Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Okužba potrjena pri 253 osebah

V zdravstveni oskrbi je 130 bolnikov, hospitaliziranih je 29 bolnikov, med njimi se pri dveh situacija slabša.V slovenskih regijah medtem poskušajo storiti vse, da bi čim bolj zaustavili širjenje virusa. 
Ljubljana v času samoizolacije. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Ljubljana v času samoizolacije. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
A. I., M. K., Be. B., Š. K.
16. 3. 2020 | 08:26
16. 3. 2020 | 18:00
12:43
Do 14. ure danes je bilo na okužbo s koronavirusom testiranih 6712 oseb. Okužba je bila potrjena pri 253 osebah. V zdravstveni oskrbi je 130 bolnikov, hospitaliziranih je 29 bolnikov, med njimi se pri dveh situacija slabša (na oddelku za intenzivno zdravljenje so sicer trije ljudje: dva v Mariboru in eden v Ljubljani), je v izjavi za javnost pojasnila vodja strokovne skupine, ki zagotavlja podporo vladnemu kriznemu štabu, Bojana Beovič.

Infografika: Delo Foto Delo
Infografika: Delo Foto Delo


Kot je pojasnila Beovičeva je v naslednjih dneh oziroma tednu pričakovati, da se bo število bolnikov v kritičnem stanju povečalo, saj najhujša situacija s potekom bolezni pride po tednu dni. Od bolnikov na oddelkih za intenzivno zdravljenje se jih sicer pozdravi približno polovica, kar po njenih besedah potrjujejo tudi podatki s Kitajske. Če je bolezen blaga, se ljudje pozdravijo v enem do dveh tednih,če je huda, lahko zdravljenje traja štiri do šest tednov.

O prvih znakih okužbe z virusom sars-cov-2 so sprva mislili, da se to vedno kaže z vročino, kašljem utrujenostjo, bolečinami v mišicah. Zdaj podatki kažejo, da se lahko začne z navadnim prehladom in kot prehlad tudi izgine. Pri nekje 20 odstotkih bolnikov pa se po tednu dni stanje poslabša, razvije se pljučnica, ki potem v petih odstotkih zahteva intenzivno zdravljenje, kar pomeni, da so to bolniki, ki so res življenjsko ogroženi, je pojasnila Beovičeva.



Virus se nahaj v populaciji in kroži med nami, ne gre več za posamezne primere, je dejala vodja strokovne skupine in dodala:
»Bolezen covid-19 je težko ločiti od drugih okužb dihal, do neke mere se jo sicer da ločiti od nahoda, od drugih okužb dihal pa ne tako jasno.« Ker pa je bolezen covid-19 bolj nevarna od drugih okužb dihal, je smiselno, da se paciente osami in prepreči nadaljne prenose.

Glede lajšanja bolečin bolnikov, ki so v samoizolaciji, je Bojana Beovič dejala, da lahko nekatera zdravila, ki jih sicer jemljemo, slabo vplivajo na potek bolezni, a da gre predvsem za ugibanja. Priporoča, da se uporablja paracetamol.


 

So otroci res najintenzivnejši prenašalci?


Beovičeva je odgovorila tudi na vprašanje glede izjave ministrice za šolstvo glede otrok, ki da so najintenzivnejši prenašalci: »Ta podatek se ve za gripo, v primeru bolezni covid-19 pa niti ne. Obstajajo posamezna poročila, da so otroci superprenašalci: kar pomeni, da v kratkem času okužijo večje število ljudi. Podatkov iz Kitajske, da so otroci tisti, kjer bi se epidemija začela, ni. Pomembno je, da otroci ne zbolevajo in tudi na ta način preprečimo prenašanje virusa sars-cov-2.«
 

Regije poskušajo storiti vse, da bi preprečile širjenje virusa


Na regijskem centru za civilno zaščito Notranjske so potrdili, da sta bila dva prostovoljca Rdečega križa, ki sta prejšnji teden kontrolirala voznike in potnike na meji z Italijo, potrjena kot pozitivna na okužbo s koronavirusom. »Glede na to, da sta bila testirana v soboto, okužbe nista mogla dobiti med delom na meji, ampak sta se po doslej znanih informacijah najverjetneje okužila pred dobrim tednom dni na območju naše države. 



Celotna izmena na mejnem prehodu Fernetiči, kjer sta delali okuženi osebi, je bila o tem obveščena in zamenjana z drugo ekipo.


V šmarskem domu upokojencev vzeli brise vsem zaposlenim

 
Šmarje pri Jelšah – NIJZ je po navedbah šmarske občine, kjer je največje število obolelih na območju zahodne Štajerske, vzel brise vsem zaposlenim v šmarskem domu upokojencev. To je potrdila direktorica doma Gordana Drimel: »Sodelavka je zjutraj prišla zdrava v službo. Kasneje se ji je počutje poslabšalo, imela je rahlo povišano vročino in takoj smo jo poslali domov. Zaposlena prihaja na delo s Hrvaškega, kot še šest zaposlenih. Med njimi sta dve, ena od teh je zdaj zbolela, ki sta se bili pripravljeni za čas te situacije tudi preseliti v Slovenijo.« Delavki so bris vzeli na Hrvaškem, rezultatov še ni. Prav tako še ni rezultatov za brise vseh preostalih zaposlenih. V domu sta sicer dve delavki že v samoizolaciji.

V šmarskem domu upokojencev še čakajo na rezultate brisov vseh zaposlenih. FOTO: Špela Kuralt/Delo
V šmarskem domu upokojencev še čakajo na rezultate brisov vseh zaposlenih. FOTO: Špela Kuralt/Delo

 
Kot so še pojasnili na občini, v domu upokojencev vse stanovalce dodatno opazujejo, v domu pa so ponovno pozvali ministrstvo za zdravje in skupnost socialnih zavodov, da jim dostavijo zaščitno opremo, saj je zdaj nimajo. Hkrati direktorico Drimlovo skrbi, da bi ostala brez zaposlenih, ki živijo na Hrvaškem. Kot je pojasnila, so ji iz slovenskega veleposlaništva v Zagrebu sporočili, da je Hrvaška ukrep samoizolacije za vse, ki prihajajo iz Slovenije, uvedla le za območje Bele krajine, za druga območja v Sloveniji pa trenutno ni omejitev.


Potrjena okužba pri zaposleni v štorskem domu upokojencev

 
Štore - V Domu Lipa je že od četrtka v samoizolaciji zaposlena, ki je bila v stiku z okuženo osebo iz Šmarja pri Jelšah. Zdaj je potrjeno, da je tudi sama okužena, vse zaposlene, ki so bili v domu starejših z njo v stiku, so poslali na testiranje. »Zaposleni doživljajo hude stiske. Ne le zaradi sebe, da bi se sami okužili, ampak da bodo okužili druge okoli sebe, sploh glede na to, da sploh ne moreš več vedeti, kje si se okužil oziroma od koga,« je dejala direktorica Marinka Hrnčič. Dejala je, da so zaščitno opremo že prej nabavljali, na dobave še čakajo, ves čas so v kontaktu s civilno zaščito in občino Štore.


 

Okužba med usposabljanjem na vzhodu države?


Kot je za Delo povedal poveljnik regijskega centra za civilno zaščito Notranjske Sandi Curk, so bili pripadniki Rdečega križa pred več kot desetimi dnevi na usposabljanju na vzhodu Slovenije, se nato s kombijem vrnili domov in včeraj začeli kazati znake okužbe. »Poudarjam še enkrat, da se nihče od sodelavcev Rdečega križa ni okužil med delom na meji.«

Osebi sta se po potrditvi ravnali po vseh predpisanih protokolih in ne opravljata več dela, so sporočili. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je sicer menda zbolel en pripadnik Rdečega križa.

Policijska in zdravstvena kontrola na mejnem prehodu Vrtojba FOTO: Voranc Vogel/Delo
Policijska in zdravstvena kontrola na mejnem prehodu Vrtojba FOTO: Voranc Vogel/Delo


»To, da se je prostovoljka okužila na usposabljanju, ni preverjeno, tega tudi ne moremo vedeti,« pa je povedala Nuška Jerman iz Rdečega križa Slovenije. »Dejstvo je, da se je po tem, ko je bila že angažirana na meji na Fernetičih, počutila slabo in se je umaknila. V izolacijo je odšla tudi vsa ekipa, ki je z njo delala. Test je za zdaj opravila le ta prostovoljka, saj drugi nimajo znakov okužbe,« je še pojasnila.  

Ob tem je sogovornica zagotovila, da so prostovoljci Rdečega križa pri opravljanju zdravstvenega nadzora na meji ustrezno zaščiteni. Na začetku je sicer veljalo, da NIJZ ne predpisuje zaščitnih oblek, tako imenovanih »tyvek kombinezonov«, za vse vstopne točke, pozneje pa so jih predpisali tudi za manj tranzitne mejne prehode. »Opreme je dovolj, tudi zaščitnih mask, rokavic, očal, razkužil, zabojnikov, tudi ločenih prostorov, ki jih prav tako razkužujejo, vreč za smeti,« našteje.


Slovenske regije ukrepajo


Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da imajo osebe, pozitivne na covid-19. »So v samoizolaciji,« je sporočil direktor bolnišnice Janez Lavre in dodal, da so izvedli vse predpisane ukrepe po protokolu in smernicah. Delo v bolnišnici poteka skladno z navodili epidemiologa in kriznega štaba države ter kriznega štaba bolnišnice. »Pacienti naj se držijo navodil in spoštujejo naše odločitve,« je povedal Lavre in ljudi pozval, naj si preberejo splošna navodila, kako ravnati v primeru okužbe s koronavirusom.

Na Koroškem je vstopna točka za odvzeme brisov za tja napotene bolnike ob sumu na okužbo z novim koronavirusom Zdravstveni dom (ZD) Slovenj Gradec. »Brise še naprej jemljemo po doslej uveljavljenem protokolu, čakamo pa na nova navodila. Še vedno čakamo tudi na sestanek ministrstva za zdravje z direktorji zdravstvenih domov,« je za STA danes dejala direktorica ZD Slovenj Gradec Marjeta Vaupot. Ker so pri tem še vedno odstopanja, ponovno poziva ljudi, da v primeru kakršnihkoli težav najprej pokličejo osebne zdravnike oziroma na javno objavljene telefonske številke zdravstvenih domov, ki so dostopne 24 ur na dan.

V Metliki, kjer so do nedelje odkrili 25 okuženih z novim koronavirusom, medtem ko jih je bilo v celotni regiji skupaj 46, je javno življenje tako rekoč zastalo. FOTO: Voranc Vogel/Delo
V Metliki, kjer so do nedelje odkrili 25 okuženih z novim koronavirusom, medtem ko jih je bilo v celotni regiji skupaj 46, je javno življenje tako rekoč zastalo. FOTO: Voranc Vogel/Delo


V Metliki, kjer so do nedelje odkrili 25 okuženih z novim koronavirusom, medtem ko jih je bilo v celotni regiji skupaj 46, je javno življenje tako rekoč zastalo. Podobno je v drugih občinah jugovzhodne Slovenije, ki so sicer sprejele podobne zaščitne ukrepe. Javno življenje je zastalo tudi v Mestni občini Novo mesto.

Metliški župan Darko Zevnik je za STA povedal, da so zaradi večje okuženosti vse javne zadeve odpovedali pred drugimi občinami, zdaj pa so se prilagodili tudi zadnjim oziroma dodatnim ukrepom glede zapiranja šol in vrtcev ter varstva otrok. Sicer pa po njegovih besedah upajo, da bodo bitko z virusom prebili in da se bodo razmere v prihodnjih dnevih in tednih umirile.

V Mestni občini Novo mesto, kjer za zdaj še ni uradno okuženih s koronavirusom, so danes skladno z državnimi ukrepi ukinili mestni potniški promet, za informiranje in zagotavljanje nujnih potreb najranljivejših skupin oziroma predvsem starejših pa so med 7. in 20. uro uvedli dežurstvo na telefonski številki 07/ 39 39 289.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine