Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Veselinovič predlagal sklenitev sporazuma

Direktor STA Bojan Veselinovič je na vlado in Ukom poslal dopis, v katerem predlaga sklenitev sporazuma o začasni ureditvi razmerij med STA in Ukomom.
Stroški javne službe bi nastajali, tudi če STA ne bi opravljala tržne dejavnosti. FOTO: Jure Eržen/Delo
Stroški javne službe bi nastajali, tudi če STA ne bi opravljala tržne dejavnosti. FOTO: Jure Eržen/Delo
STA
1. 7. 2021 | 13:01
1. 7. 2021 | 13:41
5:08
Po ponedeljkovi skupščini STA in vladni odločitvi za odreditev revizije poslovanja agencije je direktor STA Bojan Veselinovič na vlado in Ukom danes naslovil dopis, v katerem med drugim predlaga sklenitev sporazuma o začasni ureditvi razmerij med STA in Ukomom. STA je sicer že 182. dan brez z zakonom določenih državnih sredstev za javno službo.

STA predlaga vladi, naj pokrije 80 odstotkov že zapadlih obveznosti in zagotovi tudi akontativno tekoče financiranje v enakem deležu, in sicer vse do podpisa končne pogodbe, v kateri bi skupaj z Ukomom dogovorili vse podrobnosti, so sporočili iz vodstva Slovenske tiskovne agencije.

Dodali so tudi, da STA ne nasprotuje izvedbi posebne revizije za zadnjih deset let poslovanja, a »vse skupaj spominja na novi manever zavlačevanja, saj se štetje treh dni, po katerih naj bi STA dobila na račun sredstva v obliki predujma, s tem lahko oddaljuje najmanj v jesen«. »Svoj čas bo namreč terjal tako izbor revizijske hiše, ki naj bi ga opravila vlada, kot tudi sama izvedba revizije poslovanja desetletnega obdobja,« so opozorili.

Pri tem so navedli, da Veselinovič »odločno zavrača insinuacije o dvojnem zaračunavanju storitev STA«. »Dejstvo je, da smo z bogatim naborom tržnih storitev v minulem obdobju zagotovili tudi pokritje stroškov javne službe, ki so bili večji od nadomestila zanjo. Država je tako vseskozi plačevala manj, kot bi morala,« je med drugim navedel.

Stroški javne službe bi po njegovih besedah namreč nastajali, tudi če STA ne bi opravljala tržne dejavnosti.

V sporočilu za javnost navajajo tudi besede Marka Hočevarja, nekdanjega in prvega predsednika nadzornega sveta STA ter profesorja na ekonomski fakulteti, sicer pa strokovnjaka za stroškovno računovodstvo, da »sumničenje, da gre za napačno evidentiranje stroškov javne in tržne dejavnosti STA, nima nikakršne podlage v realnosti«.

»Produkti STA so zvečine enoviti in sodijo tako med njeno javno kot tržno dejavnost. In čista neumnost je model, ki ga vsiljuje Ukom, saj novinar, ki odide na neki dogodek, ne gre nanj z enim avtomobilom, ki bi bil namenjen opravljanju javne službe, in z drugim, ki bi sodil v stroškovno polje tržne dejavnosti. Novico tudi piše na računalnik, katerega stroške je treba razdeliti tako na tržno kot javno dejavnost,« je ilustriral.

V vodstvu STA napovedujejo še, da bodo tako kot do zdaj tudi v prihodnje storili vse za začetek ponovnega financiranja STA, h kateremu vlado zavezujeta najmanj dva zakona. »STA pa ne more in ne sme izpolniti vladnega sklepa o umiku izvršbe, ki je bil sprejet tudi na skupščini STA,« so navedli. Izvršbo bodo umaknili »takoj, ko bo rešeno financiranje STA in bo denar, ki bi ga morali že zdavnaj dobiti, na računu STA«, je navedel Veselinovič. »Moja zakonska dolžnost kot direktorja STA je storiti vse, kar je v korist družbe, ki jo vodim. Umik izvršbe bi bil škodljiva poteza tako za STA kot njene zaposlene. Za to obstajajo tako pravni kot ekonomski argumenti. Najmanj nenavadno pa je, da umik izvršbe terja tisti, ki je naš dolžnik, torej vlada,« je dodal.

STA je že 182. dan brez z zakonom določenih državnih sredstev za javno službo. FOTO: Jure Eržen/Delo
STA je že 182. dan brez z zakonom določenih državnih sredstev za javno službo. FOTO: Jure Eržen/Delo


Imenovanje posebnega revizorja


Vlada je na ponedeljkovi skupščini sklenila, da je direktor Veselinovič pooblaščenim osebam Ukoma dolžan takoj omogočiti vpogled v podatke in informacije o notranji organizacijski in računovodsko-finančni strukturi izvajanja poslovnih procesov ter jim omogočiti vpogled v vso dokumentacijo o finančnem poslovanju od 28. junija 2011.

Direktorju Ukoma Urošu Urbaniji pa vlada nalaga, da STA nakaže predujem v višini 845.000 evrov za pričakovane izdatke pri opravljanju javne službe. Predujem se mora nakazati v treh dneh od dneva, ko direktor STA pooblaščenim osebam Ukoma omogoči vpogled v zahtevano dokumentacijo in če STA do takrat z direktorjem Ukoma podpiše pogodbo o opravljanju javne službe za leto 2021 in zagotovi javno dostopnost vsebin na spletnih straneh, ki ustrezajo storitvam javne službe iz zakona o STA.

Sprejela je tudi navodilo direktorju STA, da takoj, najkasneje pa v 48 urah umakne tožbo in predlog za izdajo začasne odredbe za plačilo nadomestila za opravljanje javne službe. V sredo pa je vlada na dopisni seji sprejela še sklep o imenovanju posebnega revizorja, ki bo preveril izvajanje zakonskih in drugih predpisanih obveznosti v poslovanju Slovenske tiskovne agencije, so sporočili iz Ukoma. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bo izveden postopek izbire in imenovanja posebnega revizorja izmed pooblaščenih revizijskih družb.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine