Tišina – Odločitev upravnega sodišča, da odpravi odločbo posebne občinske volilne komisije (POVK), s katero je ta zavrnila kandidaturo
Branka Glažarja na lokalnih volitvah za romskega svetnika v občini Tišina, ker ga je v nasprotju z zakonodajo predlagala politična stranka, zelo odmeva med romskimi združenji v Prekmurju. V Svetu romske skupnosti in v Forumu romskih svetnikov so nad odločitvijo ogorčeni.
V prekmurski občini Tišina sta vložila kandidaturo za romskega svetnika
Danijel Kovač s podporo volivcev in Branko Glažar s podporo SDS. Posebna občinska volilna komisija je najprej obe kandidaturi potrdila, kasneje pa je odločitev preklicala in kandidaturo Glažarja zavrnila.
»Primer jasno kaže na agresivnost političnih strank, ki za svoje politične cilje izkoriščajo celo romske volitve.«
Pod to odločitev je podpisan predsednik POVK
Tibor Cigut, ki pa zadeve ni hotel komentirati, ker da je na bolniški in »sploh nisem bil prisoten v tem volilnem cirkusu«.
Komisija ne pozna zakona
Njegova namestnica
Lavra Kovač pa je povedala, da so šele kasneje pri pregledu kandidature ugotovili, da so »spregledali zakon o lokalnih volitvah«. Ta v drugem odstavku 49. člena določa, da kandidate za člane občinskega sveta določijo volivci – pripadniki romske skupnosti v občini, s podpisi najmanj 15 volivcev ali romsko društvo v občini. Predstavnica SDS
Jožefa Ravbar, ki je kandidata predlagala, je nad spremenjeno odločitvijo komisije pritožila in na oddelku upravnega sodišča v Mariboru tožbo dobila.
Jasna Šegan,predsednica upravnega sodišča FOTO: Roman Šipić/Delo
Predsednica upravnega sodišča
Jasna Šegan je za
Delo povedala, da je POVK izpodbijano odločbo izdala šele 7. novembra, kar je pet dni prepozno in v nasprotju z rokom, ki ga je določila Državna volilna komisija za objavo potrjenih list kandidatov. »Ker volitve predstavljajo proces, ki mora potekati in končati v določenem kontinuiranem obdobju, so vsa opravila, ki jih je treba opraviti v tem postopku, omejena z zakonsko določenimi roki, ki so zelo kratki,« je odločitev sodišča pojasnila Šeganova.
Mucov apel bodočim svetnikom
Predsednik Foruma romskih svetnikov
Darko Rudaš je povedal, da primer v Tišini jasno kaže na agresivnost političnih strank, ki za svoje politične cilje izkoriščajo celo romske volitve, česar ne bi smele, saj to ni skladno z volilno zakonodajo. »Gre za iskanje političnega prostora na manjšinskih kvotah in to odločno obsojam,« je dejal Rudaš.
Darko Rudaš, predsednik Foruma romskih svetnikov FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Da je politična stranka posegla v romske volitve, je ogorčen tudi predsednik romskega parlamenta Sveta romske skupnosti
Jožek Horvat - Muc, pri čemer je ostro kritiziral občinsko komisijo, ki da očitno ni dorasla delu, ki ga opravlja.
Jožek Horvat Muc, predsednik Zveze Romov Slovenije in predsednik Sveta romske skupnosti FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Po naših informacijah bodo s primerom danes na ministrstvu za javno upravo seznanili predstavnike Sveta Evrope, ki bodo nadzirali potek nedeljskih volitev italijanske, madžarske in romske narodnostne skupnosti.
V Tišini posebna občinska komisija, ki je pristojna zgolj za zakonit potek volitev za člana romske skupnosti v občinski svet, premalo pozna zakon o lokalnih volitvah. FOTO: Oste Bakal/Slovenske novice
Jožek Horvat - Muc je še dodal, da upravno sodišče ni odločalo o zakonitosti kandidature, ki jo je predložila politična stranka, zato apelira na bodoče člane tišinskega občinskega sveta, da v primeru zmage spornega kandidata njegovega mandat ne potrdijo. »V tem primeru niti upravno sodišče ne bi moglo odločiti v korist kandidatu politične stranke, saj za to ne bi imelo nobene pravne podlaga,« je prepričan Jožek Horvat - Muc.
Komentarji