Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Veleposlanik Damjan Bergant iz Srbije prihaja v urad predsednice republike

Največ možnosti, da postane novi svetovalec Nataše Pirc Musar za zunanjo politiko, konkretneje bilateralne zadeve, ima dolgoletni diplomat.
Novi svetovalec predsednice republike za zunanjo politiko bo najverjetneje diplomat Damjan Bergant. FOTO: Branko Soban/Delo
Novi svetovalec predsednice republike za zunanjo politiko bo najverjetneje diplomat Damjan Bergant. FOTO: Branko Soban/Delo
21. 2. 2025 | 12:36
21. 2. 2025 | 13:11
4:46

Kot smo poročali, je vlada včeraj odpoklicala diplomata Damjana Berganta, izrednega in pooblaščenega veleposlanika Slovenije Srbiji. Njegovo mesto bo zasedel že pred letom dni izbrani Slobodan Šešum, ki se po zapletih s slovensko nepodelitvijo agremana srbskemu kandidatu za veleposlanika v Sloveniji Zoranu Đorđeviću v Srbijo odpravlja v začetku marca.

Izkušenemu slovenskemu diplomatu Bergantu, ki mandat v Srbiji zaključuje zadnji dan februarja, pa se že kmalu obeta nov pomemben položaj v slovenski zunanji politiki. Po informacija Dela je glavni kandidat za zasedbo izpraznjenega položaja svetovalca predsednice republike Nataše Pirc Musar za zunanjo politiko. Za ta položaj so v urad predsednice republike snubili več kandidatov, na koncu pa so se menda odločili za izkušenega Berganta, ki je na zunanjem ministrstvu zaposlen vse od leta 1995.

Ker je bil novi veleposlanik v Srbiji Slobodan Šešum direktor direktorata za gospodarsko in javno diplomacijo na MZZ, so na Mladiki po tihem računali, da bi Bergant ob vrnitvi prevzel omenjeni direktorat, a se je menda odločil, da zunanje ministrstvo zamenja za urad predsednice republike.

Oktobra lani je predsednica republike Nataša Pirc Musar izdala ukaz o prenehanju funkcije svetovalke predsednice republike za zunanjo politiko Miriam Možgan, ki se je zatem vrnila na ministrstvo za zunanje zadeve, kjer je računala na položaj veleposlanice na Irskem, a so se stvari, tudi zaradi pritiskov iz kabineta predsednika vlade Roberta Goloba, razpletle drugače.

Miriam Možgan je bila uradno zadolžena za zunanjo politiko, v uradu predsednice republike pa je ostal Zlatko Šabič, ki je zadolžen za mednarodne odnose. Šabič je tudi profesor mednarodnih odnosov na ljubljanski fakulteti, kjer še vedno občasno predava. V praksi pa sta si delila delo tako, da je Miriam Teresa Možgan v uradu predsednice republike pokrivala bilateralne odnose, Šabič pa multilateralne, torej predvsem mednarodne organizacije.

Načrt je, da Bergant po slabega pol leta nadomesti Miriam Možgan. Neuradno se Šabič menda strinja s prihodom novega svetovalca, saj da je v zaostrenih mednarodnih razmerah več kot dovolj dela za vse svetovalce predsednice republike, ki delujejo v zunanjepolitičnem polju. Izbora novega svetovalca v uradu predsednice republike ne želijo komentirati, njegovo ime, ko bo izbran, bo objavljeno v uradnem listu.

V uradu je trenutno zaposlenih osem svetovalcev predsednice republike, polovica pa se jih ukvarja z zunanjimi zadevami v najširšem pomenu besede. Šabič bo še naprej skrbel za mednarodne odnose, diplomatka Eva Tomič, ki pokriva področji podnebne politike in človekovih pravic, v katerem je veliko zunanje politike, se precej ukvarja z Bližnjim vzhodom, Zoran Stančič skrbi za evropske zadeve, Aleksej Skok pa se ukvarja tudi z vprašanjem manjšin, ki ima v slovenski zunanji politiki posebno težo.

Damjan Bergant je na MZZ zaposlen že trideset let, bil je veleposlanik pri Svetu Evrope v Strasbourgu, med letoma 2014 in 2017 je bil direktor ITF - Ustanove za krepitev človekove varnosti, kasneje pa še generalni sekretar ministrstva. Njegovo ženo dr. Katarino Bergant je vlada Roberta Goloba lani januarja imenovala v naziv vrhovne državne tožilke na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani.

Kot drugo ime za kandidata za novega svetovalca predsednice republike se je omenjal diplomat Anžej Frangeš, generalni direktor direktorata za evropske zadeve in posebni odposlanec Slovenije za Zahodni Balkan, a je odpadel, saj ga je vlada potrdila za novega veleposlanika na Madžarskem. Z izbiro ne enega ne drugega kandidata pa po informacijah iz diplomatskih vrst ni zadovoljen svetovalec predsednika vlade za zunanjo politiko, ki mu na veleposlaniški položaj v Srbiji ni uspelo pripeljati svoje izbrane favoritke.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine