Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

V SDS ob interpelaciji Bešiča Loredana želijo podporo NSi, ta neodločena

V NSi so ob napovedi interpelacije ocenili, da SDS ministru z interpelacijo dela uslugo. O morebitni podpori interpelaciji se bodo še odločili.
Slovenski premier Robert Golob se mudi v Bruslju. FOTO: Kenzo Tribouillard/AFP
Slovenski premier Robert Golob se mudi v Bruslju. FOTO: Kenzo Tribouillard/AFP
STA
30. 6. 2023 | 10:41
30. 6. 2023 | 17:18
8:48

V SDS ob interpelaciji ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana pričakujejo vsaj podporo NSi, bo pa to tudi priložnost za samorefleksijo koalicije, menijo. Vodja poslancev SDS Jelka Godec sicer ocenjuje, da običajno koalicija pričakovano zaščiti ministra, a da je poletje pred razpravo o delu ministra v DZ lahko še zelo vroče in burno.

image_alt
SDS vložila interpelacijo Danijela Bešiča Loredana

Če je koalicija odločena, da bo zaščitila ministra, bo to tudi storila, je vodja poslancev SDS danes dejala o možnostih za uspeh interpelacije proti Bešiču Loredanu, ki so jo poslanci SDS v četrtek vložili v parlamentarni postopek. »Ste pa videli primer notranje ministrice, kjer se je kazala velika enotnost pri glasovanju, na koncu pa vemo, kaj se je zgodilo – odstop po enem mesecu,« je dodala.

Za razrešitev potrebujejo 46 glasov, sami jih imajo 27

Sodeč po odzivih v koaliciji pa je po besedah Godčeve več kot jasno, da ta vendarle ni povsem enotna. Zato je prepričana, da je treba opraviti razpravo o delu ministra, tudi upoštevajoč obljube, ki jih je vladna koalicija podala glede reševanja razmer v slovenskem zdravstvu.

Predlagatelji interpelacije sicer za razrešitev potrebujejo 46 glasov, poslanska skupina SDS jih ima sama 27. Kot je danes dejala Godčeva, pričakujejo podporo vsaj NSi, čeprav jim pred vložitvijo interpelacije te niso ponudili v sopodpis.

V NSi so sicer ob napovedi interpelacije v začetku tedna ocenili, da SDS ministru z interpelacijo dela uslugo, saj da ga bo koalicija zaščitila. Poudarili pa so, da je upravičen razmislek, ali naj se minister s tega mesta poslovi. O podpori interpelaciji se bodo sicer še odločili, o tem bodo razpravljali tudi na seji poslanske skupine prihodnji teden.

Poslanka NSi in podpredsednica stranke Vida Čadonič Špelič pa je ob tem danes znova poudarila, da so od ministra v zadnjem letu pričakovali več. Bolj kot menjava ministra pa je po njenih besedah pomembno, da v zdravstvenem sistemu dejansko pride do premikov. »Kajti ne vemo, kdo bo prišel za njim, vemo samo, da je življenjska doba ministrov za zdravje zelo kratka in tudi to je eden od razlogov za nedopustno stanje zdravstvenega sistema,« je dodala.

image_alt
Interpelacija kot »usluga« ministru

Bo prevzel odgovornost ali požrl besede?

Obenem je ocenila, da se bo koalicija ob razpravi v DZ gotovo poenotila okoli ministra. Veliko število glasov v parlamentu pa je ne odveže velike odgovornosti, je poudarila Čadonič Špeličeva. Največ bi sicer po njenem mnenju dosegli z zamenjavo predsednika vlade, ki si je tudi naložil koordinacijo zdravstvene reforme. »To zdaj je bolj nezaupnica njemu kot ministru, on se bo moral vprašati, koliko je učinkovit na tem področju in s kom bo naprej izvajal nujno zdravstveno reformo,« je prepričana.

V SDS v interpelaciji ministru za zdravje sicer med drugim očitajo odgovornost za vedno slabše razmere v zdravstvu, serijo neizpolnjenih in prelomljenih obljub o njihovem reševanju ter neukrepanje in opuščanje dolžnega ravnanja. Med glavnimi očitki navajajo podaljšanje čakalnih dob in neuresničene obljube o časovnici zdravstvene reforme.

Ob tem je Godčeva danes poudarila, da se z današnjim dnem, torej 30. junijem, izteče rok, do katerega sta tako minister za zdravje kot predsednik vlade Robert Golob obljubljala pripravo več zakonodajnih predlogov v okviru napovedane zdravstvene reforme. Med drugim je vodja poslancev SDS izpostavila reševanje problematike družinske in urgentne medicine, strukturno prenovo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), prenovo nadzora in vodenja javnih zavodov, ureditev področja absentizma in reformo plačnega sistema javnih uslužbencev.

»To so točke, ki bi jih v bistvu morali danes obravnavati na seji državnega zbora ali pa že prej, pa obravnavamo interventni zakon, ki je v preteklosti pokazal, da je daleč od zgodbe o uspehu in je še poslabšal razmere v zdravstvu,« je prepričana Godčeva. Čakalne dobe so tako po njenih besedah odraz tega, kar se dogaja v zdravstvenem sistemu.

Zato je po oceni SDS na mestu vprašanje, ali bo minister glede na navedeno prevzel odgovornost ali »zanikal svoje besede in požrl besedo«.

image_alt
Matej Tonin: Robert Golob bo končal kot vsi novi obrazi

Premieru Golobu interpelacije ministra za zdravje še ni uspelo prebrati

Predsedniku vlade Robertu Golobu interpelacije SDS proti ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu še ni uspelo prebrati niti se o njej z ministrom še ni pogovoril. Kot je premier ob robu vrha EU v Bruslju dejal za STA, se bo dokumenta lotil na letu nazaj v Slovenijo.

Ministrstvo za zdravje se je na interpelacijo v četrtek odzvalo z oceno, da bo ta priložnost za podrobno predstavitev vseh sprejetih ukrepov v zadnjem letu. Hkrati pa bo interpelacija tudi priložnost za širšo razpravo o vseh izzivih zdravstva, ki pa jih ni malo, so še poudarili.

Koalicija sicer za zdaj ostaja enotna v podpori ministru. V Svobodi ob tem poudarjajo, da zdravstvene reforme ne gre izpeljati »z danes na jutri«, predvsem v Levici pa ocenjujejo, da bo pred razpravo v DZ na mestu pogovor o poteku reforme.

V koalicijskih Gibanju Svoboda, SD in Levici po vložitvi interpelacije, v kateri SDS Bešiču Loredanu očita vedno slabše razmere v zdravstvu, podaljšanje čakalnih dob in neuresničene obljube o časovnici zdravstvene reforme, zatrjujejo, da minister za zdaj še uživa njihovo podporo.

Tako bo ostalo, dokler vsi skupaj uresničujemo program in dane predvolilne obljube, je danes vnovič zatrdil vodja poslancev Svobode Borut Sajovic. Hkrati je poudaril, da je področje zdravstva »zahtevna zgodba«, zato se vsega ne da popraviti čez noč, rešitve pa niso zgolj administrativne, zakonske narave. »Zgodba rabi čas, ne pa potenciranja, interpelacije in podobnih zgodb,« je dejal.

Zavrnitev navedbe, da je minister za zdravje šibka točka aktualne vlade

Tudi njegova strankarska kolegica Tamara Kozlovič, sicer predsednica odbora DZ za zdravstvo, je izpostavila, da usklajevanje pri posameznih korakih zdravstvene reforme terja svoj čas. Tako je prepričana, da je bolj pomembno ponuditi dobre rešitve kot zgolj hitre. Pomemben bo namreč končni rezultat, je dodala. Kot smešno je ob tem označila opozarjanje opozicije na roke, ki so si jih zastavili.

Zavrnila je tudi navedbe, da je minister za zdravje šibka točka aktualne vlade. Zdravstvena reforma je ena najkompleksnejših, nobeni vladi je ni uspelo izpeljati, je izpostavila in dodala, da zdravstvena reforma ne more biti reforma zgolj enega ministra, ampak celotne vlade.

O namigovanjih o nezadovoljstvu z delom ministra tudi v koalicijskih vrstah pa je dejala, da lahko koalicija vsakemu od ministrov pripiše tako pluse kot minuse, pomembno pa je, da se o tem pogovarjajo.

Prav pogovor o poteku zdravstvene reforme pa ob interpelaciji pričakujejo predvsem v najmanjši koalicijski partnerici Levici. V interpelaciji tako vidijo priložnost za pogovor o tem, kaj je bilo storjenega v zadnjem letu. Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je tako danes ocenil, da so bile v tem času storjene tudi napake, denimo interventni zakon, ki ni prinesel primarnega cilja, in sicer skrajšanja čakalnih vrst. Prepričan je, da si tako velikih napak, ki tudi veliko stanejo, a nimajo pozitivnih učinkov, v koaliciji ne smejo več privoščiti.

 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine