Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Tomaž Vesel: »Čas je za krovni zakon«

Računsko sodišče: Pred državnimi revizorji sta v 2018 »trepetala« 102 revidiranca; od UKC, do osnosvnih šol, občin in strank
Tomaž Vesel, predsednik Računskega sodišča Republike Slovenije, pravi, da je čas za  krkovni zakon. Foto Aleš Černivec
Tomaž Vesel, predsednik Računskega sodišča Republike Slovenije, pravi, da je čas za  krkovni zakon. Foto Aleš Černivec
18. 3. 2019 | 20:00
18. 3. 2019 | 20:21
3:36
Ljubljana – Skoraj trideset županov, osem kandidatov na lanskih volitvah, DUTB, zdravstvena zavarovalnica, ljubljanski UKC, Slovenske železnice, velenjski Rudnik, dve državni agenciji, šest šol, en vzgojni zavod in – vsi, ki imajo opraviti s prehranjenimi otroki ter podlubniki so lani trepetali pred revizorji Računskega sodišča. Pred sankcijami jim (še) ni bilo treba …

Prvi revizor v državi Tomaž Vesel je predsedniku državnega zbora Dejanu Židanu včeraj oddal poročilo o delu Računskega sodišča (RS) v letu 2018. Ne glede na 6-odstotni upad pobud v primerjavi z letom prej se lahko RS pohvali z ducatom več revizij in več izrečenih popravljalnih ukrepov. Če je Vesel lani izpostavil, da bo morala Slovenija za uspešno odpravljanje preteklih nepravilnosti in za večjo učinkovitost dobro razmisliti o nadzorstvenih funkcijah in o sankcijah zaradi neupoštevanja zakonskih predpisov, letos poudarja, da je trenutek o odločitvi glede spremembe krovnega zakona o RS dozorel.

Več revizij, več dela, manj pobud za Računsko sodišče. Foto Delo
Več revizij, več dela, manj pobud za Računsko sodišče. Foto Delo


V večini primerov so revizorji pod drobnogled vzeli lokalno samoupravo ter pravilnost volilnih kampanj, letos se bodo osredotočili na kampanjo ob evropskih volitvah. Vesel je kritičen do zakona o volilni in referendumski kampanji: »Ugotavljamo, da so nekatere določbe nejasne oziroma potrebujejo zdravorazumski premislek ter nujno zahtevajo spremembe.« Katerih, bo RS ob zaključku vseh revizij, kot napoveduje Vesel, javil tudi ministru za javno upravo.


V večini ne gre brez pridržka


Slaba banka: brez pridržka v reviziji ni šlo. Foto
Slaba banka: brez pridržka v reviziji ni šlo. Foto


Sodišče je tako lani: UKC izdalo negativno mnenje zaradi kršitev zakona o javnem naročanju; ugotovilo je neučinkovito poslovanje družb v skupini Slovenske železnice, negospodarno je v 2014 in 2015 poslovala DUTB; ena od šestih OŠ je po reviziji o ravnanju s hrano dobila negativno mnenje, peterica jo je odnesla z mnenjem s pridržkom. RS ugotavlja, da je bil v 2016 delež debelih osnovnošolcev za 193,6 odstotka večji kot v 1989, hkrati pa, da država ustrezno obvladuje debelost otrok in da imajo otroci, ko so v šoli, možnosti zdravega življenjskega sloga.

Braslovče so ena od občin, ki jim je Računsko sodišče izdalo negativo mnenje. Foto Tomi Lombar
Braslovče so ena od občin, ki jim je Računsko sodišče izdalo negativo mnenje. Foto Tomi Lombar


Brez pridržka ni šlo v primeru poslovanja občin: od 22 jih je 19 dobilo mnenje s pridržkom, tri (Videm, Šentjernej in Braslovče) pa celo negativno. Od osmih revizij financiranja volilnih kampanj je RS s pridržkom ocenilo kampanje vseh treh vélikih v bitki za predsednika države: Romane Tomc, Marjana Šarca in Boruta Pahorja. Preverjanje na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Zavodu za gozdove Slovenije in Gozdarskem inštitutu Slovenije jepokazalo, da so bili v bitki proti podlubnikom delno učinkoviti.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine