Neomejen dostop | že od 9,99€
Poslanci SDS obstruirajo obravnavo novel zakonov o tujcih in o delovnih razmerjih na današnji seji DZ. Ocenjujejo namreč, da koalicija pri teh dveh zakonih zlorablja nujni postopek obravnave, saj da zakona za to ne izpolnjujeta poslovniških pogojev.
Državni zbor je zakon po nujnem postopku kljub temu uspešno obravnaval in sprejel s 44 glasovi za in sedmimi proti. S tem se iz dveh na eno leto skrajšuje rok, po katerem je tujec z veljavnim dovoljenjem za začasno prebivanje upravičen do združitve z družino. Namesto pogoja znanja jezika na ravni A1 pa za družinske člane uvaja t. i. preživetveno raven znanja jezika.
Državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje Jasna Rojc je dodala, da ozko grlo pri učenju jezika predstavlja prav certifikatni sistem. Država namreč ne zmore vsem zainteresiranim omogočiti tečajev slovenščine na ravni A1. Pojasnila je, da bodo tisti, ki bodo opravili znanje na t. i. preživetveni ravni, prejeli potrdilo, ki bo namenjeno izključno združevanju družine, če pa bodo želeli certifikat, ki je potreben za vse drugo, pa bodo morali izpit opraviti še enkrat.
Novelo zakona so enotno podprli v poslanskih skupinah Svoboda, SD in Levica, proti pa so glasovali v NSi. Poslanci SDS zaradi obstrukcije na seji niso bili prisotni. Poslanska skupina SDS je sejo obstruirala, saj se niso strinjali, da se noveli zakonov o tujcih in o delovnih razmerjih, ki je bila prav tako obravnavana, sprejemata po nujnem postopku.
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je ob napovedi obstrukcije poudarila, da poslanska skupina SDS ne namerava sodelovati pri zlorabah poslovnika in pri ravnanju vlade in koalicije, »ki v resnici izničujeta funkcijo DZ«. Menila je, da zakona škodita državi, slovenskemu narodu, delodajalcem in zaposlenim.
Pri tem je kritizirala še dogajanje v sredo, ko je bila izredna seja državnega zbora, na kateri so na zahtevo SDS odločali o vrsti postopka obravnave zakonov, sklicana v roku ure in pol. »Ne vem, ali ste koalicijski poslanci na poziv. Mi v SDS nismo. Pri nas večina poslancev ni zmožna priti v uri in pol ali v eni uri na delovno mesto, žal ne. In niso izredne razmere,« je poudarila.
Predlagana novela zakona o tujcih sicer pogoj za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje zaradi združitve družine za družinske člane nadomešča s pogojem znanja jezika na ravni A1 s t. i. preživetveno ravnjo. Predlog novele zakona o delovnih razmerjih pa med drugim prinaša oskrbovalski dopust ter večjo zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja.
Poslanci so s sedmimi glasovi za in 44 proti zavrnili dopolnilo poslanske skupine NSi, s katerim bi ohranili veljavno časovno obdobje dveh let, po katerem je tujec z veljavnim dovoljenjem za začasno prebivanje upravičen do združitve z družino.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji