Neomejen dostop | že od 9,99€
V sindikatu Fides predsednici Nataši Pirc Musar odgovarjajo, da je stavka njihova ustavna pravica. »Predlagamo, da se, preden komentira situacijo v zdravstvu, bolje seznani s stanjem vsaj še pri zdravnikih, pozanimala se je namreč pri premierju, ki nam je te dni na pogovorih dvakrat odkrito grozil z ukrepi,« je dejal predsednik Fidesa Damjan Polh. »V sindikatu Fides se ne moremo strinjati s predsednico države,« je Polh povedal v video odzivu. V Fidesu trdijo, da je stavka zakonita, legitimna in da jo v ničemer ne kršijo.
Polh je dodal, da Pirc Musar podpira spremenjeno odločitev vlade Roberta Goloba, da se plačni sistem za zdravnike ne obravnava ločeno. »Upoštevajoč specifike zdravstva pričakujemo ločeno obravnavo,« je poudaril.
V odzivu je še povedal, da predsednica po eni stani kritizira vlado, da se ne drži podpisanega, hkrati pa se z vlado strinja, da ne udejanji tistega, kar je podpisano.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob robu podpisa odloka o evropskih volitvah danes namreč spregovorila tudi o zdravniški stavki in pozvala k njeni začasni prekinitvi, vlado, ki se ni držala že sprejetih dogovorov, pa je pozvala, naj pospeši proces celovite plačne reforme. »Dovolj je merjenja moči na plečih pacientov,« je bila jasna, češ da bo nadaljevanje stavke ogrozilo zdravje mnogih pacientov.
Dodala je, da je stavka legitimna pravica, a ne sme posegati v ustavne pravice drugih. Zdravnike, ki si želijo boljših pogojev, razume, hkrati pa pogreša pozive k izboljšavi sistema in zavzemanje za druge zdravstvene delavce, na primer medicinske sestre, predvsem pa osredotočenost na paciente.
Pozvala je k začasni prekinitvi stavke, ki bi dala prostor pogajanjem, ter k bolj odgovornemu ravnanju, pri čemer je spomnila na Hipokratovo prisego. Zdravniki naj z dejanji pokažejo, kaj je pravo poslanstvo njihovega poklica, je še poudarila.
Kot je dejala predsednica, se nanjo v zadnjih tednih obračajo številni državljanke in državljani in jo seznanjajo s težkimi zgodbami, v katerih so se znašli od začetka stavke zdravniškega sindikata Fides. »Upravičeno so nezadovoljni z agonijo v tem sistemu, ki jo je stavka še dodatno poslabšala, zato je moja dolžnost, da jim prisluhnem in da se tudi v njihovem imenu oglasim. Dovolj je merjenja moči na plečih pacientov, tu se ni več kaj sprenevedati, z nadaljevanjem stavkovnih aktivnosti bo ogroženo zdravje številnih pacientk in pacientov,« je bila ostra.
Začasna prekinitev stavke bi po njenem mnenju omogočila »bolj spravljiv prostor za pogajanja, predvsem pa bi po že do danes najdaljši zdravniški stavki v zgodovini Slovenije zagotovili, da pacienti ne bodo trpeli zaradi zastojev ali omejitev v zdravstveni oskrbi«.
»Vsi skupaj se moramo zavezati k bolj odgovornemu ravnanju in empatiji do ljudi, ki trpijo. Zdravnike vendarle zavezuje Hipokratova prisega, obljuba, da bodo pri svojem delu, poslanstvu branili etične standarde svojega poklica,« je spomnila. Dodala je, da zdravniki upravljajo z izjemno pomembno valuto, brez katere poklic ni več to, čemur so zaprisegli. Gre za zaupanje ljudi, brez katerega pa ni ne ugleda ne učinkovitega zdravljenja.
»Vsi vemo, da so zdravniki z vlado trenutno na nasprotnih bregovih, tudi zato, ker se je vlada z določenimi rešitvami že strinjala in celo podpisala dogovor. Dogovore je treba spoštovati in jih sprejemati s polno odgovornostjo,« je bila kritična tudi do vlade. Sama se sicer strinja s spremenjeno odločitvijo vlade, da se plačni sistem za zdravnike ne obravnava ločeno. Je pa ob tem vlado pozvala, naj pospeši proces celovite plačne reforme.
Opozorila je še, da posplošeno blatenje zdravnikov in njihovega dela, marsikdaj tudi na podlagi slabo predstavljenih podatkov, »ni rešitev težav, nasprotno, to jih zgolj poglablja«. »Verbalni in celo fizični napadi na zdravstvene delavce so nedopustni in ne bi smeli imeti mesta v naši družbi,« je poudarila.
Številnim zdravnikom, ki ne stavkajo, pa se je zahvalila, »ker se zavedajo, kako pomembno je, da nič, niti nezadovoljstvo s plačilom, ne sme ogroziti tega, da vsak dobi zdravstveno storitev takrat, ko jo potrebuje«.
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides stavka od 15. januarja. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.
Po več pogajalskih sejah z vladno stranjo, ki sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani niso prinesle napredka, je glavni stavkovni odbor Fidesa 30. januarja soglasno sprejel sklep, da vodstvom zdravstvenih zavodov predajo preklice soglasij za nadurno delo. Preklici večinoma začnejo veljati marca.
V sindikatu Fides predsednici Nataši Pirc Musar odgovarjajo, da je stavka njihova ustavna pravica. »Predlagamo, da se, preden komentira situacijo v zdravstvu, bolje seznani s stanjem vsaj še pri zdravnikih, pozanimala se je namreč pri premierju, ki nam je te dni na pogovorih dvakrat odkrito grozil z ukrepi,« je dejal predsednik Fidesa Damjan Polh.
»V sindikatu Fides se ne moremo strinjati s predsednico države,« je Polh povedal v video odzivu. V Fidesu trdijo, da je stavka zakonita, legitimna in da jo v ničemer ne kršijo.
Polh je dodal, da Pirc Musar podpira spremenjeno odločitev vlade Roberta Goloba, da se plačni sistem za zdravnike ne obravnava ločeno. »Upoštevajoč specifike zdravstva pričakujemo ločeno obravnavo,« je poudaril.
V odzivu je še povedal, da predsednica po eni stani kritizira vlado, da se ne drži podpisanega, hkrati pa se z vlado strinja, da ne udejanji tistega, kar je podpisano.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji