Danes se začenja kontrola vstopa v Slovenijo iz Italije, ker, tako odhajajoči primer
Marjan Šarec, prebivalci Italije ne upoštevajo karantene. Nadzor ob vstopu iz Italije v Slovenijo uvajajo po vzoru Avstrije, izvajajo pa ga pri osebah, ki niso slovenski državljani oziroma v Sloveniji nimajo prijavljenega stalnega ali začasnega prebivališča, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje (Ukom).
Potniki iz Italije morajo ob vstopu v Slovenijo pokazati potrdilo o negativnem izvidu na novi virus sars-cov-2, ki jim ga je izdal pristojni organ. Potrdilo mora biti v slovenskem, angleškem ali italijanskem jeziku in ne bo smelo biti starejše od treh dni. Osebi brez ustreznega potrdila lahko prepovejo vstop v Slovenijo. Kot smo že poročali, se kontrola vstopa ne bo izvajala za tovorni promet.
Hrvaška zavrača vsa vozila iz Italije
Na mejnih prehodih med Slovenijo in Hrvaško zaradi poostrenega nadzora prihaja do zastojev in daljšega čakanja. »S strani hrvaške policije smo dobili informacijo, da Hrvaška na mejnih prehodih zavrača vsa vozila, ki so prispela iz Italije,« poroča Prometno-informacijski center.
Šest kontrolnih točk
Kontrola potnikov na meji med Slovenijo in Italijo se bo po besedah ministra v odhajanju
Aleša Šabedra pričenja danes. Napovedanih je šest kontrolnih točk; Rateče, Robič, Vrtojba, Fernetiči, Krvavi potok in Škofije, preostali mejni prehodi so zaprti.
V kontrolo ne bo vključen tranzitni promet.
In kako je bilo na mejnem prehodu Vrtojba v današnjih jutranjih urah? »Prehod na Vrtojbi je odprt, nikjer ni niti policije niti zdravstvenega osebja. Je pa občutno manj prometa. Avtocesta je skoraj prazna, manj je tovornega prometa, osebnih avtomobilov ni,« nam je stanje opisal voznik v Italiji.
Tudi na mejnem prehodu Škofije za zdaj še ni kontrole, kljub temu pa je prometa komaj kaj, poroča
Nataša Čepar.
Mejni prehod Vrtojba danes zjutraj. FOTO: Gorazd Ličen
Posebne ukrepe ob izbruhu novega koronavirusa je med drugim sprejela Upravna enota (UE) Ljubljana, ki je pozvala stranke, naj na enoto pridejo le v primeru nujnih in neodložljivih upravnih storitev. Z današnjim dnem so omejili število strank v čakalnicah v sektorju za upravne notranje zadeve. Zaprti bodo glavni vhod in s tem dostop do glavne pisarne, oddelka za javni red, oddelka za promet in oddelka za matične zadeve ter oddelek za tujce. Mladoporočencev na obredih za sklenitev zakonske oziroma partnerske zveze naj ne spremlja več kot deset oseb, so še pozvali iz UE Ljubljana.
Ukrep ob meji z Italijo ne zadevajo schengna
V evropski komisiji so zadržani glede komentiranja ukrepov posameznih držav pri uvajanju nadzora na notranjih schengenskih mejah. Kot so pojasnili, so ukrepi, povezani z zdravjem, tudi tisti na mejah, v pristojnosti držav članic. Po drugi strani opozarjajo, da morajo biti sorazmerni, temeljiti na znanstvenih nasvetih in usklajeni med državami članicami.
Danes je potekala redna videokonferenca, na kateri so predstavniki držav članic izmenjevali informacije in izkušnje z mejnim nadzorom. Po schengenskem zakoniku lahko država članica v primeru resne grožnje javnemu redu ali notranji varnosti takoj uvede nadzor za deset dni. O njegovi uvedbi mora takoj obvestiti države članice in evropsko komisije. Nadzor lahko podaljša še za 20 dni.
V evropski komisiji do zgodaj popoldne še niso prejeli obvestili iz Avstrije in Slovenije glede uvedbe nadzora. Po eni od razlag je negotovo, ali se je sploh obvezna skladno s schengenskim zakonikom, če so ukrepi zgolj zdravstveni varnosti. Ker se v Uniji prvi pojavljajo takšni primeri in ker se položaj hitro spreminja, je po bruseljskih razlagah težko ocenjevati ukrepe.
Avstrija se po poročanje agencije APA pri uvedbi nadzora na meji z Italijo sklicuje na schengenski zakonik (resna grožnja javnemu redu in notranji varnosti). To je tudi notificirala pri evropski komisiji. Slovenija se sklicuje na domači zakon o nalezljivih boleznih.
Tudi neuradno je slišati, da uvedba nadzora ne bi smela biti problematična, če je sorazmerna in zdravstveno utemeljena. Zaradi geografske bližine žarišč koronavirusa pregledi na mejah ne bi smela biti kočljivi. S tega vidika veljajo ocene francoskega predsednika Emmanuela Macrona, ki je po pogovorih vseh voditelj držav članic sinoči kritiziral Avstrijo in Slovenijo kot neprimerne.
Uvajanje ukrepov na mejah bo eno od tema zasedanja notranjih ministrov EU v petek v Bruslju. Peter Žerjavič
Odpovedani leti z letališča Jožeta Pučnika in nanj, ekonomsko-socialni svet o nadomestilu plač
Na brniškem letališču zaradi novega koronavirusa medtem do konca meseca velja prepoved pristajanja letal z ogroženih območij. Aleš Šabeder je napovedal, da bodo v kratkem pričeli merjenje temperature pri potnikih na letališču. Zaradi koronavirusa sta odpovedani popoldanski povezavi z Beogradom, dopoldanski let v Frankfurt in iz njega, popoldanski odhod in prihod iz Bruslja ter leta iz Podgorice in nazaj.
Državni sekretar na ministrstvu za delo
Tilen Božič je napovedal, da bodo na današnjem zasedanju ekonomsko-socialnega sveta obravnavali osnutek zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki ob širjenju novega koronavirusa predvideva subvencioniranje čakanja na delo doma in v določenih primerih tudi karantene. V četrtek ga bo nato predvidoma obravnavala vlada.
V Pomurju bo vzpostavljena nova vstopna točka za odvzem brisa pri sumu na okužbo z novim koronavirusom, in sicer v prostorih nekdanje patronažne službe oziroma v zabojnikih pred Zdravstvenim domom Murska Sobota. Vhod v prostore bo iz Kopališke ulice.
Komentarji