Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

V Iraku zaprti novinar Radia Študent naj bi bil »živ in zdrav«

V dveh tednih odkar je Matej Kavčič zaprt, zunanjemu ministrstvu še ni uspelo navezati stika z njim.
Matej Kvačič je že dva tedna v iraškem zaporu. FOTO: Wathiq Khuzaie/Pool Reuters 
Matej Kvačič je že dva tedna v iraškem zaporu. FOTO: Wathiq Khuzaie/Pool Reuters 
STA
3. 5. 2022 | 20:53
3. 5. 2022 | 21:12
2:05

Novinar Radia Študent Matej Kavčič je bil pred 14 dnevi skupaj z nemško novinarsko kolegico Marlene Foerster aretiran v Iraku. Vodja konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andrej Šter je danes v izjavi za TVS potrdil, da je Kavčič zaprt v Bagdadu, da je živ in zdrav ter da se na ministrstvu trudijo, da bi čim prej vzpostavili stik z njim.

Ob današnjem svetovnem dnevu svobode medijev so se zvrstili tudi pozivi iraškim oblastem k izpustitvi aretiranega slovenskega novinarja Mateja Kavčiča in njegove nemške kolegice Marlene Foerster. Shod v podporo Kavčiču in Foersterjevi je med drugim potekal pred iraškim konzulatom v Frankfurtu.

Kavčič je skupaj z nemško kolegico januarja odpotoval v Irak kot samostojni novinar, saj je pripravljal reportažo o tam živečih Jezidih. Sicer ima veljavno novinarsko izkaznico, ki pa je iraške oblasti iz neznanega razloga niso priznale in upoštevale. Tudi vzrok za aretacijo obeh novinarjev še ni znan.

»Vemo, da se je aretacija zgodila na eni od kontrolnih točk, ki jih nadzoruje iraška varnostna služba. Mi smo v kontaktu z iraškim ministrstvom za zunanje zadeve in z njihovo ambasado, ki nas pokriva z Dunaja, da čim prej navežemo kontakt,« je v današnji izjavi za Televizijo Slovenija (TVS) dejal Šter.

Nemški mediji navajajo, da naj bi bila Kavčič in Foersterjeva aretirana 20. aprila. Odvetnik nemškega konzulata v Bagdadu naj bi že stopil v kontakt z njo. Novinarja sta zaprta v Bagdadu, oba sta živa in zdrava, še navaja TVS.

»Zelo je pomembno, da v takem primeru pridržana oseba ne ostane z mislijo, da je nihče ne išče, ali da je ostala popolnoma sama. Prizadevamo si, da bi se Matej vrnil na svobodo,« je dodal Šter.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine