Zavod za blagovne rezerve: Nekdanji direktor
Anton Zakrajšek trdi, da pogodb o nabavah že mesec dni ni podpisoval. Izjava ministra
Zdravka Počivalška ga preseneča.
»Očitno tisti, ki so delovali v
ozadju in na zavod za blagovne rezerve pošiljali podatke, s kom naj izvedemo naročilo, želijo zvaliti vso krivdo na zavod in name osebno, ki sem fizično iz službe odsoten že več kot en mesec. Jaz in zavod pa naj bi bila žrtveno jagnje. Ne bo jim uspelo.« S tebi besedami se je odzval na izjavo gospodarskega ministra Zdravka Počivalška nekdanji direktor Anton Zakrajšek, ki je od 20. marca na bolniški.
Med nabavami, ki vzbujajo pozornost, je gotovo skoraj milijon evrov vreden nakup zaščitnih mask dveh slovenskih dobaviteljev: maska je izdelana iz papirnatega prtička in dveh kuhinjskih elastik. Te maske so davkoplačevalce stale 76 oziroma 80 centov za kos, medtem ko je na primer Sanolabor blagovnim rezervam dobavil trislojne kirurške maske po 56 centov.
»Tisti, ki so delovali v ozadju in pošiljali podatke, s kom naj izvedemo naročilo, želijo zvaliti vso krivdo na zavod in name osebno, oba naj bi bila žrtveno jagnje.«
Prav tako ni odgovorov na vrsto vprašanj, povezanih s pošiljkami zaščitne opreme, na katera so opozarjali različni mediji, ki jih je zagotovil poslovnež
Joc Pečečnik – od izjemno visokih stroškov letalskega prevoza, do tega, da je dobavil običajne kirurške maske, ki so bile napačno označene kot maske tipa FFP2, (pre)veliko število zaščitnih očal in sterilne rokavice iz lateksa, ki se uporabljajo v kirurgiji, za zaščito pred covidom-19 pa niso nujne.
Anton Zakrajšek bo gotovo eden prvih, ki ga bo zaslišala nova parlamentarna preiskovalna komisija. FOTO: Jože Suhadolnik
Razrešitev direktorja blagovnih rezerv, člana SDS, se je po neuradnih informacijah zgodila skladno z dogovorom med gospodarskim ministrom in predsednikom vlade. To žrtveno jagnje ob številnih vprašanjih, ki se porajajo glede dobav zaščitne opreme, najverjetneje ne do dovolj, zato se že pojavljajo špekulacije, da bodo zdaj skušali preusmeriti pozornost medijev na obrambnega ministra
Mateja Tonina, ki je za pomoč pri nabavi zaščitne opreme prosil poslovneža Joca Pečečnika. Odstopa ministra Zdravka Počivalška, kot objektivno odgovornega, namreč ni pričakovati, saj bi se s tem sesula tudi koalicija.
»Nočem biti žrtveno jagnje. Ne vem, ali bom angažiral odvetnika, in ne vem, kaj je mislil minister Počivalšek, ko je namigoval na negospodarno ravnanje. Počakal bom na izsledke revizije in nato zahteval opravičilo,« napoveduje Zakrajšek.
Ponovil je, kar nam je dejal pred dnevi, ko smo ga spraševali o dobavah spornih zaščitnih mask iz papirnatih serviet. »Na bolniški sem od 20. marca, od tedaj nisem podpisal nobene pogodbe. Ali je svetovalec, ki ga je v blagovne rezerve poslal minister Počivalšek, na koga pritiskal, ne vem, govori se o mobingu in vem, da mu je moj namestnik Ivan Gale, ki je z njim podpisal pogodbo o svetovanju zavodu, nato to pogodbo tudi odpovedal,« še dodaja. Zakrajšek tudi trdi, da so za vsako pogodbo, pred podpisom zavoda za blagovne rezerve, prejeli tudi pisna soglasja gospodarskega ministrstva, kjer so se včeraj zavili v molk.
Ljubljanski kriminalisti so včeraj iskali dokaze o tatvini obraznih mask in druge zaščitne opreme iz naše največje bolnišnice, Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani. Po naših podatkih sta kaznivega dejanja osumljena dva zaposlena, pod drobnogledom pa so menda še trije osumljeni posredniki. Ko so v UKC spoznali, da zaloga zaščitne opreme hitro kopni, so izvedli notranjo preiskavo in s sumom seznanili še policijo. Sporočili so še, da so kriminalisti v zadnjih dneh skupaj s službo za korporativno varnost UKC del aktivnosti tam že opravili. Prijeti in razkriti tatovi so se po naših informacijah domiselno skrivali, menjavali kraje (pre)prodaje in menda enkrat celo zbežali kriminalistom, ki so jim bili za petami. Še do včeraj popoldne je na spletu vsaj še en oglas ponujal maske iz zalog UKC po en evro. Sicer so se te maske prodajale po ceni do 1,20 evra za kos oziroma od 35 do 40 evrov za škatlo. M. Fe.
Komentarji