Neomejen dostop | že od 9,99€
Po dveurni razpravi o predlaganih spremembah zakona o vladi so v SDS vložili predlog za posvetovalni referendum. O takšni možnosti so po naših informacijah v dosedanji koaliciji že pred več dnevi razpravljali, predvsem zato da bi preprečili hitro imenovanje nove vlade, ki ga je napovedoval Robert Golob. S tem predlogom mu bodo namreč onemogočili, da bi v napovedani obliki sestavil vlado do 3. junija, saj se o posvetovalnem referendumu lahko glasuje šele po 30 dneh od vložitve predloga.
Vlado bodo tako sestavili po trenutno veljavnem zakonu o vladi, ki pa ima tri ministrstva manj. Luka Mesec, koordinator Levice, ki bi moral zasesti novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost, pa bo tako začasno prevzel ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. »Ministrstvo za solidarno prihodnost je bilo danes za približno 45 dni odloženo, a brez skrbi – prihaja,« je napovedal Mesec.
Energetika – zakon o vladi naj bi omogočil oblikovanje ministrstva za podnebje in energetiko – bo začasno ostala pod ministrstvom za infrastrukturo, ki ga bo začasno vodil Bojan Kumer. Izobraževalno ministrstvo pa bo prevzel Igor Papič, predviden za vodenje novega ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Do sprejetja novega zakona o vladi bi lahko predvideni ministri, ki bodo ostali brez resorjev, začasno zasedli mesta državnih sekretarjev in v tem času pripravili vse za vzpostavitev novih ministrstev. To so Alenka Bratušek, ki bi morala prevzeti vodenje infrastrukturnega ministrstva, Simon Maljevac, predviden za ministra za delo, družino in socialne zadeve, ter Amalija Žakelj, ki bi po prvotnih načrtih prevzela ministrstvo za vzgojo in šolstvo.
»Zdaj vidimo, kaj pomeni konstruktivna opozicija,« je opozoril Golob, a napovedal, da to ne bo preprečilo oblikovanja vlade v napovedanem roku.
»Vlada v odhajanju zlorablja posvetovalni referendum,« je dogajanje komentirala predsednica SD Tanja Fajon.
Predstavniki strank nove koalicije so podali izjavo o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu sprememb zakona o vladi:
V SDS javno sicer poudarjajo, da tri nova ministrstva prinašajo finančne posledice, zato so že včeraj na splošnem odboru predlagali tudi več amandmajev, a so bili zavrnjeni. Prvak NSi Matej Tonin nam je tik pred vložitvijo predloga za posvetovalni referendum zatrdil, da sami temu manevru nasprotujejo in ne bodo prispevali podpisov.
Ob sodelovanju predsednika republike Boruta Pahorja bi Golob sicer lahko počakal tudi na 30-dnevni rok, po katerem je mogoče referendumski predlog zavrniti in sprejeti spremembe, in imenoval vlado po novem zakonu o vladi. Po njegovi izvolitvi – glasovanje o tem bo predvidoma prihodnjo sredo – mora namreč najpozneje v 15 dneh predlagati imenovanje ministrov.
Potem ko so poslanci SDS vložili predlog za posvetovalni referendum o zakonu o vladi, so enak predlog podali tudi za spremembe zakona o RTV Slovenija. S tem se bo tudi postopek odločanja o tem predlogu, ki ga je koalicija danes nameravala zavrniti, zavlekel.
Vložitev referenduma na lastni zakon najverjetnejši novi mandatar Robert Golob vidi kot unikum kreativnosti, s tem pa izgublja RTV Slovenija.
»Gre za proceduralno nagajanje, nekaj podobnega kot petkovo množično vlaganje zakonov takoj po konstituiranju državnega zbora,« je takoj po vložitvi predloga za posvetovalni referendum ocenila Mojca Šetinc Pašek, poslanka Gibanja Svoboda.
Jani Prednik, vodja poslancev SD, pa je navedel, da ima vsaka nastajajoča koalicija možnost sama sestaviti vlado, izbrati število ministrstev in zastaviti pot, po kateri bo šla, čemur da je namenjenih tudi prvih sto dni vladanja. »Trenutna opozicija pa nagaja in že v začetku kaže svoj način delovanja v štirih letih, kar je za nas nesprejemljivo, in verjetno s tem kažejo, da so nezadovoljni z volitvami in tudi rezultatom, a se bodo morali prej ali slej s tem sprijazniti,« je še dejal.
Matej T. Vatovec, vodja poslancev Levice, pa je plan odhajajoče vlade označil za kupovanje časa, da nadaljujejo te svoje koruptivne zadeve, saj lahko vidimo razpise in kadrovanja, ki še potekajo, je ocenil. »To so še zadnji izdihljaji te vlade in seveda si želijo čim daljši čas,« je dejal Vatovec.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji