Neomejen dostop | že od 9,99€
Potem ko prejšnji teden državni svet v prvo za svojega predsednika ni izvolil nikogar, sta na nadaljevanju seje vnovič svojo kandidaturo oddala nekdanji minister za kulturo in predsednik državnega zbora Jožef Školč (interesna skupina negospodarskih dejavnosti) ter direktor družinskega podjetja Lotrič Meroslovje Marko Lotrič (interesna skupina delodajalcev), ki sta nazadnje dobila največ glasov. Bojan Kekec, direktor komunale Novo mesto, se tokrat ni podal v boj, pač pa je poskusil Dejan Crnek, dosedanji ljubljanski podžupan (interesna skupina lokalnih interesov).
V drugem krogu je Lotrič le dobil potrebnih 21 glasov, Crnek pa 13. »Vesel sem, da ni bilo nobenega pogojevanja, kar kaže tudi, da šele zdaj poteka usklajevanje največje interesne skupine lokalnih interesov o podpredsedniškem kandidatu,« je po izvolitvi povedal Lotrič, ki je priznal, da v politiki tečejo zadeve vendarle nekoliko drugače kot v gospodarstvu, od koder prihaja.
Na vprašanje o svoji svetovnonazorski drži je dejal, da je gospodarstvenik in ni politično opredeljen. Na konkretno vprašanje o stališču do pravic istospolnih partnerjev pa je odvrnil, da je pri teh vprašanjih liberalen.
Lotrič je doslej vodil vodi skupino Lotrič Meroslovje, v katero je preraslo podjetje, ki ga je leta 1991 ustanovil skupaj z ženo, danes pa po njegovih besedah združuje devet podjetij v sedmih državah in zaposluje prek 180 strokovnjakov.
Že prejšnji teden je navedel, da bo ob svoji izvolitvi predčasno predal vodenje podjetja Lotrič Meroslovje najmlajši hčeri.
Po izvolitvi je navedel, da ju od tega koraka loči le še obisk notarja.
Novi predsednik državnega sveta se je v nagovoru še pred začetkom glasovanja zavzel za moč argumenta in ne za argument moči. Poudaril je tudi zakonodajno vlogo državnega sveta, torej da lahko predlaga zakonske pobude. Za to pa bo po njegovih besedah potrebno vzpostaviti tudi dobro sodelovanje z vodstvom državnega zbora, vlado in predsednico republike Slovenije.
Prav tako je izpostavil tudi možnost zahteve za presojo ustavnosti in zakonitosti predpisov in splošnih aktov, ki jo ima državni svet. Odložilnega veta pa ne vidi kot tistega instrumenta, na katerem naj bi državni svet gradil svoje poslanstvo.
S takšnim ravnanjem bi po njegovem mnenju lahko opravili z argumenti, ki jih nasprotniki navajajo za ukinitev državnega sveta. »Najprej moramo vsi skupaj ugotoviti, kakšen je namen državnega sveta v državah Evropske unije, t. i. dvodomni sistem, in ko bomo to videli, verjamem, da bo to samo od sebe izpuhtelo,« je še navedel.
Školč je pojasnil, da se v preteklem tednu zaradi smrti v družini ni angažiral v prepričevanju, a da se vsem zahvaljuje za glasove že vnaprej.
Na položaj podpredsednika državnega sveta je bil vnovič izvoljen predstavnik interesne skupine lokalnih interesov in župan občine Zagorje Matjaž Švagan, ki je to mesto že zasedal v prejšnjem mandatu.
Razmišljal pa je celo o kandidaturi za predsednika, a se nato za to ni odločil.
Za mesto sekretarke državnega sveta je Lotrič predlagal Moniko Kirbiš Rojs, nekdanjo državno sekretarko v vladni službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, a kot je zatrdil ne zaradi njene strankarske pripadnosti, temveč ker je strokovnjakinja za kohezijo in regionalizacijo.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji