Neomejen dostop | že od 9,99€
Pri dodatnem preverjanju izida volitev na državni ravni, ki ga je opravila neodvisna strokovna skupina, se je pokazalo, da so v Državni volilni komisiji (DVK) zaradi računalniške napake napačno izračunali šest poslanskih mandatov. Zaradi tega je v petih volilnih enotah prišlo do spremembe pri delitvi mandatov, ko so se upoštevali ostanki glasov na ravni države.
Razdelitev števila mandatov po kandidatnih listah sicer ostaja enaka, spremenilo pa se je šest mandatov, ki se dodelijo kandidatom kandidatnih list v posameznih volilnih enotah.
Omenjeni mandati se bodo dodelili drugim kandidatom istih kandidatnih list, ki so kandidirali v drugih volilnih enotah. V stranki Gibanje Svoboda sta mandat prejela kandidata Franc Props (v volilni enoti 6000 Novo mesto) in Tine Novak (v volilni enoti 8000 Ptuj), nista pa ga prejela Tomaž Lah in Jurij Lep (volilna enota 7000 Maribor).
V Slovenski demokratski stranki – SDS sta mandat prejela Alenka Helbl (volilna enota 5000 Celje) in Dejan Kaloh (volilna enota 7000 Maribor), nista pa ga prejela Maja Kocjan (volilna enota 6000 Novo mesto) in Andrej Kosi (volilna enota 8000 Ptuj).
V stranki Nova Slovenija – NSi je mandat prejel Janez Žakelj (volilna enota 1000 Kranj), ni pa ga prejel Klemen Matko (volilna enota 5000 Celje).
V stranki Levica pa je mandat prejela Tatjana Greif (volilna enota 7000 Maribor), ni pa ga prejela Ana Černe (volilna enota 1000 Kranj).
DVK zavrgla pritožbo Zavezništva osvobodimo Slovenijo
DVK je ugotovila, da pritožbe ni vložila upravičena oseba (vložil jo je Andrej Šiško, ki pa ni bil predstavnik liste kandidatov v nobeni izmed volilnih enot), da je bila pritožba vložena prepozno in niti ni bila dopustna.
V Zavezništvu osvobodimo Slovenijo so med drugim trdili, da so bile njihove kandidatne liste pri posameznih volilnih komisijah volilnih enot obravnavane na tri različne načine, čeprav je šlo za enako dokumentacijo, takšno obravnavanje list pa naj bi bilo nezakonito in protiustavno.
Poleg tega organizator volilne kampanje Zavezništva osvobodimo Slovenjo, ki je bilo Gibanje Zedinjena Slovenija, nikjer v Sloveniji ni mogel odpreti posebnega volilnega računa za državnozborske volitve, kar naj bi po njihovih navedbah kazalo na nezakonito izvedbo volitev, zato naj bi bile volitve neveljavne.
Kot so ugotovili strokovnjaki iz podjetij Intelcom in Genis ter s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, so različni računalniški programi pravilno izračunali mandate, ki se dodeljujejo, kakor tudi njihovo število, ki pripada vsaki izmed kandidatnih list, ki je dosegla volilni prag. Do razhajanj pa je prišlo pri izbiri kandidatov znotraj posameznih list, kar pomeni spremembo pri izbiri posameznih kandidatov znotraj kandidatnih list, so pojasnili v DVK.
Razlog je, da informacijski sistem za podporo pri ugotavljanju izida oziroma razdelitve poslanskih mandatov, ki je bil sicer uporabljen tudi na državnozborskih volitvah leta 2014 in 2018, vsebuje napako v d'Hondtovem sistemu dodeljevanja mandatov. Zato je prišlo do nepravilnega izračuna v primeru, ko je ena od list po d'Hondtovem sistemu prejela osem ali več mandatov.
Na volitvah leta 2014 in 2018 se to ni zgodilo, zato se takrat ta napaka ni udejanjila in ni vplivala na izide. Na letošnjih volitvah pa sta dve listi, Gibanje Svoboda in SDS, dobili osem ali več mandatov, zato se je pripetila omenjena napaka.
Povzročila je, da se je pri dodeljevanju 81. mandata, ko je lista Gibanje Svoboda dosegla osmi dodatni mandat, vrstni red ponovil pri vseh listah, namesto da bi se samo pri tej listi. Preostalih sedem mandatov je bilo tako dodeljenih pravim listam, vendar kandidatom iz napačnih volilnih enot. Premešan je bil vrstni red volilnih enot, po katerih se dodeljuje mandate, so zapisali v DVK.
Napako so odpravili in ponovni izvedli izračune.
Državna volilna komisija je danes soglasno sprejela zapisnik o ugotovitvi končnega izida volitev poslancev v državni zbor, ki so bile 24. aprila. Zapisnik bo objavljen v uradnem listu, poleg tega pa ga bosta predsednik DVK Peter Golob in direktor DVK Dušan Vučko jutri predala predsedniku republike Borutu Pahorju.
Gibanje Svoboda
Robert Golob (predsednik stranke), Katarina Štravs, Alma Intihar, Andreja Kert, Sandra Gazinkovski, Borut Sajovic, Robi (Robert) Janev, Tamara Kozlovič, Mateja Čalušić, Andreja Živic, Matej Arčon, Mojca Šetinc Pašek, Lucija Tacer, Lenart Žavbi, Urška Klakočar Zupančič, Miroslav Gregorič, Martin Premk, Mirjam Bon Klanjšček, Tereza Novak, Monika Pekošak, Miha Lamut, Janja Sluga, Aleš Rezar, Dean Premik, Dušan Stojanovič, Jožica Derganc, Nataša Avšič Bogovič, Tamara Vonta, Franc Props, Gapi (Gašper) Ovnik, Teo (Teodor) Uranič, Andreja Rajbenšu, Lena Grgurevič, Barbara Kolenko Helbl, Rastislav Vrečko, Martin Marzidovšek, Sara Žibrat, mag. Tine Novak, Vera Granfol, Darko Krajnc, Dejan Zavec.
SDS
Janez Janša (predsednik stranke), Branko Grims, Andrej Hoivik, Žan Mahnič, Danijel Krivec, Zvonko Černač, Eva Irgl, Zoran Mojškerc, Alenka Jeraj, Anže Logar, Jože Tanko, Rado Gladek, Jelka Godec, Jožef Jelen, Franc Rosec, Alenka Helbl, Anja Bah Žibert, Franci Kepa, Tomaž Lisec, Anton Šturbej, Karmen Furman, Bojan Podkrajšek, Dejan Kaloh, Janez Magyar, Franc Breznik, Jožef Lenart, Suzana Lep Šimenko.
NSi
Matej Tonin (predsednik stranke), Janez Žakelj, Jernej Vrtovec, Iva Dimic, Janez Cigler Kralj, Aleksander Reberšek, Vida Čadonič Špelič, Jožef Horvat.
SD
Tanja Fajon (predsednica stranke), Meira Hot, Predrag Baković Jani Prednik, Matjaž Han, Bojana Muršič, Damijan Zrim.
Levica
Luka Mesec (koordinator stranke), Miha Kordiš, Matej Tašner Vatovec, Nataša Sukič, Tatjana Greif.
Poslanec italijanske narodne skupnosti
Felice Žiža
Poslanec madžarske narodne skupnosti
Ferenc Horvath
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji