Neomejen dostop | že od 9,99€
Izpusti toplogrednih plinov (TGP) tudi na globalni ravni uhajajo izpod nadzora. Njihova koncentracija je lani presegla povprečje zadnjega desetletja, kar je nov neslavni rekord. Letos se trend v svetu nadaljuje. Slovenija je po zadnjih podatkih v 2019 v zrak emitirala 15,7 milijona ton CO2 ali dva odstotka manj kot leto prej. CO2 v skupnem deležu TGP pri nas sicer predstavlja več kot 80-odstotni delež.
Po podatkih Svetovne meteorološke organizacije lanska koncentracija CO2 pomeni dobrih 413 delcev na milijon, kar v primerjavi s predindustrijsko ravnjo oziroma z drugo polovico 19. stoletja predstavlja 150-odstotno povečanje. Koncentracije metana so se v tem obdobju povečale 2,5-krat, koncentracije dušikovega oksida pa za 120 odstotkov. Glede na nacionalne zaveze držav o TGP bo svet v naslednjem desetletju v primerjavi z 2010 izpuste TGP še povečeval.
Lani se je za Slovenijo izteklo izvajanje operativnega programa TGP. Računsko sodišče, ki je pod drobnogled vzelo zmanjševanje izpustov TGP med 2013 in 2019, je v junija objavljeni reviziji ocenilo, da smo bili doseganju ciljev delno uspešni. Za obdobje do 2020 si namreč nismo zastavili dodatnih ciljev niti ukrepov za zmanjšanje izpustov TPG v tistih sektorjih, ki so vključeni v sistem trgovanja z izpusti; med temi je najpomembnejša energetika. Prek 70 odstotkov vseh izpustov TGP sta v 2018 v ozračje oddali proizvodnja elektrike in toplote. Njuni izpusti so se v 2019 glede na 2005 sicer zmanjšali skoraj za tretjino. Toda ne toliko zaradi učinkovitega zniževanja izpustov, temveč bolj na rovaš zaustavitve oziroma opuščanja dejavnosti pri nekaj največjih onesnaževalcih, to je na dveh blokih TEŠ, v nekdanji Termoelektrarni Trbovlje in cementarni Lafarge.
TGP: preliminarne ocene za 2020
Po preliminarnih ocenah so bile slovenske emisije TGP v letu 2020 po podatkih Arsa približno 16 milijonov ton, kar je za 6 odstotkov manj kot leta 2019. Lanske emisije TGP so bile celo najnižje v celotnem obdobju od leta 1986, odkar spremljamo izpuste TGP. Tako nizke emisije so bile posledica zaprtja države in delne ustavitve proizvodnje zaradi epidemije, glede na situacijo v 2021 pa lahko predvidevamo, da bodo emisije znova porasle, dodajajo na Arsu.
Znotraj EU je imela Slovenija cilj samo za emisije izven trgovanja, in sicer jih je lahko do 2020 glede na leto 2005 celo povečala za 4 odstotke. Preliminarne ocene za leto 2020 pa kažejo, da smo dosegli celo 15-odstotno zmanjšanje emisij.
Emisije iz trgovanja pa so regulirane s količino emisijskih kuponov, ki so na voljo in se cilj preverja samo na ravni EU, države pa nimajo svojih omejitev.
V 2018 je vsak Slovenec »pridelal« 8,5 tone CO2, kar je za desetinko manj od evropskega povprečja in kar štirikrat preveč, kot je še dobrodošlo za naše podnebje.
Znanost intenzivno išče nove pristope in tehnologije za zajemanje in shranjevanje CO2 iz zraka. Kot pravi prof. dr. Nives Ogrinc, znanstvena svetnica na Odseku za znanosti o okolju Inštituta Jožef Stefan, trenutno obstajajo trije možni načini shranjevanja CO2: shranjevanje v geološke podlage, v globokomorske oceane ali po metodi industrijskega fiksiranja v anorganske karbonate. Slednje je najdražje.
Največ skladišč CO2 se nahaja v Kanadi in ZDA, največ raziskav pa izvajajo Kitajci. Za najboljšo alternativno metodo shranjevanja CO2 v svetovnem merilu velja geološko shranjevanje. Ogrinova pojasnjuje: »Ocena je, da bi tak potencial ublažil skoraj 90 odstotkov CO2 industrijskega izvora; do leta 2030 je pričakovati, da se bo celotna emisija CO2 zmanjšala za desetino. Stroškovno je metoda učinkovita, saj tona obdelave CO2 v tehnologiji zajemanja in shranjevanja CCS (ang. carbon capture and storage) stane 40 ameriških dolarjev. Prednost je v kasnejši uporabi za pridobivanje energije in goriva ter v povečanju delovnih mest.«
Omejitev pri tej metodi pa predstavljajo velike čistilne naprave. Investicija je tudi zelo draga. Predpostavka je, da bi shranjevanje CO2 električno energijo podražilo za 20 do 30 odstotkov. Ta tehnologija tudi ni primerna za transport in manjše izpuste.
Ena izmed perspektivnih komercialno dostopnih tehnologij za zajem CO2 je sinteza biometana iz ogljikovega dioksida (CO2) in vodika (H2).
Dr. Nives Ogrinc
Ogrinova pritrjuje: »Ena izmed perspektivnih komercialno dostopnih tehnologij je sinteza biometana iz ogljikovega dioksida (CO2) in vodika (H2). CO2 dobimo iz odpadnih plinov iz tehnoloških procesov, vodik pa pridobivamo z elektrolizo vode. Za proizvodnjo vodika uporabljamo energijo iz obnovljivih virov (OVE). Biometan lahko sintetiziramo v bioreaktorjih ali katalitsko. Proizvedeni biometan se po čiščenju distribuira v plinovodno omrežje. Tehnologija se imenuje P2G - power to gas.«
Trenutno je znotraj EU okrog 45 demonstracijskih postrojenj, v Sloveniji so identificirali vsaj dvajset primernih lokacij z izvorom CO2 in primerno infrastrukturo. Tako postrojenje bi proizvedlo en megavat električne energije. To so lahko komunalne čistilne naprave, ljubljanski RCERO, bioplinarne, pivovarne, večje kotlovnice ter lokacije z lastno proizvodnjo električne energije iz OVE.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji