Neomejen dostop | že od 9,99€
Pooblaščena skupina Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb državnega zbora (Knovs) je danes dopoldne opravila približno eno uro trajajoč nenapovedan nadzor na Slovenski obveščevalno-varnostni službi (Sova). Na Sovo se je podala pooblaščena skupina na čelu s predsednikom Knovsa Janezom Žakeljem (NSi), spremljali pa so ga še Matej Tonin (NSi), Teodor Uranič (Gibanje Svoboda), Predrag Baković (SD) in Nataša Sukič (Levica).
Predmet nadzora so bile protiobveščevalne in obveščevalne dejavnosti Sove, pooblaščena skupina pa je preverjala tudi tehniko, s katero agencija pridobiva podatke, so sporočili iz državnega zbora. V primeru protiobveščevalne dejavnosti je člane Knovsa v smislu odmevne aretacije ruskih vohunov zanimal primer delovanja ruskih obveščevalnih služb v Sloveniji. Pooblaščena skupina je pregledala primer ruskih agentov, ki sta v Sloveniji delovala z argentinskimi potnimi listi, prav tako je člane pooblaščene skupine zanimalo, zakaj je informacija prišla v javnost in kako.
Informacijo je prvi objavil naš časnik, v ponedeljek pa jo je potrdil državni sekretar za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade Andrej Benedejčič, sicer kandidat za novega slovenskega veleposlanika pri zvezi Nato. Benedejčič je danes dejal, da je v imenu vlade on in ne predsednik vlade Robert Golob stopil pred mikrofone zato, ker je vodja sekretariata Sveta za nacionalno varnost in njegove operativne skupine, v kateri so še direktor Sove Kadivnik, direktor Urada Vlade RS za informacijsko varnost, generalni direktor Obveščevalno varnostne službe Ministrstva za obrambo RS, generalni direktor Policije in državni sekretar ministrstva za zunanje zadeve.
Da gre za argentinska državljana sicer pa pripadnika ruske zunanje obveščevalne službe je pozneje potrdila zunanja ministrica Tanja Fajon, ki pa se ni odločila, da zaradi vohunjenja na zagovor pokliče ruskega veleposlanika v Sloveniji Timurja Ejvazova. Predsednik Knovsa Janez Žakelj meni, da bi bilo že ob aretaciji primerno na zagovor poklicati ruskega veleposlanika, odločitev o tem pa je seveda v rokah zunanjega ministrstva.
A bolj kot vroča tema aretacije ruskih vohunov je po naših informacijah opozicijske člane Knovsa zanimalo poslovanje podjetja Gen-I na Balkanu. Po številnih medijskih objavah v medijih blizu stranke SDS so v zvezi s poslovanjem Gen-I na Balkanu člane Konvsa zanimale aktivnosti in ugotovitve Sove glede potencialno škodljivih posledic poslovanja podjetja, ki ga je vodil premier Robert Golob, za interese Slovenije. Po naših informacijah člani Knovsa od Sove niso dobili odgovorov, ki so jih pričakovali.
Sprejet je bil tudi sklep pooblaščene skupine, da agencija o ugotovitvah Knovsu poroča v obdobnih poročilih. Direktor agencije Joško Kadivnik s svojimi sodelavci je članom pooblaščene skupine predstavil tehniko, s katero pridobiva informacije v skladu z 2. členom zakona o Sovi.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji