Po prekinitvi financiranja Slovenski tiskovni agenciji (STA) je Urad vlade za komuniciranje (Ukom) vložil kazensko ovadbo proti nekdanji direktorici Ukoma
mag. Kristini Plavšak Krajnc, direktorju STA
Bojanu Veselinoviču ter proti štirim članom nadzornega sveta STA: predsedniku sveta
Mladenu Terčelju, njegovemu namestniku
Aleksandru Igličarju ter članu sveta
Juretu Brankoviču in
Jerneju Šmajdku.
Ukom nekdanji direktorici Kristini Plavšak Krajnc očita zlorabo uradnega položaja, direktorja STA in nadzornike tiskovne agencije pa obtožujejo oškodovanja javnih sredstev. Kot argumentira Ukom, so imenovani v pogodbi št. 81/2019 o opravljanju javne službe v letu 2020 uporabili dikcijo, da je Ukom »predstavnik ustanovitelja«, pri čemer, kot zatrjujejo, Ukom ni imel pooblastila za zastopanje ustanovitelja družbe, torej države. Dikcijo da so uporabili z namenom, da bi lahko podpisali pogodbo in začeli izdajati račune, še trdijo na Ukomu.
Medtem ko Kristini Plavšak Krajnc in Bojanu Veselinoviču očitajo podpis pogodbe, nadzornikom očitajo opustitev nadzora nad sklenjeno pogodbo, so zapisali na Ukomu v sporočilu za javnost.
Odbor za kulturo vlado poziva k plačilu obveznosti STA v treh dneh
DZ za kulturo, ki je danes že na drugi seji ta mesec razpravljal o financiranju STA, vlado poziva, naj v treh dneh izpolni svoje dolžnosti v skladu z zakonom o STA in pogodbo o opravljanju javne službe. V treh dneh naj izplača oktobrsko nakazilo za javno službo in za storitve po letni tržni pogodbi ter s tem zagotovi nadaljnjo stabilnost STA.
Sprejeta sklepa je podprlo deset članov odbora iz vrst LMŠ, SD, Levice, SAB, SMC in Desusa, proti pa je glasovalo sedem poslancev iz vrst SDS in NSi. Kot je v imenu predlagateljev današnje seje iz vrst štirih opozicijskih strank pojasnila
Lidija Divjak Mirnik (LMŠ), je odbor na seji pred desetimi dnevi sprejel več sklepov, med drugim je vlado že pozval k izpolnitvi svojih dolžnosti glede nadomestila za opravljanje javne službe STA, kar pa se še ni zgodilo. Poudarila je, da Ukom nima pravne podlage za samovoljno ustavitev financiranja, da je tudi iz pridobljenega pravnega mnenja STA razvidno, da je Ukom zahteval podatke, do katerih ni upravičen. Zato so v tokratnem predlogu sklepa predlagali poziv, da se financiranje znova vzpostavi v treh dneh.
Minister za kulturo
Vasko Simoniti je navedel, da bi bilo za uresničenje sklepov o izplačilu zapadlih obveznosti s seje pred desetimi dnevi treba izpolniti tudi druge sklepe, ki so bili takrat sprejeti, in sicer tiste, s katerimi je odbor pozval STA, naj Ukomu posreduje zahtevano dokumentacijo, kar pa se ni zgodilo. Tudi direktor Ukoma
Uroš Urbanija je dejal, da bi bilo financiranje STA že urejeno, če bi bili izpolnjeni sklepi s seje odbora izpred desetih dni. Namesto tega pa da je direktor STA
Bojan Veselinovič »iskal tisoč in eno opravičilo, da zahtevane dokumentacije ne bi izročil«. Kot je poudaril Urbanija, posredovanje podatkov o dolžini in številu posameznih prispevkov ne predstavlja kršenja medijske zakonodaje, saj gre za javne podatke in jih lahko poišče kdorkoli«.
Sindikat novinarjev direktorja Ukoma obtožuje zlorabe položaja
Nasprotno je zaradi prekinitve financiranja STA Sindikat novinarjev Slovenije v petek na državno tožilstvo podal naznanilo kaznivega dejanja proti direktorju Ukoma Urošu Urbaniji. Kot so sporočili iz Sindikata novinarjev Slovenije, utemeljeno domnevajo, »da je direktor Ukoma zlorabil uradni položaj, prekoračil svoja pooblastila in z nevestnim delom povzroča škodo opravljanju javne službe STA«. Ukom, so zapisali, nima zakonskih pristojnosti pri pravicah in dolžnostih ustanovitelja ali njegovega zastopnika.
DNS poziva vlado naj STA zagotovi sredstva
V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) vlado pozivajo, naj od Ukoma nemudoma zahteva, da ravna v skladu z zakonom in sledi sklepom odbora za kulturo ter Slovenski tiskovni agenciji (STA) zagotovi sredstva za javno službo. K temu pozivajo »predvsem koalicijske SMC, NSi in DeSUS, saj je po našem mnenju apel na največjo vladno stranko brezpredmeten.«
V DNS ugotavljajo, da je financiranje javne službe STA še vedno ustavljeno. Kot so zapisali, se je v minulem tednu skozi več pravnih mnenj, vključno z mnenjem vladne službe za zakonodajo, izkazalo, da Urad vlade RS za komuniciranje (Ukom) nima pravne podlage za neizplačilo sredstev za javno službo. Vendar pa STA teh še vedno ni dobila, in to niti za mesece, ko je svoj del obveznosti opravila, so navedli.
Po navedbah društva je današnji nastop direktorja Ukoma Uroša Urbanije na seji odbora DZ za kulturo tudi pokazal, da bo vztrajal pri nezakonitem pogojevanju izplačila sredstev in bo v negotovosti pustil okoli 100 zaposlenih na agenciji.
»Še več, namesto izpolnitve svoje zakonske obveznosti je podal naznanilo kaznivega dejanja zoper direktorja STA in nadzorni svet, ki nadzoruje delo agencije in v njenem poslovanju vsa leta ni ugotovil nič spornega,« so navedli. Medtem pa je Sindikat novinarjev Slovenije zoper direktorja Ukoma na državno tožilstvo podal naznanilo kaznivega dejanja zaradi prekinitve financiranja javne službe STA.
Komentarji