Protestniki, večinoma na kolesih, so se zbrali na Trgu republike in vozili v krogih pred Državnim zborom. Kakor prejšnji teden, ko se je na ulicah Ljubljane zbralo 40.000 ljudi, tudi danes zahtevajo odstop vlade in predčasne volitve.
Protestnike skrbi, da je vladavina prava v Sloveniji ogrožena. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Od parlamenta se je množica protestnikov podala pred ustavno sodišče, kajti »janšisti skušajo sedaj uničiti še sodstvo,« je dejal
Jaša Jenull. Drugi postanek protestnikov je bilo okrožno sodišče in državno tožilstvo. Na vrata so nalepili razglas na katerem med drugim piše: »V tej ustanovi dosledno spoštujemo in upoštevamo ustavo RS, človekove pravice, zakone in uredbe ter vladavino prava«.
Na več institucij so protestniki nalepili razglas, ki izraža njihovo podporo. FOTO: Borut Tavčar/Delo
Okoli tisoč protestnikov se je nato odpravilo po Dunajski cesti proti Hiši Evropske unije, s prošnjo za njihovo pomoč, da preprečijo »uničevanje vladavine prava« v Sloveniji. Poudarili so, da ne bodo dopustili, da si en sam človek prilasti vse tri veje oblasti.
»Fiasko z neimenovanim tožilcem je Sloveniji ponovno prinesel škandal na mednarodnem nivoju ter okrnitev ugleda,« so v sporočilu poudarili protestniki, ki opozarjajo, da delovanje
Janeza Janše nikakor ne odraža »mnenja prebivalcev Slovenije, ki spoštujejo vladavino prava, zakone in ustavo«.
Mirni protest se je zaključil z napovedjo množičnega protestnega shoda na dan državnosti 25. junija in vzkliki »stop janšizmu, volitve zdaj!«
V Ljubljani je udeležba na protestih tokrat nižja kot prejšnji teden, so se pa protestom pridružili nekateri v Bruslju živeči Slovenci, ki pred stavbo Evropske komisije opozarjajo na ogroženo vladavino prava v Sloveniji.
Pred sedežem evropske komisije v Bruslju je protestiralo ducat Slovencev, nezadovoljnih z razmerami v Sloveniji. Nosili so transparent Zaščitite pravno državo v Sloveniji. Ena od protestnic je razmere v Sloveniji označila za zastrašujoče. Kot konkretne primere je navedla: evropske tožilce, financiranje medijev, pritisk na Levico, non-paper o Balkanu. P. Ž.
Protest pred Evropsko komisijo. FOTO: P. Ž./Delo
Komentarji