Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Ravnatelji o spremembi zimskih počitnic: To je čista neumnost

O novih terminih zimskih počitnic niso bila seznanjena niti vsa smučišča, z ministrstva pa že pišejo o pobudah, da bi novi termin ostal tudi v prihodnje.
Prihodnje leto se bodo zimske počitnice za en del države začele 30. januarja, za drugi del države pa 6. februarja. FOTO: Roman Šipić/Delo
Prihodnje leto se bodo zimske počitnice za en del države začele 30. januarja, za drugi del države pa 6. februarja. FOTO: Roman Šipić/Delo
4. 5. 2022 | 08:48
4. 5. 2022 | 18:50
8:03

Na zimske počitnice, ki so vsako leto v dveh delih, se učenci in dijaki običajno odpravijo v drugi polovici februarja. Prihodnje leto bo zaradi svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju, ki bo od 21. februarja do 5. marca 2023 v Planici, drugače. Ker bodo v času svetovnega prvenstva vse kapacitete v tem delu države zasedene, so za šolsko leto 2022/2023 preložili zimske počitnice. Te se bodo za polovico države začele 30. januarja, za drugo polovico pa 6. februarja. Ni še znano, ali bodo počitnice najprej začeli na vzhodu ali na zahodu države.

image_alt
Dan pred kulturnim praznikom bo pouka prost dan

Kot so z ministrstva sporočili ravnateljem, gre pri svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju za »največjo množično športno prireditev v zgodovini Republike Slovenije. Pri izvedbi bo sodelovalo okoli 1200 udeležencev in 1500 predstavnikov medijev.« Dodali so, da gre za velik logistični zalogaj, ki bo zahteval več turističnih kapacitet, ne le na Gorenjskem: »Glede na to, da bo prvenstvo potekalo prav v času zimskih počitnic v šolah, katerih začetek in trajanje sta določena s pravilnikom, in se začnejo tretji ponedeljek v februarju, se zaradi zagotavljanja bolj smotrne izvedbe le-teh za šolsko leto 2022/2023 določi začetek počitnic pred izvedbo svetovnega nordijskega prvenstva Planica 2023.«

Predsednik Zveze ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Gregor Pečan je povedal, da šol o tej spremembi niso vprašali, le seznanili so jih. FOTO: Uroš Hočevar/Kolektiff
Predsednik Zveze ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Gregor Pečan je povedal, da šol o tej spremembi niso vprašali, le seznanili so jih. FOTO: Uroš Hočevar/Kolektiff

Ravnatelji le seznanjeni

Predsednik Zveze ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Gregor Pečan je povedal, da šol o tej spremembi niso vprašali, le seznanili so jih: »To je čista neumnost. Prišla je pobuda iz turizma, da med počitnicami ne bodo imeli kam dati staršev in otrok, ki bodo potem šli drugam. Po tej logiki bi lahko tudi iz drugih koncev države turistični delavci lahko prosili za preložitev počitnic iz katerih drugih razlogov. Januarja bodo tako pravzaprav dvojne počitnice. Najprej božično-novoletne, potem pa še te.«

image_alt
Bodoči dijaki in študentje danes na prvi informativni dan

Dopolnjena pravilnika o šolskem koledarju za osnovne in srednje šole sta bila že objavljena v uradnem listu. Pri ocenjevalnem obdobju se ne spreminja prav veliko, v primeru osnovnih šol le za štiri dni. Če je prej ocenjevalno obdobje trajalo do 31. januarja, bo prihodnje leto do 27. januarja. Pri srednjih šolah se ocenjevalno obdobje ne spreminja, saj srednje šole prvo ocenjevalno obdobje zaključijo že 15. januarja.

Kasneje informativni dnevi

Zaradi spremenjenega datuma zimskih počitnic bodo preložili tudi datum informativnih dni, ki bodo kasneje. Prav tako je v šolskem koledarju predviden tudi premik začetka poklicne mature in zaključnega izpita v zimskem roku na 13. februar 2023.

image_alt
Na maturo končno brez mask in drugih ukrepov

Kot je povedala predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Fani Al-Mansour, so jih z ministrstva sicer pozvali, da do 9. maja posredujejo pripombe: »Ampak v tem času je že bil dopolnjen pravilnik objavljen v Uradnem listu! To pomeni, da tudi če imamo svoja stališča, ta ne bodo upoštevana. Ne upoštevajo strokovnih stališč! Nesprejemljivo je, da se zaradi športnega dogodka, ki s šolo nima povezave, tako rigorozno spreminja šolski koledar.«

Eni so vse vedeli, drugi ničesar

Direktor Turizma Kranjska Gora Blaž Veber je dejal, da ga čudi tolikšno presenečenje: »To je že tri leta stara zgodba. Toliko časa smo se namreč o tem pogovarjali, intenzivno zadnje leto. V Sloveniji se namreč 70 odstotkov smučarskega turizma ustvari v Alpah, torej v Kranjski Gori, na Krvavcu in Voglu. V času svetovnega prvenstva pričakujemo pol milijona obiskovalcev v 21 dneh, gre za največji športni dogodek v Sloveniji v naslednjih petih letih. Podprla ga je tudi vlada in gre torej za državni projekt. Kapacitete so že vse prodane vnaprej in Slovenci v Alpah ne bi mogli počitnikovati. Pa si verjetno vsi želimo, da bi Slovenci pri nas trošili, ne da gredo v tujino. Ko je denimo pred leti politika združevala počitnice, se tisti, ki jih nismo mogli sprejeti, ker je bilo vse zasedeno, deset let niso vrnili. Zato smo veseli, da so nam prisluhnili in prestavili počitnice, ključno je, da vlada posluša interes gospodarstva. Upamo, da bo tako tudi v prihodnje.«

image_alt
Na slovenskih smučiščih spet tudi hrvaški policisti

Na drugem koncu Slovenije, na Rogli, o tem niso bili seznanjeni. Pa tudi pri njih počitnikuje veliko družin. Kot so odgovorili iz podjetja Unitur, jih je sprememba termina zimskih počitnic presenetila: »Verjamemo, da obstajajo razlogi, vendar pa bi si želeli, da bi bilo slovensko turistično gospodarstvo vključeno v pogovor in dogovor o spremembah, ki zadevajo vse slovenske ponudnike turističnih storitev – tudi tistih, ki se ne ukvarjajo zgolj ali pa sploh z zimsko športnim turizmom. Kot dolgoletni organizator velikih mednarodnih športnih tekmovanj na Rogli, verjamemo v moč dogovarjanja in prilagajanja. Si pa želimo, da bi lahko v prihodnje izrazili svoje mnenje o morebitnih odločitvah, ki tako pomembno vplivajo na naše poslovanje, kakor tudi, da bi bile tovrstne odločitve sprejete pravočasno, kar bi nam omogočilo, da se na njih pripravimo na način, ki bi optimalno zmanjšal potencialne negativne posledice na zadovoljstvo gostov in poslovanje. O posledicah v tem trenutku še težko ugibamo, jih pa zagotovo lahko pričakujemo.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine