Neomejen dostop | že od 9,99€
Predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana Peter Radšel je podal izjavo za medije o povečanju števila bolnikov na internistični urgenci.
»V zadnjih tednih na urgenco prihaja več pacientov, kar smo pričakovali, a imamo letos več težav. Klinični center kot osrednja slovenska bolnišnica ima po številu postelj na prebivalca teh najmanj od vseh bolnišnic v Sloveniji. Obenem kot osrednji državni center edini zdravimo nekatere bolezni, zato sprejemamo tudi paciente z drugih koncev Slovenije, kar samo še bolj upočasnjuje naše delo,« je dejal Peter Radšel.
»Delno je to pričakovano, saj se na začetku zime stanje na področju kroničnih bolezni poslabša, naša populacija pa se stara,« je nadaljeval. »Najdaljše so čakalne dobe v ambulanti za bolezni. Povprečen čas je tudi deset ur do prve obravnave, za sprejem v bolnišnico še daljši.«
»Omejitve so prostorske, a predvsem zaradi kadra. Imamo več kot sto postelj manj kot pred desetimi leti, trend pa bi moral biti ravno obraten,« je povedal. »Država bo morala sprejeti veliko sistemskih sprememb, če hočemo kaj izboljšati.«
»Težave imamo, kako nadaljevati opravljanje posegov v primerih, ki niso neposredno življenjsko ogrožajoči. Ne želimo jih odpovedovati, ampak morda jih bomo morali,« je še pristavil.
Ker imajo vse več pacientov, a premalo postelj in ljudi, so čakalne dobe vse daljše. »To paciente in svojce razumljivo jezi. Prosim jih, naj bodo potrpežljivi.«
Naštel je tudi več ukrepov, da bo vsaj začasno malce lažje. »Odprli bomo dodaten oddelek v prostorih, ki še niso povsem dokončani. Tam bomo poskušali vzpostaviti 15 postelj za akutno bolne paciente. Nekaj dodatnih zmogljivosti bomo skušali odpreti še znotraj interne klinike, da bomo lažje ustrezno obravnavali paciente z akutnim poslabšanjem kroničnih bolezni, ki prihajajo na urgenco. A ne vem, kaj bo to pomenilo za zdravstveno nego, saj se bojimo, da bo dodatna obremenitev zdravstvenih delavcev povzročila še dodatno izgubo kadra.«
Nekateri deli kličnega centra so v fazi prenove, gradi se nova infekcijska klinika. »A niso samo prostori vzrok omejitev, temveč predvsem pomanjkanje kadra,« je pristavil.
Obrnili so se tudi na državo: »Ministrstvo smo pozvali, naj ažurno obvešča ljudi o obremenjenosti vseh urgentnih centrov v Sloveniji, da se lažje odločijo, kje bodo najhitreje prišli na vrsto.«
Peter Radšel je omenil še en problem: »Več kot pet odstotkov vseh starejših pacientov ne moremo prestaviti v domove za starejše, saj jim tam prav tako primanjkuje kadra.«
Na koncu je nagovoril tudi ljudi: »Slaba volja in iskanje konfliktov ne koristita nikomur. Verjamem, da se bomo zdravstveni delavci potrudili, da bo obravnava pacientov potekala čim bolj gladko.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji