Predsedniki koalicijskih strank SDS, SMC in NSi
Janez Janša,
Zdravko Počivalšek in
Matej Tonin so stopili pred novinarje. Spregovorili bodo o boju vlade z epidemijo covida-19. Epidemiološka slika se je v državi po praznikih poslabšala, zato se odmika tudi odpiranje šol, ki je za vlado, kot navaja sama, ena od prioritet.
Vlada je na četrtkovi seji podaljšala večino protikoronskih omejitev, tudi zaprtje šol, razen tistih za otroke s posebnimi potrebami. Vrtci bodo še naprej nudili le nujno varstvo, zapirajo se smučišča, v soboto tudi muzeji in galerije, od sobote bodo znova ustavljeni treningi vseh športnikov z izjemo vrhunskih, poklicnih ter reprezentančnih kadetov in mladincev. Se pa, denimo, odpira medicinska pedikura.
Novinarsko konferenco si lahko ogledate tu:
Skrb vzbujajoče visoka smrtnost
Premier Janez Janša je danes poudaril, da smo najbrž v najzahtevnejšem času epidemije covida-19, vrha pa še nismo dosegli. Preden bodo učinki cepljenja proti covidu-19 zaustavili epidemijo, bo po njegovih besedah minilo še nekaj časa. Zato so na vladi v četrtek dopolnili načrt sproščanja ukrepov, ki so ga sprejeli pred koncem lanskega leta. »Vlada je načrt sproščanja ukrepov deloma prilagodila z merili sproščanja ukrepov po regijah. Edina možna niša sproščanja, ki si ga vsi v državi želimo, je prav ukrepanje v regijskem okviru, od trenutka naprej, ko bomo kot v celi državi dosegli določene kriterije,« je dejal premier.
Načrt sproščanja ukrepov, ki ga je vlada predstavila danes. FOTO: Twitter/@vladaRS
Ena od neznank, ki se je ne da predvideti, sicer je, ali v Sloveniji že imamo mutirani sev virusa (tako imenovani angleški sev). Janša je poudaril, da ga do 13. decembra nismo imeli, kako je trenutno, pa ni mogoče reči. Zato so pri vstopu v rdečo, oranžno in rumeno fazo mogoča tudi posamezna manjša odstopanja pri načrtu sproščanja ukrepov.
Smrtnost je v primerjavi s spomladanskim obdobjem visoka tako pri nas kot v drugih državah, je opozoril. Stanje vzbuja veliko zaskrbljenost, zato bo NIJZ opravil raziskavo smrtnosti pri nas v lanskem letu v primerjavi s preteklim petletnim obdobjem. Glavni vzroki za visoko smrtnost so po besedah premierja: visoko število okužb, visoka povprečna starost prebivalstva in pomanjkanje negovalnih ustanov.
Odpiranje šol po regijah
Prihodnjo sredo bo vlada torej ponovno ocenila situacijo na podlagi dopolnjenih kriterijev. Janša je dejal, da bodo regijski pristop poskušali uporabiti glede na število zasedenih bolniških postelj in številom okuženih na enotedenski ravni, tako kot je veljalo doslej. Prioriteta ostaja zagon šolstva vsaj v prvi triadi, in sicer po modelu C (več prostora med učenci v razredih, načrt je bil sprejet že lani poleti). A le v regijah, ki bodo dosegle ugodne številke.
Ustavnost odpiranja le posameznih šol
Ministrica za šolstvo Simona Kustec je pred časom opozorila, da bi lahko bilo odpiranje le določenih šol po posameznih regijah protiustavno. Janez Janša je danes dejal, da je razprava o tem potekala v sredo s predstavniki šolstva. Vsega ni treba spraviti na najmanjši skupni imenovalec, pač pa je treba zasledovati načelo sorazmernosti.
Če neka regija lahko izvaja šolanje, ne bi smela biti talec druge, ki tega ne more. Načela ustavne enakosti se ne da dosegati vsak dan, je dejal Janša. Regije, ki bodo imele dlje časa zaprte šole, bodo lahko imele pouk kakšen teden dlje. Kustečeva, je poudaril premier, še vedno uživa njegovo zaupanje.
Kdaj bo kakšna od statističnih regij dosegla rdečo oziroma oranžno fazo, bo vlada preverjala sproti, da se bodo pristojni lahko dobro pripravili na odpiranje in izvedli testiranje šolskega oziroma vrtčevskega osebja. Dosežena pa bosta morala biti oba kriterija hkrati, torej število okužb in število hospitaliziranih glede na sedemdnevno povprečje.
Dopolnjeni načrt, ki so ga prvaki strank predstavili danes, pa ne bo imel vpliva le na sproščanje ukrepov, pač pa tudi na cepljenje. Vlada bo v torek predstavila podroben načrt cepljenja za januar in februar. Janez Janša je pojasnil: »V stikih smo z evropskimi organi za dodatno naročilo Pfizerjevega cepiva. Če se nam bo to izšlo, bomo načrt lahko bistveno popravili glede na zdajšnje plane za od marca naprej.« Naslednja pošiljka cepiva prispe v Slovenijo prihodnji teden, zdravstveni domovi bodo dobili del tega cepiva, prioritetno bodo cepljeni najbolj ogroženi prebivalci zunaj domov za ostarele.
Načrt sproščanja ukrepov po posameznih regijah. FOTO: Twitter/@vladaRS
Cilj je, da odpravimo vse ukrepe
Na novinarski konferenci sta sodelovala tudi gospodarski in obrambni minister. Prvak SMC Zdravko Počivalšek je kot že večkrat poudaril, da ima in bo še imela epidemija koronavirusa resne posledice za slovensko gospodarstvo. Z dodelanim načrtom ukrepov sproščanja želijo povrniti predvidljivost, ki jo vsi skupaj potrebujemo. Tako v javnem življenju kot tudi na področju gospodarstva. »Osnovni cilj našega ministrstva je, da v najkrajšem času in enkrat za vselej odpravimo ukrepe in sprostimo izvajanje delovanja v vseh panogah, šele takrat bomo lahko vsi zadovoljni,« je dodal podpredsednik vlade. Ključni problem bo predvsem likvidnost, ki se v segmentu malih in srednje velikih podjetij strahovito povišuje, je opozoril Počivalšek. Reševali naj bi ga v PKP8.
Predsednik NSi Matej Tonin je novi načrt sproščanja ukrepov tudi sam upravičil s tem, da bodo lahko prebivalci bolje pripravljeni na odpiranje in zapiranje dejavnosti. »V zadnjem času se je morda zdelo, da se določene stvari rešijo hitreje, če posamezni segmenti bolj pritiskajo na pristojne. Od 18. januarja dalje bo ključno, da se tega načrta zelo natančno držimo in da odstopanj ne bo. Važni bodo le kazalniki.«
Cepljenje poteka po vsej državi. FOTO: Blaž Samec/Delo
V četrtek so sicer opravili 5259 PCR in 9459 hitrih testov (skupaj 14.718). Pri PCR-testih je bilo pozitivnih 30,3 odstotka testov, pri hitrih pa 4,7 odstotka testov. Skupno je bilo potrjenih 2045 novih okužb, kažejo podatki Sledilnika za covid-19. Umrlo je 23 bolnikov s covidom-19. Premier je zato znova pozval vse državljane, naj se čim več dela opravi na daljavo, izogiba rizičnim stikom, pazi na razdaljo in upošteva priporočila NIJZ. Janša upa, da bomo čim prej dobili tudi novega zdravstvenega ministra s polnimi pooblastili.
Prvaki opozicijskih strank o KUL
Janez Janša: Konstruktivna nezaupnica se napoveduje že od aprila dalje. 15. januarja bomo verjetno na višku drugega vala, takrat nekateri računajo na razpravo o interpelaciji. Postopek je legitimen, kar pa se tiče moralne podlage tega, pa naj si vsak ustvari svoje mnenje. Če epidemije ne bi bilo, bi se veselil te razprave.
Matej Tonin: Če bi imeli večinsko podporo, bi jo dokazali s podpisi. Mi se bomo prilagodili postopkom, verjamem pa, da bo ta vlada svoj mandat izpeljala do konca.
Zdravko Počivalšek: Prioriteta sta stabilnost in zanesljivost stranke SMC in cele vlade. Strniti moramo vrste v spopadu z epidemijo in ekonomsko krizo.
Komentarji