Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Janez Žibert: poletni val epidemije v Sloveniji dosegel plato

Trenutno je 22.548 aktivnih primerov okužb, kar je 629 več kot dan prej. V lekarniški zbornici opozarjajo, naj okuženi ne hodijo v lekarno.
Dejansko število okuženih je po ocenah Janeza Žiberta s fakultete za zdravstvo približno štirikrat višje, kot jih poročamo. FOTO: Blaž Samec/Delo
Dejansko število okuženih je po ocenah Janeza Žiberta s fakultete za zdravstvo približno štirikrat višje, kot jih poročamo. FOTO: Blaž Samec/Delo
M. P. V., STA
26. 7. 2022 | 11:55
26. 7. 2022 | 14:17
3:09

V ponedeljek so v Sloveniji ob 957 PCR-testih in 8586 hitrih antigenskih testih potrdili 2939 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v ponedeljek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 78 bolnikov, na oddelkih intenzivne terapije pa osem. Umrl je en posameznik, okužen s koronavirusom.

Skupno je bilo v ponedeljek hospitaliziranih 309 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je 20 manj kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v ponedeljek s potrjeno okužbo skupno 19 bolnikov, enako kot dan prej.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1624, kar je 28 več kot dan prej, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 1064, kar je 29 več kot dan prej.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 22.548 aktivnih primerov okužb, kar je 629 več kot dan prej.

Žibert: V bolnišnicah ne bi smelo biti kritično 

V Sloveniji je poletni vrh epidemije covida-19 dosegel plato, na kar kaže povprečno sedemdnevno število okuženih s koronavirusom, ki je že teden dni približno 1600, naraščanje števila dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom pa se je ustavilo, je za STA pojasnil Janez Žibert s fakultete za zdravstvo. 

Kako dolgo bo trajalo obdobje platoja, je po besedah Žiberta težko natančno napovedati. Modelske napovedi kažejo, da bi lahko še nekaj časa ostali na platoju, potem pa bi številke dnevno potrjenih okužb s koronavirusom morale začeti upadati.

V primerjavi z drugimi državami EU je trenutni potek epidemije covida-19 v Sloveniji podoben poteku epidemije v Nemčiji in Avstriji, kjer imajo razpotegnjen poletni val, ki pa v zadnjem obdobju rahlo upada.

Posvetovalna skupina na NIJZ je v petek predlagala uvedbo obveznega nošenja zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu. FOTO: Blaž Samec/Delo
Posvetovalna skupina na NIJZ je v petek predlagala uvedbo obveznega nošenja zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu. FOTO: Blaž Samec/Delo

Razpotegnjenost trajanja poletnega vala epidemije covida-19 lahko po besedah Žiberta pripišemo predvsem temu, da je dejansko število okuženih v populaciji mnogo višje od uradno potrjenih okužb. »V mojem modelu ocenjujem, da je dejansko število okuženih približno štirikrat višje, kot jih poročamo,« je pojasnil.

Žibert ocenjuje, da v poletnem valu epidemije covida-19 v slovenskih bolnišnicah ne bi smeli preseči kritičnih številk iz prejšnjih valov. Prav tako ni pričakovati nenadnega vnovičnega porasta števila okužb, je dejal. »Pri tem lahko ugotovimo, da imamo večje delež bolnikov v rdečih conah v primerjavi s covidnimi oddelki. Tudi na intenzivnih oddelkih je trenutno število obravnav manjše od 20,« je spomnil.

Za okužene naj teste prevzame zdrava oseba

Pri Lekarniški zbornici Slovenije so opozorili, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarno. Za bolne in okužene naj zdravila, teste za samotestiranje ali druge izdelke v lekarnah prevzame zdrava oseba. Zdravi pa morajo v lekarnah nujno nositi masko in si ob vstopu razkužiti roke, so zapisali v sporočilu za javnost.

V zbornici namreč opažajo, da vse več okuženih z novim koronavirusom prihaja v lekarne preverjat, ali je njihov izvid res pozitiven, ali pa po zdravila in druge izdelke, so povzeli besede predsednice lekarniške zbornice Darje Potočnik Benčič. Dodala je, da pa mnogi ravnajo samozaščitno in odgovorno. »Med drugim tudi tako, da se ob znakih okužbe testirajo sami s hitrimi testi za samotestiranje. Teste lahko dobijo v vsaki lekarni,« je spomnila.

Posvetovalna skupina na NIJZ je v petek predlagala uvedbo obveznega nošenja zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu, in sicer v skupnih zaprtih prostorih v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, lekarnah, pa tudi v domovih za starejše in drugih socialnovarstvenih zavodih. 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine