Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Poklukar: Ukrepi PCT nas trenutno peljejo v pravo smer

Včeraj so ob 5336 PCR-testih potrdili 968 novih okužb, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
»Če se ne bi odločili za PCT, je bila druga možnost zaprtje države, česar si nismo mogli privoščiti,« je rekel minister. FOTO: Jure Eržen
»Če se ne bi odločili za PCT, je bila druga možnost zaprtje države, česar si nismo mogli privoščiti,« je rekel minister. FOTO: Jure Eržen
A. V.
7. 10. 2021 | 15:10
7. 10. 2021 | 18:56
5:15
Na tokratni novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 sta sodelovala minister za zdravje Janez Poklukar in Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani.

Posnetek konference si lahko ogledate tukaj:


 

Poklukar: Stanje je resno


Zaradi izbruha na Primorskem so odprli covidni oddelek v Sežani, a ga bodo verjetno kmalu zaprli, je dejal minister Poklukar. »Napovedi Instituta Jožefa Stefana so bile slabe, zato smo se odločili za ukrepanje s pravilom PCT. Brez tega bi nam epidemija ušla iz rok. Če se ne bi odločili za PCT, je bila druga možnost zaprtje države, česar si nismo mogli privoščiti,« je rekel minister. »Ne moremo si privoščiti zaprtja zdravstva, šolstva in gospodarstva.«

Minister Janez Poklukar: Če ne bomo izvajali ukrepov PCT, bi lahko imeli več kot tisoč več smrti. FOTO: Blaž Samec/Delo
Minister Janez Poklukar: Če ne bomo izvajali ukrepov PCT, bi lahko imeli več kot tisoč več smrti. FOTO: Blaž Samec/Delo


»Če napredujemo s trenutnim reprodukcijskem številom, ki je okoli ena, smo dosegli vrh. Večji izziv bo predstavljalo, če se bo reprodukcijsko število dvignilo na 1,3, kar bi pomenilo, da ukrepi PCT ne izvajamo primerno, zato bi lahko pričakovali bistveno več hospitaliziranih,« je povedal Poklukar.

Minister je spomnil, da je do danes v Sloveniji za posledicami covida-19 umrlo 4910 ljudi.

»Če ne bomo izvajali ukrepov PCT, bi lahko imeli več kot tisoč več smrti. Morda so te številke abstraktne, dokler eden od njih ni nekdo, ki ga imamo radi. Ukrepi PCT nas trenutno peljejo v pravo smer,« je še dejal minister. »Stanje je resno in ga ne smemo podcenjevati.«

Priznal je, da imajo cepiva proti covidu-19 stranske učinke in da cepljenje ne ščiti stoodstotno pred okužbo. »Tudi sam vsak dan mislim na Katjo, a hkrati mislim tudi na 4910 ljudi, ki je do danes umrlo zaradi virusa. Mislim na 114 ljudi, ki se trenutno zdravi na intenzivni negi. Mislim na kolege zdravnike in na cenjene zdravstvene delavce,« je dejal.

Borut Štrukelj, profesor na fakulteti za farmacijo. FOTO: Jure Eržen/Delo
Borut Štrukelj, profesor na fakulteti za farmacijo. FOTO: Jure Eržen/Delo

 

Štrukelj: Cepiva so varna in učinkovita


Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani je potrdil, da pri evropski komisiji EMA zaključujejo preučevanje kitajskega cepiva podjetja Novavax. »Kdor ne zaupa novi tehnologiji cepiv, se bo lahko cepil tudi s tem cepivom, ki spada med tradicionalna cepiva,« je rekel.

»Od Eme smo prav tako dobili informacije, da končujejo s pregledom Sinofarmovega cepiva,« je dodal Štrukelj. Gre za cepivo kitajskega podjetja, s katerim se je po njegovih besedah cepilo že več milijonov ljudi.

»Cepiva so varna in učinkovita, stranski učinki so zelo redki. Pri vektorskih cepivih imamo zelo redke stranske učinke krvnih strdkov. Imamo tudi cepiva mRNK, pri katerih je redek stranski učinek oslabitev srčne mišice, predvsem pri mladih, zato so se Švedska, Danska in Finska odločile za umik cepiva Moderna za mlajše,« je povedal Štukelj.

Glede različne učinkovitosti vektorskih in mRNK cepiv proti covidu-19 je Štrukelj poudaril, da je v tem trenutku smiselno cepljenje z obema vrstama cepiv. »Če vektorsko cepivo AstraZeneca poveča celično imunost, pa mRNK cepiva povečajo število protiteles.«

Štrukelj je ob tem dodal, da so v primerjavi s cepivi proti gripi, ki so 50-odstotno učinkovita, cepiva proti covidu-19 bolj učinkovita.

»Pfizerjevo zdravilo bo verjetno dobilo dovoljenje januarja ali februarja prihodnje leto. To zdravilo naj bi uspešno zavrlo širjenje virus, enako velja za drugo zdravilo molnupiravir, ki naj bi ga potrdili januarja drugo leto,« je še dejal.

Štrukelj je opomnil tudi, da študija o učinkovitosti zdravila ivermektin za zdravljenje covida-19 že poteka. »Trenutno rezultati niso obetavni, vendar še čakamo na zaključek študije do konca leta,« je pojasnil.
 

Včeraj 968 okužb


Včeraj so ob 5336 PCR-testih potrdili 968 novih okužb, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Delež pozitivnih je 18,1-odstoten. Poleg tega so opravili še 23.853 hitrih antigenskih testov. Trenutno je v državi aktivnih 11.943 primerov okužb, 14-dnevna incidenca znaša 564, sedemdnevno povprečje pa 836. V bolnišnični oskrbi je 413 bolnikov s covidom-19, najmlajši med njimi je star 26 let, 114 bolnikov pa je na intenzivni negi. Včeraj so umrli trije bolniki s covidom-19, kažejo podatki, ki jih je objavila vlada.

Z enim odmerkom je pri nas cepljenih 1.132.152 oseb, z obema pa 1.023.080 oziroma 48,5 odstotka populacije.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine