Za letos načrtujejo za polovico manj nadur in veliko manj zaposlovanja, predvsem na področju nege.
Galerija
Finančni načrt so v celjski bolnišnici uravnotežili predvsem s stroški dela. Nadure nameravajo zmanjšati za polovico, namesto načrtovanih 62 novih zaposlitev nameravajo letos zaposliti 24 ljudi. V bolnišnici opozarjajo, da to lahko pomeni podaljševanje čakalnih dob. FOTO: Tomi Lombar/Delo
Celje – Uprava Splošne bolnišnice Celje (SBC) je morala v treh dneh pripraviti popravljen finančni načrt za leto 2019, ki bi namesto 2,7 milijona evrov izgube prikazal vsaj ničlo. Nov finančni načrt je direktorica Margareta Guček Zakošek svetu zavoda predstavila v ponedeljek, jutri se bodo z njim seznanili predstojniki oddelkov. Strokovnega direktorja Francija Vindišarja upor ne bi presenetil, saj načrt znižuje predvsem stroške dela.
Ko je Margareta Guček Zakošek lani predstavila sanacijski program, je ta za leto 2019 predvideval 3,4 milijona evrov izgube. Čeprav je bil novi finančni načrt ugodnejši, predvideval je 2,7 milijona evrov izgube, je svet zavoda zahteval uravnotežen finančni načrt. Da se tega s takimi stroški ne da pripraviti, je svetu zavoda dopovedoval že prejšnji direktor Marjan Ferjanc, ki so ga razrešili iz krivdnih razlogov, ker finančnega načrta ni pripravil pravočasno. Čakal je na dodaten denar države, zdaj čaka na sodbo delovnega sodišča, saj toži bolnišnico.
Margareta Guček Zakošek je finančni načrt popravila, a poudarila, da ga bo težko uresničiti. Pojasnila je, da so se stroški dela zaradi dogovorov s sindikati zvišali, nekatere storitve so z letošnjim splošnim dogovorom slabše plačane, cena magnetnih resonanc je, na primer, pet odstotkov nižja kot leto prej. Kot so odgovorili iz SBC, se je spremenil tudi model za plačevanje izvajanja urgentne dejavnosti, ministrstvo za zdravje pa še ni potrdilo vseh vlog za izvajanje posebnih programov, ki skrajšujejo čakalne vrste in pomenijo dodatni prihodek.
Zaposleni naj več delajo
Čeprav so člani sveta zavoda opozarjali na visoke odvetniške stroške, stroške različnih izobraževanj, je uprava večinoma znižala le stroške dela, ki sicer predstavljajo večino odhodkov bolnišnice. Letos tako načrtujejo za polovico manj nadur v primerjavi z lani, ko so opravili za 43,7 delavca nadur. Največ s področja nege, in sicer za 13,6 medicinske sestre in 10,6 zdravstvenega tehnika, nadur je bilo za 9,4 zdravnika. Nadure so SBC lani stale dobra dva milijona evrov, dežurstva in pripravljenost na domu pa več kot 2,6 milijona evrov.
Letos bodo morali zaposleni več opraviti v rednem delovnem času, prav veliko dodatne pomoči ne bodo dobili. Najprej so načrtovali 62 novih zaposlitev, med njimi 17 zdravnikov specialistov, 16 diplomiranih medicinskih sester in deset zdravstvenih tehnikov. Po novem naj bi prišlo enajst zdravnikov, a samo devet diplomiranih medicinskih sester. Direktorica je na svetu zavoda poudarila, da drugih možnosti ni: »Povečati je treba učinkovitost dela.«
Strokovni direktor Franci Vindišar je povedal, da tak finančni načrt ni realen: »To je huda grožnja našemu sistemu. Do danes imamo že štiri odpovedi, pa je april. Včasih jih ni bilo toliko v vsem letu. Enaki vatli morajo biti za vse, ne le za zdravstvene delavce.« Pozneje je za Delo dodal: »Na medicinskem delu smo število vodij drastično zmanjšali, vsi imajo zdaj nižje plače. Na upravi pa je enajst novih ljudi, ki so se pridružili 69 tam zaposlenim. Bojim se, da se bo po sestanku s predstojniki v četrtek zgodil upor.«
Komentarji