Neomejen dostop | že od 9,99€
Aktiv novinarjev Informativnega programa TV Slovenija sporoča, da so tudi oni – kot tudi velik del javnosti – ogorčeni nad sinočnjim predvolilnim soočenjem strank, ki imajo poslance v trenutnem državnem zboru. »Oddaja je v svoji skrajnosti pokazala, da se je trenutno vodstvo z voditeljem oddaje odpovedalo profesionalnim standardom in potrjuje naše argumente in opozorila, da so programske spremembe in celoten volilni projekt nedorečeni, amaterski in nedomišljeni. Na vse to zaposleni v Informativnem programu ves čas tudi opozarjamo,« so sporočili.
S to oddajo je po njihovem vodstvo RTV izgubilo še zadnji kanček verodostojnosti, saj s svojimi dejanji in odločitvami že dolgo škodi ugledu javnega zavoda, s svojimi dejanji pa je povzročilo tudi ogromno programsko in finančno škodo.
»Nekompetentnost in pristranskost dotičnega voditelja, ki je imel očitno vso podporo vodij projekta, torej urednice uredništva notranjepolitične redakcije in odgovorne urednice Informativnega programa, je rezultat neprimerne pripravljenosti na projekt Volitve 2022, na kar smo večkrat opozorili,« pravijo.
Člani Aktiva novinarjev Informativnega programa TV Slovenija se od tako zastavljenega projekta ograjujejo in zahtevajo, da pristojni sprejmejo odgovornost. »Zahtevamo od odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenije Jadranke Rebernik ter vršilca dolžnosti direktorja TV Slovenija, ki je hkrati tudi generalni direktor RTV Slovenije, Andreja Graha Whatmougha, da nemudoma odstopita,« je sporočil njihov predstavnik tudi v prvem dnevniku na TV Slovenija.
Kritika novinarjev se sicer ne nanaša le na včerajšnjo oddajo, temveč na celotno predvolilno obdobje. Iz vodstva RTV Slovenija pa so že včeraj sporočili, da odločno podpirajo novinarsko in uredniško neodvisnost ter da obsojajo vsakršno zlorabo javnega medija in njenih ustvarjalcev za nabiranje političnih točk.
Vodstvo RTV Slovenija se na poziv še ni odzvalo. »Navajen sem na vse živo. Tudi ko si skoraj sam proti vsem v nestrpnem in sovražnem okolju, me naprej žene vaša podpora,« pa se je na odzive odzval voditelj Igor Pirkovič.
Potem ko je aktiv novinarjev informativnega programa TVS soglasno ocenil, da kakovost četrtkovega soočenja ni dosegala niti minimuma programskih standardov, ki bi morali veljati za javno radiotelevizijo in pozval h takojšnjemu odstopu odgovorne urednice informativnega programa TVS Jadranke Rebernik in generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha, so se za enako potezo odločili tudi v Aktivu novinarjev Radia Slovenija, Aktivu ustvarjalcev programa Radia Koper, Aktivu MMC, Koordinaciji novinarskih sindikatov RTV Slovenija, Društvu novinarjev Slovenije in krovnem Sindikatu novinarjev Slovenije. Kot so zapisali v skupni izjavi za javnost, četrtkovo predvolilno soočenje pomeni kršitev poklicnih meril in načel novinarske etike v programih RTV Slovenija, zakona o RTV Slovenija in programskih standardov RTV Slovenija, in ni vredno javne televizije in njenih ustvarjalcev. Razumejo ga kot nadaljevanje poskusov razgradnje in podreditve RTV, njegove uredniške avtonomije in institucionalne neodvisnosti. STAK odstopu poziva več novinarskih organizacij
Tematik za analiziranje in komentiranje včerajšnjega soočenje je ogromno – od zmedenega voditelja Pirkoviča, kreganja političnih gostov, padca Zmaga Jelinčiča ob odhodu in ostrih obtožb Ivana Galeta proti predsednikom vladnih strank do odhoda sredi oddaje skoraj vseh opozicijskih predsednikov.
Jelinčiča so dan kasneje poklicali pri Slovenskih novicah: »Bolita me koleno in palec na nogi. Sicer sem dobro. Slišalo se je bolj grozno, kot je bilo v resnici. Tam je bila ena stopnica v temi in je nisem videl, zato sem stopil v prazno. In potem sem zletel po tleh, ob tem sem še en stol prevrnil in to je ropotalo kot hudič.«
Oddajo so poleg Jelinčiča zapustili tudi Luka Mesec, Ljubo Jasnič, Marjan Šarec, Tanja Fajon in Alenka Bratušek, med nasprotniki vlade pa sta ostala zgolj Gale in Robert Golob prek videopovezave.
»Soočenje, ki je preseglo še tako bujno domišljijo. Bilo bi smešno, če ne bi šlo za najpomembnejše soočenje pred volitvami. Za ta popolni fiasko so krivi politični posegi nekompetentne vlade, ki je javno RTV Slovenija spravila na kolena in ji nocoj priredila sramoten pogreb,« se je odzvala Fajonova.
»Oddaja je jasno pokazala, kaj je treba storiti po volitvah. Institucijam je treba vrniti čast in neodvisnost, zlasti RTV Slovenija, ki je last vseh državljank in državljanov,« poudarja Šarec.
»Če kdo doslej ni verjel, da bo za to vlado ostal samo kaos, naj si ogleda to oddajo. Tu nismo videli samo, kaj so naredili z RTV, to je lep prikaz, kaj so SDS, NSi in Povežimo Slovenijo naredili iz države,« pa je zapisal Mesec.
Na twitterju je v bran voditelju stopil premier Janez Janša, ki je pred štirimi leti tudi sam zapustil radijsko soočenje na radiu Prvi, pa čeprav je bilo tisto soočenje na neprimerljivo višji ravni. Odhod premiera je po 12. minuti v spodnjem videu.
Soočenje močno odmeva tudi na družbenih omrežjih. Izbrali smo nekaj zanimiv odzivov s twitterja.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji