Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

»Tu na jugu sploh ne čutimo, da se je zgodil teroristični napad«

Med žrtvami ni bilo slovenskih državljanov, je pa Šrilanka med našimi turisti vedno bolj priljubljena destinacija.
Boštjan Aljaž se v deželo vrača že več kot desetletje. FOTO: Boštjan Aljaž
Boštjan Aljaž se v deželo vrača že več kot desetletje. FOTO: Boštjan Aljaž
23. 4. 2019 | 17:17
23. 4. 2019 | 18:31
6:30
Slovenci, ki so tesno povezani s Šrilanko, so jo opisali kot raj na zemlji, tako zaradi prijaznih in odprtih ljudi kot zaradi neokrnjene narave. Strinjali so se, da bo država potrebovala kar nekaj časa, da se bo pobrala po terorističnih napadih na velikonočno nedeljo, v katerih je umrlo več kot 310 ljudi.

Med žrtvami ni bilo slovenskih državljanov, čeprav je azijska država med našimi turisti vedno bolj priljubljena. Slovenka Leonora Erbah, ki že dve leti živi v vasici Dikvela na jugu Šrilanke in je poročena z domačinom, je za Delo povedala, da na jugu ni težav: »Ljudje deskajo na vodi, plavajo, restavracije so odprte, tu je polno ljudi. Razglasili so sicer izredno stanje, kar pomeni, da ima oblast v rokah vojska, veliko je policistov v civilu, sicer pa ne čutimo, da bi se karkoli zgodilo.«

Leonora Erbah Foto Leonora Erbah Delo
Leonora Erbah Foto Leonora Erbah Delo
Maja bo prišla za mesec dni v Slovenijo, potem se bo vrnila. V Šrilanki ima namreč šolo za terapevte, ki tudi po napadih normalno deluje. »Napadi so zasejali strah med ljudi. Moji prijatelji so stari okrog 30 ali 40 let in še niso pozabili dogodkov v Kandiju. Sicer pa življenje teče dalje.«


Prijazni in dobri ljudje, to je čisto drug svet


Boštjan Aljaž, direktor agencije Manager, ki ima v Šrilanki svojo turistično kapaciteto, je povedal, da je ravno v času napada na otok iz Slovenije pripotovala štiričlanska družina. »Takoj so odšli na potovanje v notranjost države in po njihovih besedah tam ni panike ali nemirov. Vseskozi smo v stiku. Danes pa je na Brniku pristal par, ki se je vrnil s Šrilanke. Edina nevšečnost, ki sta ji bila priča, so bile zamude letal, pa še tu ni bilo odpovedi. Pot do letališča je potekala gladko, so pa na letališču veliki zastoji, saj pregledujejo vsa vozila, potnike in dokumente.«

Aljaž približno 250 kilometrov od glavnega mesta oddaja prostore Slovencem, ki si želijo od blizu doživeti lepoto Šrilanke in po njegovih besedah je takšnih čedalje več. »S to državo smo povezani že več kot deset let. Šrilančani so prijazni in dobri ljudje, to je čisto drug svet, zato je bil šok zaradi napadov toliko večji. Moja prva misel je bila, da je to načrtoval nekdo od zunaj, čeprav ne bi hotel nikogar obtožiti. Način življenja in značaj Šrilančanov nista takšna, da bi škodovali ljudem.«

Tatjana Butul se na Šrilanko redno vrača. FOTO: Osebni arhiv
Tatjana Butul se na Šrilanko redno vrača. FOTO: Osebni arhiv


Kriva je politika


Tudi Tatjana Butul, ki je z možem Mitjo že desetletje zvesta lepotam otoka in tamkajšnjim Slovencem pomaga pri nastanitvah in drugem, meni podobno. »Ta tropski otok sva prvič obiskala po koncu tridesetletne vojne in je edina država, v katero se redno vračava. Ljudje, narava, hrana, takšno bogastvo je tam. Prebivalci so revni, a po drugi strani zelo bogati, le zavedajo se ne tega. To človeka vleče, da se vrača in ostane tam.«

Butulova, ki sta nekakšna povezava med domačini in slovenskimi turisti, odpotujeta tja najmanj enkrat na leto, če je priložnost, tudi večkrat. V zadnjem desetletju sta približno tri leta preživela v Šrilanki. »15. marca sva se vrnila v Slovenijo in čutila sem, da je tam nekaj drugače. Pogovarjala sem se s prijatelji in strinjali smo se, da to ni več takšna država, kakršna je bila nekoč. Kot bi slutili, da se bo zgodilo nekaj hudega.«

Šrilanka ostaja še nedotaknjena. FOTO: Boštjan Aljaž 
Šrilanka ostaja še nedotaknjena. FOTO: Boštjan Aljaž 


Smrtonosne napade, v katerih je bilo ranjenih približno 500 ljudi, je pripisala (tudi) politiki, ki da ni dovolj povezana in kljub opozorilom ni storila ničesar, da bi zavarovala ljudi. Tragedija bo gotovo vplivala na šrilanški turizem. »Avanturisti bodo najverjetneje tvegali, družine pa bodo gotovo izbrale varnejše destinacije. Ljudje si želijo preživeti počitnice v miru,« je povedala Tatjana Butul.

Boštjan Aljaž se je strinjal, da bodo velikonočni napadi vsaj na začetku vplivali na število turistov. »Nova vlada se trudi oživiti turizem, za Evropo in določene druge države so poleti ukinili obvezni vizum, da bi privabili ljudi, zlasti na jug. Po mojem mnenju je država kljub vsemu varna. Ko bodo odkrili, kdo stoji za napadi, ne bo več težav.« Aljaž je dodal, da so si teroristi izbrali Šrilanko tudi zaradi njihove neizkušenosti, kako se spopasti s takšnimi napadi in preprečiti tragedijo.

Domačini na jugu ne čutijo posledic napada. FOTO: Boštjan Aljaž 
Domačini na jugu ne čutijo posledic napada. FOTO: Boštjan Aljaž 


Zunanje ministrstvo za zdaj ne odsvetuje potovanj


Prav zaradi pristne nedolžnosti, ki še vedno biva v Šrilančanih, je bil udarec v nedeljo toliko večji. »Če pustimo ob strani Kolombo, ti ljudje živijo tako, kot so pred sto leti. Živijo, da bi bili srečni oni in da bi bili srečni mi, ki prihajamo k njim. Samo da je gost zadovoljen. Na to smo mi že pozabili. Njihov prihodek je okrog 100 evrov na mesec, a če bodo v avtu ali tuktuku našli denarnico, ti jo bodo nedotaknjeno vrnili. Dobri in nedolžni so, tudi turizem jih ni pokvaril,« je dodal Boštjan Aljaž.

Pri Butulovih v Kopru so ravno v času napada bili domačini s Šrilanke. Vest o napadu v njihovi domovini jih je pretresla. »Po eni strani so bili hvaležni, da so na varnem, po drugi pa bi bili raje doma ter tolažili prijatelje in znance. Poznali so veliko ljudi, ki so v eksplozijah umrli, šokirani so zaradi smrti njihove slavne kuharice. Težko je,« je povedala Tatjana Butul.

Slovensko zunanje ministrstvo za zdaj ni odsvetovalo potovanj v Šrilanko, je pa priporočilo previdnost. V času napada naj bi bilo v Šrilanki približno 60 slovenskih državljanov. Iz turistične agencije Palma so sporočili, da na otoku nimajo svoje skupine, enak odgovor smo dobili iz agencije Relax. »V Šrilanko lahko spet odpotujemo 27. aprila. Po zadnjih dogodkih smo v navezi z MZZ, letalskim prevoznikom in lokalnimi partnerji, tako da usklajevanja še potekajo,« je povedala Nena Kraševec Mišič iz agencije Palma.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine