Neomejen dostop | že od 9,99€
Razmere v gorah so ponekod že povsem zimske, zato gorski reševalci znova opozarjajo planince, naj bodo previdni in se v više ležeče predele odpravijo le ustrezno opremljeni in dobro psihofizično pripravljeni. Zaprta je večina visokogorskih koč, nekatere druge so odprte le ob koncu tedna in praznikih.
Na Slovenski poti na Mangart so pred dnevi na približno 2500 metrih nadmorske višine obnemogli štirje pohodniki, rešil jih je helikopter Slovenske vojske z ekipo Gorske reševalne zveze in bovškimi reševalci. Nato sta na Italijanski poti obtičala še neustrezno opremljena planinca, tema so pomagali italijanski gorski reševalci. Na najvišjih slovenskih očakih, kot so Jalovec, Mangart, Triglav, Kanjavec in drugi, so že poledenele zaplate snega, zato je za hribolazenje nujna oprema za zimske razmere – cepin in dereze, so opozorili gorski reševalci in dodali, da »indijansko poletje za severne strani visokogorja pač ne velja«.
Ker so dnevi krajši, se je treba pravočasno odpraviti na turo; to je še posebej pomembno, če gremo v visokogorje. Tam so v tem času koče zaprte, zato v njih v sili ni mogoče poiskati zavetja. »Više ko gremo, več dejavnikov nas lahko preseneti,« je poudaril Šerkezi in planincem s povprečnim znanjem svetoval, da v tem času raje izberejo sredogorje, saj bo tam izlet veliko bolj brezskrben. »Pomembno je, da smo iskreni do sebe, da si ne postavljamo previsokih ciljev,« je dejal. Predvsem pa je pomembno, da izbiramo markirane poti.
Zadnja reševanja na Mangartu so po Šerkezijevih besedah posledica tega, da gredo ljudje v gore brez pravih informacij, pogosto sledijo aplikacijam, ki niso zanesljive, in hodijo zunaj markiranih poti. Tudi oprema je zaradi lepega vremena večinoma še preveč pičla. Ali je v visokogorju že sneg, je zelo odvisno od trenutnih razmer, zato je pomembno, da jih planinci skrbno preverijo tik pred odhodom.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji