Neomejen dostop | že od 9,99€
V drugem krogu dosedanjih predsedniških volitev je bila volilna udeležba praviloma nižja kot v prvem, razen leta 2007, ko smo imeli dokaj podobno situacijo kot letos, ko je v prvem krogu zmagal kandidat desnice Lojze Peterle, kandidat levice Danilo Türk pa ga je v drugem krogu gladko porazil.
Letos kaže na tesnejši rezultat med zmagovalcem prvega kroga Anžetom Logarjem in liberalno kandidatko Natašo Pirc Musar, ki računa na dodatno podporo levosredinskih glasov.
Logarju je v prvem krogu predsedniških volitev uspelo zbrati največji relativni delež glasov (33,95 odstotka) med vsemi desnimi kandidati, ki se jim je doslej uspelo uvrstiti v drugi krog. Članu SDS je tudi uspelo zbrati več glasov (293.878) kot stranki (279.897) na parlamentarnih volitvah.
Udeležba v prvem krogu predsedniških volitev je bila nekoliko nižja, kot so napovedovale ankete, ugotavlja Zenel Batagelj, partner v družbi Valicon. »Doma so ostali volivci skoraj vseh kandidatov, vendar v večji meri volivci levosredinskih kandidatov. Spet se je potrdilo pravilo, da če je udeležba višja, pridobivajo levi kandidati, če je manjša, pa desni,« še dodaja. Sicer pa je v nasprotju s predsedniškimi volitvami v letih 2012 in 2017 letos volilna udeležba višja zaradi konteksta volilnega leta, meni Batagelj.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji