skoraj 1,7 milijona volivcev in volivk v 212 slovenskih občinah je imelo priložnost oddati glas za župana in občinske oziroma mestne svetnike, v nekaterih občinah pa tudi za člane svetov krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti. V dobri četrtini oziroma v 51 občinah so bili župani vnaprej znani, saj niso imeli tekmecev, še v 57 občinah, kjer sta se v tekmo spustila le po dva kandidata, pa bodo župane prav tako dobili že danes, po prvem krogu volitev.
Po podatkih občinskih volilnih komisij je bila volilna udeležba do 16. ure 32,72 odstotna, kar pomeni, da je svoj glas do 16. ure oddalo 550.815 volivk in volivcev. Volilna udeležba v mestnih občinah je bila do 16. ure 28,36 odstotna.
Za županska mesta v 212 občinah se je v bitko podalo prek šesto kandidatov in kandidatk, za 3382 svetniških mest pa dobrih 18.600. Na čelo dvanajstih mestnih občin bi 74 Slovencev in Slovenk; brez bitke je mestnoobčinsko župansko »vojno« kot edini kandidat že dobil aktualni župan mestne občine Slovenj Gradec, nestrankarski Tilen Klugler. Tudi v drugih občinah s po enim županskim kandidatom prevladujejo nestrankarska imena – 39 jih je, po štiri župane že imata SLS in NSi, tri ima SDS in enega SD. Med župani, ki že imajo mandat, je pet žensk.
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka v soboto do danes do 19. ure, ko so se zaprla volišča, prejela 99 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Od tega inšpektorat za notranje zadeve obravnava 32 zadev, za katere obstaja sum, da gre za kršitev volilnega molka, je objavilo ministrstvo za notranje zadeve.
Največ obravnavanih zadev se nanaša na domnevne kršitve volilnega molka s spornimi objavami in vsebinami na družbenih omrežjih, sledi pošiljanje sporočil SMS in e-poštnih sporočil. Največ obravnavanih prijav so prejeli iz osrednjeslovenske, gorenjske in obalno-kraške regije.
Za 67 obvestil so ugotovili, da se nanašajo na zadeve, ki so že v obravnavi ali pa niso povezane s kršitvami volilnega molka.
Kar 37 županov, izvoljenih leta 2018, ne kandidira za nov mandat. Od deveterice županov, ki občine vodijo že sedem mandatov, od leta 1994, se bo za osmi mandat potegovala še šesterica: v Brdih, Cerkljah na Gorenjskem, v Gornjih Petrovcih, Rogaški Slatini, Rogatcu in Zagorju. Občine Odranci, Podvelka in Juršinci lahko po 28 letih pričakujejo nove županske obraze.
Župane oziroma županje volimo po večinskem sistemu, občinske svete pa po večinskem ali proporcionalnem sistemu. Na lokalnih volitvah je mogoče oddati tudi preferenčni glas.
Izvajanje tokratnih rednih lokalnih volitev v Sloveniji že od 18. novembra opazuje tudi posebna opazovalna misija Kongresa regionalnih in lokalnih oblasti Sveta Evrope, ki jo sestavlja petnajst članov kongresa in šest strokovnih sodelavcev Sveta Evrope.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji