Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Predlog interventnega zakona diskriminatoren do gimnazijcev

Po predlogu PKP6 bi se dijaki s poklicno maturo lahko vpisali na univerzitetni študijski program ne glede na strokovno področje.
Gimnazijski ravnatelji menijo, da bodo dijaki, ki bodo pisali poklicno maturo, če bo sprejet predlagani PKP6, privilegirani pri vpisu na študijske programe. FOTO: Jure Eržen/Delo
Gimnazijski ravnatelji menijo, da bodo dijaki, ki bodo pisali poklicno maturo, če bo sprejet predlagani PKP6, privilegirani pri vpisu na študijske programe. FOTO: Jure Eržen/Delo
11. 11. 2020 | 10:18
11. 11. 2020 | 11:06
3:14
Ljubljana – Ravnatelji splošnih in strokovnih gimnazij so se ostro odzvali na predlog novega interventnega zakona za blažitev posledic drugega vala epidemije PKP6. Ta v 55. členu omogoča dijakom, ki so opravili poklicno maturo, vpis na univerzitetni študijski program ne glede na področje, na katerem so pridobili srednjo strokovno izobrazbo. Gimnazijski ravnatelji zahtevajo umik predlaganega člena, saj da je diskriminatoren do gimnazijcev in legalizira tovrstne prakse, ki so se kot kršitev zakona o visokem šolstvu dogajale že zdaj.
 
Kot je zapisano v obrazložitvi predloga PKP6, so ta člen v zakon umestili zaradi »spremenjenih razmer, ki jih je povzročilo širjenje nalezljive bolezni covid-19 in se odražajo tako v načinu izobraževanja in študija kot tudi možnosti izbire študijskih programov«. Gimnazijski ravnatelji so ogorčeni.
 

Diskriminacija in protiustavnost?

 
»Predlog diskriminira gimnazijce, ki zaključijo srednjo šolo s splošno maturo. Navedeni člen brez kakršnekoli podlage v epidemiološki situaciji omogoča izenačitev vpisnih pogojev med dijaki poklicne in splošne mature ter tako v privilegiran položaj postavlja en del srednješolske populacije – maturante poklicne mature. Ta člen je bil v preteklih letih že predmet številnih strokovnih razprav na SAZU, Državni komisiji za splošno maturo, Strokovnem svetu RS za splošno izobraževanje. Vsi ti organi so ugotavljali velik pomen široke splošne izobrazbe in opozarjali na škodljivost, ker se že doslej ni spoštoval člen zakona o visokem šolstvu, ki omogoča vpis v univerzitetne študijske programe le po strokovni vertikali,« je v imenu Skupnosti splošnih gimnazij Slovenije zapisala predsednica Mojca Lukšič.
 
Tudi predsednik skupnosti Strokovnih gimnazij Slovenije Gregor Deleja opozarja na škodljivost predlaganega člena: »Predlagani člen brez kakršnekoli pedagoške ali epidemiološke podlage izenačuje vpisne pogoje za dijake splošne in poklicne mature, pri čemer so slednji privilegirani, zato menimo, da je predlagani ukrep nesorazmeren, diskriminatoren in protiustaven.« Tudi Deleja je opozoril, da pristojni že dalj časa opozarjajo na neupoštevanje zakonodaje, ki omogoča vpis na študijske programe s poklicno maturo le po strokovni vertikali, ne pa vsevprek: »Tudi aktualna zdravstveno-ekonomska situacija ne spreminja argumentov, še manj pa daje podlago za uzakonjanje sistemskih kršitev zakona o visokem šolstvu, ki se dogajajo že predolgo. Sprejetje člena bo pomenilo dokončen razkroj premišljenega sistema izobraževalne vertikale, nepopravljive posledice za slovensko družbo z zniževanjem splošnega znanja v populaciji in je dolgoročno škodljivo za našo skupnost, kjer naj bi bilo znanje vrednota.«
 
Odgovore ministrstva še čakamo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine