SMC želi preseči škodljivi razkol v političnem prostoru. Zato se ji zdi dober vsak projekt povezovanja in se tudi sama zavzema za združevanje liberalnega centra. V tem smislu je predsednik
Zdravko Počivalšek pozdravil tudi pobudo Povežimo Slovenijo, so sporočili iz SMC. O morebitnem sodelovanju v njej pa še ni bilo razprave.
Gibanje Povežimo Slovenijo
V Sloveniji je nastalo novo gibanje Povežimo Slovenijo, za sodelovanje v njem se na skupni listi za parlamentarne volitve dogovarja več strank, skupin, lokalnih list in posameznikov različnih vrednostnih in političnih pogledov.
Pobudnica in koordinatorka gibanja je podpredsednica Zelenih Slovenije Nada Pavšer, ki verjame, da lahko skupna lista na volitvah dobi vsaj 20 odstotkov glasov. Sodelovanje v gibanju sta potrdila izvršni odbor Zelenih in glavni odbor SLS. V vabilu na današnjo predstavitveno novinarsko konferenco pa so med tistimi, ki se dogovarjajo za sodelovanje, navedli tudi Novo ljudsko stranko Franca Kanglerja, Celjsko županovo listo Bojana Šrota, listo koprskega župana Aleša Bržana, pa tudi predsednika vladne SMC Zdravka Počivalška.
Predsednik Zelenih Andrej Čuš je poudaril, da niso "neka zgodba od drugih ali s kakšnih kleti". Ponudili bodo tudi svojega kandidata za mandatarja.
Med posamezniki, ki so nastopili tudi v predstavitvenem videu gibanja, pa so med drugim tudi nekdanji predsednik ustavnega sodišča in svetovalec predsednika republike Ernest Petrič, ki pravi, da upa, da bodo volivci na volitvah nagradili tiste, ki povezujejo in ne tistih, ki delijo. Med podporniki ideje o povezovanju je med drugim še predsednik obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh, predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik, predsednik medobčinskega društva slepih in slabovidnih Slovenije Luj Šprohar, pevec in skladatelj zabavne glasbe Oto Pestner ter judoistka Lucija Polavder.
Povezovanje sorodnih strank pred prihodnjimi volitvami bo nujno predvsem levo od sredine, kjer je razdrobljenost večja, ocenjuje
Andraž Zorko iz Valicona. »Kam takšna razdrobljenost pripelje, smo videli na volitvah 2018, še bolj pa po njih. Povezovanje strank levo od sredine bo imperativ, če bo ta pol hotel prevladati na volitvah in predvsem, če bo kasneje želel sestaviti stabilno vlado,« opozarja politični analitik. Povezovanje manjših, zunajparlamentarnih strank, ki jim meritve podpore ne kažejo možnosti preboja v državni zbor, samo po sebi ne zagotavlja boljšega skupnega rezultata. Za uspeh takšne koalicije je potrebna vsaj ena močnejša stranka, ki s pridružitvijo več manjših zapolni morebitne kadrovske ali lokalne vrzeli, z jasnim voditeljem. Tak primer je bil nastanek LDS.
Andraž Zorko, Valicon, je prepričan, da SMC ne more ponoviti zgodbe SAB-a, ki ji je - ne glede na neugodne javnomnenjske ankete - na zadnjih voitvah uspelo prestopiti parlamentarni prag. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Pod Počivalškom je SMC povsem druga stranka, kot je bila pod
Mirom Cerarjem. Njeni volivci so bili že na volitvah 2018 precej bolj desno, kar zadeva ekonomsko svobodo, hkrati pa precej bolj levo glede stališč do človekovih pravic in svoboščin – zdaj pa v vladi sodeluje s strankama, ki z njo delita le prvo. »To in afera z nabavami zaščitne opreme je botrovalo tudi menjavi volilne baze – volivci Cerarjeve SMC so danes predvsem pri LMŠ, ki je brez njih niti ne bi bilo. SMC si tako utira pot povsem na novo in lahko zaide v katerokoli smer,« razmišlja Zorko. Kot samostojna stranka ima glede na ankete malo možnosti za preživetje, čeprav primer SAB (ankete med leti 2015–2017 so ji kazale v povprečju pol odstotka podpore), ki je nato le prestopila parlamentarni prag, kaže, da je mogoče tudi to. Ker SMC po Zorkovem mnenju nima takšnega potenciala, je pričakovati, da bo preživetje iskala v povezavah.
Komentarji