V Sloveniji imamo osem potrjenih okužb z novim
koronavirusom.
Pozno popoldne so na spletni strani Zdravstvenega doma Metlika objavili sporočilo, da do nadaljnjega sprejemajo le nujne primere. Kot so za
Delo potrdili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), so na metliškem zdravstvenem domu potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Gre za osmi primer okužbe v Sloveniji ter že drugi evidentirani primer danes.
Kot je za
POP TV potrdil minister
Aleš Šabeder, je osmi okuženi zdravnik v zdravstvenem domu. Okuženi naj bi se pred tem nahajal v Italiji, včeraj pa naj bi pri sebi opazil bolezenske znake ter nemudoma prekinil z delom. Okuženega, ki se sicer počuti dobro, naj bi odpeljali v novomeško bolnišnico.
Trenutno poteka iskanje pacientov, s katerimi je bil okuženi zdravnik v stiku. Po zadnjih informacijah naj bi jih bilo nekaj čez 40, med drugim večina osebja v zdravstvenem domu. Njih in bolnike bodo testirali in v primeru pozitivnega rezultata tudi izolirali. Po oceni Šabedra so okuženi zdravniki »najslabši možni scenarij«, ki bi se lahko zgodil. Odhajajoči zdravstveni minister je ob tem pozval vse zdravniške organizacije in zdravnike, naj najprej poskrbijo za svojo varnost in preventivo ter šele nato za zdravje pacientov. »Primeri, ki so se nam zgodili, se ne smejo ponoviti,« je opozoril.
Šesti primer so potrdili na Štajerskem. Gre za 32 let starega moškega, ravnal je ustrezno z navodili, saj je najprej poklical osebnega zdravnika, ki ga je napotil na vstopno točko. Tam so mu vzeli bris, nato pa so ga sprejeli v mariborski bolnišnici, kjer je zdaj v izolaciji.
Vest o sedmem potrjenem primeru okužbe z novim koronavirusom so na spletni strani Urada vlade RS za komuniciranje sporočili malo po tretji uri. Pozitivna je soproga šestookuženega, prav tako zaposlena na UKC Maribor. Pristojni so rezultate njenega testiranja dobili le nekaj minut po današnji novinarski konferenci. Soproga 32-letnika je bila sicer v samoizolaciji od četrtka, ko je epidemiološka služba pri njenem partnerju potrdila pozitiven rezultat.
Nujni poziv
Epidemiologi NIJZ pozivajo vse, ki so bili na ljubljanski urgenci 29. februarja, med 20. in 21.30, naj pokličejo 031 619 118.
Tisti slovenski državljani, ki so bili na letu AT-938, ki je v soboto, 29. februarja, ob 16.25 pristal na letališču Marco Polo v Benetkah (letalska družba Royal Air Maroc; Casablanca–Benetke), naj opazujejo svoje zdravstveno stanje in v primeru vročine, kašlja ali težav z dihanjem pokličejo svojega osebnega zdravnika, ki jih bo ustrezno usmeril naprej.
V Italiji je bil od petka do ponedeljka, stika s pacienti ni imel
Moški je zaposlen v UKC Maribor, dela kot klinični farmakolog, okužil se je na smučanju v Italiji. »Od petka do ponedeljka je potoval v severni Italiji v manjši skupini. Dva naslednja dneva ni imel težav, bolezenske znake pa je zaznal v sredo popoldan. Od takrat naprej ni šel več ven, niti ni bil več v službi,« je rekel epidemiolog
Zoran Simonovič iz Maribora. »V četrtek zvečer smo potrdili primer. Osebe, ki so bile z njim v tesnem stiku, smo že obvestili.«
O mariborskem pacientu je spregovorila tudi predstojnica oddelka za nalezljive bolezni in vročinska stanja UKC Maribor
Nina Gorišek. »Bolnik je hospitaliziran, je v dobrem stanju, saj je obolel za blažjo obliko. V bolnišnici smo že opravili vse varnostne ukrepe, z njim pa ni bil v stiku noben bolnik,« je rekla. »Nekaj zdravnikov in medicinskih center je bilo z njim v tesnem stiku, toda obolel je šele, ko ni bil v delovnem času. Zaposlene, ki so bili z njim v stiku, smo premestili, da niso v stiku s pacienti. Očistili bomo tudi celotno območje, kjer se je okuženi nahajal.«
MZZ odsvetuje potovanja v severno Italijo
Slovensko zunanje ministrstvo je zaradi epidemije novega koronavirusa danes odsvetovalo vsa potovanja v severno Italijo in nenujna potovanja v preostale dele države.
Na svoji spletni strani odsvetujejo vsa potovanja v italijanske dežele Furlanija - Julijska krajina, Benečija, Trentinsko - Gornje Poadižje, Lombardija, Emilija - Romanja, Piemont, Dolina Aoste, Ligurija in Toskana.
Poleg tega na ministrstvu svetujejo ponoven razmislek glede potovanj v tujino in preložitev nenujnih. STA
Javnih prireditev ne bodo odpovedovali
Spregovorila je tudi državna sekretarka na ministrstvu za zdravje
Simona Repar Bornšek. »Na ministrstvu smo sprejeli določene ukrepe, zato smo v bolnišnicah prepovedali obiske razen redkih izjem,« je rekla.
»Vrtci, šole in univerze delujejo normalno. Organizatorji javnih prireditev morajo opozarjati na preventivo, kdor ima temperaturo, pa naj prireditev ne obiskujejo, enako velja za osebe, ki so starejše in slabšega zdravja. Tveganje trenutno ni takšno, da bi prireditve odpovedovali.«
Iz UKC Maribor so medtem sporočili, da klinika za ginekologijo in perinatologijo do preklica ne sprejema poštnih telegramov. Svojci naj telegrame pošiljajo na dom otročnice.
Na postajo za odvzem brisa vas napotijo zdravniki, ko najprej preučijo vaše zdravstveno stanje. FOTO: Jože Suhadolnik
Prvi primer v sredo zvečer
Prvi primer so potrdili v sredo zvečer. Za boleznijo covid-19, ki jo povzroča koronavirus, je zbolel 60-letni Ljubljančan. V Slovenijo je prispel bolan iz Italije, pred tem je bil v Maroku.
Z njim sta povezana še dva okužena, skupaj so bili na potovanju v Maroku. Ker so okuženi v Benetke pristali z letalom, pot nadaljevali z GoOptijem do Ljubljane, prvi moški pa je v soboto obiskal tudi urgenco zaradi telesne poškodbe in v sredo še zdravstveni dom Ljubljana Vič – Rudnik, odgovorni pozivajo,
naj se javijo vsi, ki so bili sočasno v istih prostorih.
Gibanje prvega okuženega moškega v Sloveniji
29. februar: pristal v Benetkah ob 16.25 (let iz Casablance)
29. februar: z GoOptijem pozno popoldan prispel v Ljubljano
29. februar: zaradi poškodbe odšel na ljubljansko urgenco od 20.00-21.30
4. marec: zaradi slabega počutja obiskal ZD Vič-Rudnik
4. marec: zvečer ob 20.44 potrdili okužbo na inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo
Moški in ženska sta prav tako potovala v Italiji
Vhod infektološke klinike v Ljubljani. FOTO: Voranc Vogel
V četrtek zvečer so potrdili še dve okužbi pri ženski in moškemu, ki sta potovala po Italiji. Ravnala sta po protokolu in se takoj po bolezenskih znakih udeležila testiranja. »Bolezenske znake sta opazila že takoj po prihodu domov, zato smo kmalu opravili testiranje,« je povedala sekretarka na ministrstvu za zdravje
Simona Repar Bornšek. »Stikov z ljudmi v Sloveniji skorajda nista imela.«
Če torej sumite, da ste okuženi z virusom, zdravnika naprej pokličite po telefonu, saj lahko virus širite tudi med potjo do zdravnika, nato v čakalnici, ogrožate tudi vse zdravstvene delavce. »Kdor čuti bolezenske znake, naj se čim manj druži z ljudmi in naj poskrbi za osamitev,« je pristavil epidemiolog
Zoran Simonovič iz Maribora. »To nikakor ne velja samo za koronavirus, ampak tudi ostale bolezni. Med nami namreč še vedno razsaja tudi gripa.«
Odvzem brisov na 16 postajah
V Sloveniji je vzpostavljenih 16 vstopnih točk za odvzem brisa (zdravstveni domovi Murska Sobota, Maribor, Slovenj Gradec, Koper, Ljubljana, Postojna, Kočevje, Velenje, Trbovlje, Brežice, Novo Mesto, Jesenice, Kranj, Nova Gorica in Tolmin, splošna bolnišnica Celje in bolnišnica Šempeter), kjer pa osebe s sumom na okužbo s koronavirusom obravnavajo le na podlagi napotitve osebnega ali dežurnega zdravnika.
Na postajo za odvzem brisa vas sicer napotijo zdravniki, ko najprej preučijo vaše zdravstveno stanje.
Nujno je pogosto umivanje rok in uporaba razkužila. FOTO: Blaž Samec
Predlagajo popolno prepoved obiskov v domovih za starejše
Zaradi naraščajočega števila okuženih s koronavirusom v Sloveniji in zaradi varovanja zdravja stanovalcev je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti vsem izvajalcem predlagalo, da nemudoma sprejmejo ukrep popolne prepovedi obiskov v domovih za starejše. Populacija starejših, ki biva v domovih, je zaradi pridruženih osnovnih obolenj namreč še toliko bolj življenjsko ogrožena v primeru okužbe z novim koronavirusom. STA
Prva Slovenca sta se okužila na ladji
Slovenija se je tako pridružila več kot 80 državam, ki beležijo okužbo z novim koronavirusom. Prva okužena Slovenca sta bila sicer februarja potnika ladje
Diamond Princess, a sta jo prebolela na Japonskem.
Koronavirus je izbruhnil konec lanskega leta v mestu Wuhan v kitajski provinci Hubei. Žarišče izbruha naj bi bila tržnica z ribami in živalmi, kjer se je virus razširil z živali na človeka.
Če sumite, da ste okuženi z virusom, zdravnika naprej pokličite po telefonu. FOTO: Jože Suhadolnik
V politiki eni mirijo, drugi strašijo
Minister za zdravje v odhajanju
Aleš Šabeder je poudaril, da je zdravstveni sistem pripravljen, zato ni nobenih razlogov za paniko. Odhajajoči premier
Marjan Šarec je zraven zavrnil očitke, da so skrivali prvo okužbo.
Na ministrstvu za zdravje so potekala dodatna usklajevanja s ključnimi deležniki, sestala se je tudi koordinacijska skupina za nalezljive bolezni. Po Sloveniji sprejemajo številne previdnostne ukrepe. Nizajo se odpovedi dogodkov, nekaj posameznikov, ki so bili v stiku z okuženimi, se je samoizoliralo. Že v minulih dneh so bolnišnice uvajale prepovedi obiskov, na vhodih v mnoge zdravstvene domove preverjajo vsakega prišleka.
Oglasil se je tudi novi premier
Janez Janša.
Kritičen je, češ da v Sloveniji do sedaj nismo bili dovolj pazljivi. Na twitterju je zapisal, da bi morali zavarovati in omejiti gibanje v zdravstvenih ustanovah, domovih za ostarele in drugih najbolj ranljivih točkah, hkrati pa centralizirati testiranje, sprejem in oskrbo obolelih na enem stoodstotnem zavarovanem mestu ter vzpostaviti ustrezno logistiko.
Odgovorni politiki skušajo miriti paniko. FOTO: Uroš Hočevar
Novi koronavirus: Seznam kontaktov
Nacionalni inštitut za javno zdravje
Na telefonski številki 031 646 617 je vsak dan med 9. in 17. uro na voljo epidemiolog za dodatne informacije, navodila in pojasnila.
Ministrstvo za zunanje zadeve
Na telefonskih številkah 01/ 478 67 72 oz. 01/ 478 23 05 je dosegljiva konzularna kontaktna točka, kjer lahko potniki dobijo informacije glede potovanj v tujino.
Na spletnih straneh ministrstva lahko vsakdo v seznamu držav najde več informacij o ukrepih in nasvetih, ki veljajo za posamezno državo.
UKC Ljubljana
Za vprašanja o koronavirusu sta na voljo telefonski številki 01/ 522 45 40 in 01/ 522 45 41.
UKC Maribor
Za vprašanja glede koronavirusa je na voljo telefonska številka 031 653 929, dosegljivi so vsak dan od 7. do 22. ure.
Splošna bolnišnica Celje
Za vprašanja o koronavirusu je na voljo telefonska številka 03/ 423 30 79, dosegljivi so 24 ur na dan.
Splošna bolnišnica Jesenice
Bolniki, ki so naročeni na pregled in imajo povišano temperaturo, kašelj in oteženo dihanje ali so bili v zadnjih desetih dneh v Italiji ali v krajih zunaj Evrope, kjer je potrjena epidemija koronavirusa, naj pokličejo na telefonsko številko 051 668 651 za nov datum pregleda.
Splošna bolnišnica Dr. Franca Derganca Nova Gorica
Telefonska številka za nasvet 05/ 330 11 17.
Zdravstveni dom Nova Gorica
Za zdravstvene informacije v primeru suma okužbe so na voljo telefonske številke 051 656 580 ali 051 656 558 od ponedeljka do petka med 8. in 20. uro za odrasle ter 051 656 509 med 8. in 15. uro za otroke.
Med konci tedna je prebivalcem na voljo urgenca v Splošni bolnišnici Dr. Franca Derganca na telefonski številki 05 330 11 17.
Zdravstveni dom Slovenj Gradec
Dežurna telefonska številka za nasvet je 031 393 112.
Zdravstveni dom Velenje
Telefonska številka dežurne službe je 03/ 899 54 45.
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Za vprašanja glede preventivnih ukrepov, povezanih z novim koronavirusom, se lahko državljani in vsi deležniki s področja izobraževanja obrnejo na elektronski naslov vprasanja.mizs@gov.si.
Komentarji