Zgornje Jezersko – Na pobudo 147 občanov so včeraj v občini Jezersko začeli zbirati podpise podpore za razpis referenduma, na katerem bodo odločali o spremembi meje z občino Kamnik. Drugačna razmejitev bi Kamniku in s tem osrednji slovenski regiji omogočila neposreden stik z državno mejo in s tem črpanje dodatnih 20 milijonov evrov iz evropskih virov.
Pobudnik referenduma, občinski svetnik na Jezerskem Primož Muri (SDS), se ne strinja z odločitvijo sedemčlanskega občinskega sveta, ki je pred časom že potrdil predlog župana Jurija Rebolja, da se prestavi dobrih 500 metrov občinske meje in z občino Kamnik zamenja poldrugi hektar skalnatega območja nedaleč od vrha Koroška Rinka. Pobudnik mora zbrati 25 podpisov občanov, kar za predlagatelja verjetno ne bo prezahteven zalogaj in kot pravi župan Jurij Rebolj, bodo referendum najbrž izvedli hkrati z lokalnimi volitvami 18. novembra.
Na prvi dan zbiranja podpisov Muri še ni prejel nobenega podpisa občanov, saj jih pričakuje po pošti. Občani Jezerskega bodo podpise pod pobudo lahko oddali tudi jutri, ko bo na Jezerskem odprt krajevni urad kranjske upravne enote. Občani bodo sicer lahko do 9. oktobra na upravni enoti prispevali podpis pod pobudo. Primož Muri je izpostavil, da o tako pomembnem vprašanju, kot je vprašanje občinske meje, ne morejo odločati le občinski svetniki, ampak morajo o tem neposredno odločiti volivci.
Župan: Jezersko ne bi izgubilo nič
Občina Jezersko s spremembo meje ne izgubi nič, pravi župan, čeprav ne bi imeli več dobrih 500 metrov meje z občino Solčava in bi se ti stikali le še v eni točki. Prav meja z občino Solčava in s tem neposredna meja med gorenjsko in savinjsko regijo pa je za Murija pomembna. »Sprememba meje je nepovratna,« je dejal. S spremembo bi se odrekli neposrednemu stiku med gorenjsko in savinjsko regijo, kar bi po njegovem prepričanju v prihodnosti občini lahko škodilo, če bi bila takšna meja tudi pogoj za pridobitev sredstev iz morebitnih prihodnjih razpisov. Muri poleg tega pravi, da je bila javna razprava pomanjkljiva in da jo bodo lahko opravili v primeru razpisa referenduma.
Primož Muri meni, da so bile manjše obmejne občine zaradi majhnosti že doslej prikrajšane za več razvojnega denarja iz evropskih virov. »S spremembo meje bi občinam osrednje Slovenije omogočili črpanje dodatnega denarja iz EU virov, od česar pa na Jezerskem ne bi dobili nič. Če s Solčavo izgubimo mejo, skale dobijo veliko veljavo,« je dodal Muri.
...
Muri: Jezersko ne bi dobilo nič
»Razočaran sem, da je do tega sploh prišlo«, je dejal Rebolj, ki je podporo za spremembo meje občinskega sveta razumel kot »državotvorno dejanje, država pa ne more biti naš talec. To na Jezerskem lahko naredimo za državo, saj gre za mejo v nenaseljenem gorskem svetu«. Pobudo za referendum Rebolj razume tudi kot nezaupnico svojemu delu, zato se za nov županski ne namerava potegovati, čeprav je pred časom še napovedoval, da bo kandidiral, če ne bo drugega pretendenta. Muri pravi, da o kandidaturi za župana na prihajajočih volitvah ne razmišlja, skoraj zagotovo pa se bo potegoval za četrti svetniški mandat. Občinski svetnik Drejc Karničar je podprl spremembo meje, saj pravi, da »nihče ne bo trpel škode, vsi pa imamo lahko več«, referendum pa se mu zdi nepotreben.
V Kamniku čakajo druge
Iz službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko so sporočili, da bi s spremembo meje programsko območje kot celota pridobilo več sredstev. Cilj pobude za spremembo občinske meje, ki so jo zasnovali skupaj z ministrstvom za gospodarstvo, je povečanje sredstev, ki jih lahko prejme Slovenija po letu 2020 za programe čezmejnega sodelovanja, saj se bo takrat zmanjšal obseg sredstev za kohezijsko politiko EU v Sloveniji. Sprememba občinske meje bi pomenila povečanje števila prebivalcev v slovenskem delu programskega območja, saj to število vpliva na obseg dodeljenih sredstev. Navedbe o 20 milijonih evrov, za kolikor denarja naj bi šlo in ki so jih omenjali na občini, v omenjeni vladni službi niso potrdili.
»Tistih nekaj skal bomo zamenjali za druge skale, če bo soglasje, bo menjava na nenaseljenem območju. Če menjava ne bo uspela, v Kamniku ne bomo nič hudi in ne bomo jokali,« je pred leti dejal tedanji kamniški župan Marjan Šarec. Z občine Kamnik so včeraj sporočili, da bodo odlok obravnavali, ko bo gradivo usklajeno med vsemi udeleženci.
Komentarji