Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Sloveniji očita, da uradno ne priznava nemško govoreče skupnosti

Svobodnjaki na avstrijskem Štajerskem bi deželno himno, ki opeva tudi ozemlje Slovenije, zapisali v deželno ustavo.
Mario Kunasek. FOTO: Heinz-peter Bader/Reuters
Mario Kunasek. FOTO: Heinz-peter Bader/Reuters
14. 1. 2025 | 18:07
14. 1. 2025 | 18:15
2:59

Svobodnjaki na avstrijskem Štajerskem želijo deželno himno, ki opeva tudi ozemlje Slovenije, zapisati v deželno ustavo. Slovensko zunanje ministrstvo je za časnik Dnevnik poudarilo, da so meje Slovenije nedotakljive, štajerski deželni glavar Mario Kunasek pa je v odzivu danes Sloveniji očital, da ni uradno priznala nemško govoreče skupnosti.

Avstrijska deželna vlada pod vodstvom skrajno desnih svobodnjakov (FPÖ), ki je oblast prevzela decembra lani, je v svojem programu med prednostne naloge uvrstila vpis besedila štajerske deželne himne, Dachsteinske pesmi (Dachsteinlied) v deželno ustavo. Himna opeva ozemlje avstrijske Štajerske, ki da se razteza do bregov Save in Drave, na območje današnje Slovenije.

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) v zvezi z namerami deželne vlade v Gradcu ni uradno ukrepalo.

Je pa pred dnevi v odgovoru za Dnevnik, ki je o tem poročal, poudarilo pomen načela ozemeljske celovitosti in suverenosti ter pozvalo k preudarnosti, ko gre za korake, povezane z najvišjo deželno simboliko. Zapisalo je tudi, da Slovenija v odnosih s sosedami ostaja zavezana sodelovanju na temelju vzajemnosti ter v duhu skupnih evropskih vrednot. Ministrstvo se je tudi zavzelo za strpen politični dialog, s posebnim poudarkom na položaju in zaščiti slovenske narodne manjšine, je še povzel Dnevnik.

Kunasek je v današnjem odzivu kritičen do navedb slovenskega ministrstva. Kot je zapisal na družbenem omrežju Facebook, je kot štajerski deželni glavar zavezan deželni himni. »Vsakdo, ki v tem odnosu vidi napad na suverenost in pravno državo, naj se vpraša, kako je s pravnim priznavanjem manjšin na njegovem ozemlju,« je poudaril.

Dodal je, da je nemško govoreča skupnost v Sloveniji v nasprotju s slovensko narodno manjšino v Avstriji še vedno izpostavljena različnim oblikam diskriminacije in ni priznana kot avtohtona etnična skupina. Tu bi lahko slovenska država končno ukrepala in obenem iz omrežja izključila jedrsko elektrarno v Krškem, je še menil.

Načrta iz koalicijske pogodbe med FPÖ in ljudsko stranko (ÖVP), da se himna zapiše v deželno ustavo, Kunasek v zapisu na Facebooku ni izrecno omenil. Vladajoči stranki na avstrijskem Štajerskem sicer v deželnem parlamentu skupaj nimata dvotretjinske večine, potrebne za spremembo deželne ustave.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine