Neomejen dostop | že od 9,99€
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je danes sprejela skupino mirovnikov, ki so ji predali peticijo. V njej zahtevajo, da se Slovenija bolj dejavno zavzame za mir ob ukrajinsko-ruski vojni in da odločneje nastopi proti Izraelu in državam, ki ga oborožujejo in s tem omogočajo, da Izrael nadaljuje genocid. Peticijo je doslej podprlo več kot 70 javnih osebnosti, med katerimi prevladujejo akademiki. Delegacijo pri predsednici republike pa so sestavljali Aurelio Juri, dr. Bojko Bučar, dr. Jože P. Damijan, dr. Danijel Rebolj, dr. Jasminka Dedić in dr. Maja Breznik.
Iz urada predsednice republike so nam sporočili, da je bil namen srečanja izmenjati mnenja o aktualnih zunanjepolitičnih vprašanjih, s poudarkom na vojni v Ukrajini in krizi na Bližnjem Vzhodu. »Tako predsednica republike kot tudi predstavniki delegacije si prizadevajo predvsem za eno stvar: da bi tako v Ukrajini kot na Bližnjem Vzhodu končno zavladal mir. Poti za dosego tega cilja pa so lahko različne, najpomembneje pa je, da jo čim prej najdemo«.
Delegacija mirovnikov zastopa skupino, ki že od začetka vojne v Ukrajini zahteva od slovenske vlade, naj si prizadeva za ustavitev genocida nad palestinskim prebivalstvom. Slovenska zunanja politika meni, da je bila sama v tem primeru uspešna, a genocid še traja, ugotavljajo mirovniki. Mednarodno pravo po njihovem narekuje, da si morajo vse države prizadevati za preprečitev genocida, sicer veljajo za sokrive.
»Slovenija se mora na podlagi vesti in mednarodnega prava od tega distancirati in pomagati preprečiti genocid z vsemi razpoložljivimi sredstvi.« Predsednico države so zato pozvali, naj se zavzame za diplomatske ukrepe, ki bodo sledili deklarativnim obsodbam genocida. V tem kontekstu pozivajo predsednico republike, da Slovenija zniža raven diplomatskih odnosov na raven odpravnikov poslov ter da se pridruži državam, ki tožijo Izrael na Meddržavnem sodišču OZN zaradi genocida. Povrh tega pa naj Slovenija ustavi vsako trgovino z orožjem, ki je kakorkoli povezana z Izraelom.
Aleš Musar v Izraelu
Predsednica republike je obvestila javnost, da se je njen soprog Aleš Musar 7. januarja 2025 skupaj z direktorjem ITF - Ustanove za človekovo varnost Tomažem Lovrenčičem udeležil svečane predaje medicinske opreme bolnišnici Harmala v Betlehemu, edini javni bolnišnici v Palestini, ki nudi protetiko žrtvam eksplozivnih sredstev. Poleg tega se je soprog predsednice republike srečal tudi s soprogo predsednika Izraela Michal Herzog, s katero sta se pogovarjala o humanitarnih aktivnostih prvih soprogov in soprog.
»Kako je mogoče, da takšni uradni obiski potekajo v času, ko je za številne predstavnike izraelskega političnega vrha Mednarodno kazensko sodišče izdalo nalog za aretacijo, ko je Izrael na sojenju na Meddržavnem sodišču zaradi genocida in ko praktično vse institucije OZN pozivajo k prekinitvi sodelovanja z Izraelom?« se sprašujejo v Gibanju za pravice Palestincev. Takšni obiski po njihovo nimajo nobene povezave s humanitarnostjo: »So le del normalizacije izraelskih sistematičnih kršitev mednarodnega prava in najhujših grozodejstev našega časa«.
Pri vprašanju vojne v Ukrajini mirovniki pozivajo Natašo Pirc Musar, naj bo predsednica 80 odstotkov prebivalcev Slovenije, ki podpirajo premirje in začetek mirovnih pogajanj. Mirovniki se pri tem sklicujejo na nedavno anketo evropske komisije, ki je pokazala, da plebiscitarna večina Slovencev podpira humanitarno pomoč Ukrajini. Izmerjeno pa je bilo slovensko nasprotovanje nadaljnji pomoči Ukrajini v obliki nakupov in dobave vojaške opreme. S stališčem, da je treba ustaviti dobavo vojaške opreme Ukrajini, se strinja 61 odstotkov vprašanih državljanov. Mirovniki pozivajo Natašo Pirc Musar, naj po obisku Ukrajine obišče tudi Rusijo in pokaže, da se Slovenija zavzema za konec vojne in za mirovna pogajanja.
Delegacije mirovnikov sta sprejeli že zunanja ministrica Tanja Fajon in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Mirovniki so zaprosili za sprejem tudi predsednika vlade Roberta Goloba, a tudi po četrtem poskusu ni bilo odziva. Za krog okoli Goloba je sicer značilno, da je izrazito proizraelsko in protirusko orinetiran.
Največ razumevanja za stališča mirovnikov je v vrhu slovenske oblasti pokazala Urška Klakočar Zupančič, aktivno vlogo je odigrala tudi pri tem, da je državni zbor sprejel sklep o priznanju Palestine. Predsednica državnega zbora tudi ne podpira slovenskega trgovanja z izraelskim orožjem. Kot smo poročali, bo obrambno ministrstvo še naprej kupovalo izraelski protioklepni raketni sistem spike.
»Glede na odločitev mednarodnega kazenskega sodišča, ki je izdalo nalog za aretacijo izraelskega premiera, glede na to, da se v Palestini izvaja genocid, pa tudi agresija na tri sosednje države, mislim, da trenutno ni možnosti za sodelovanje z Izraelom,« je bila v intervjuju za Delo jasna Urška Klakočar Zupančič. Pri svojem stališču izhaja »iz svojega občutka za človečnost, zato nakupov iz Izraela ne morem podpreti«.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji