Neomejen dostop | že od 9,99€
Poklicni gasilci so pred poslopjem vlade ob 11. uri pripravili protestni shod. Sindikat poklicnega gasilstva ga je napovedal pred slabim tednom, na njem pa poklicni gasilci, ki jih je okrog tisoč, od teh 800 v javnih poklicnih gasilskih enotah, zahtevajo odpravo krivičnih plačnih nesorazmerij in pošteno vrednotenje svojega dela.
Zbrane pred vladnim poslopjem je uvodoma nagovoril generalni sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije David Švarc. »Jezni smo na politične veljake, ki se že več kot leto in pol delajo norca iz nas. Zato smo se danes zbrali, ker imamo dovolj takega odnosa do nas. Zbrali smo se pred vlado, kjer so tisti, ki odločajo o naših usodah, odločajo o usodah javnih uslužbencev in gasilcev, da jim povemo, kar jim jim gre, v kakšnem položaju smo in da v takšnem položaju ne želimo več biti,« je dejal.
Tudi bivši predsednik sindikata, zdaj upokojeni poklicni gasilec Aleksander Ogrizek, je razočaran nad delom vlade. Kot je dejal, jo gasilci zanimajo samo takrat, ko jih potrebuje. »Da ima gasilec, ki pride k nam, minimalno plačo, je sramota,« je dejal v nagovoru in opozoril, da si mladi gasilec ob takih pogojih ne more začeti ustvarjati življenja. Vlado je pozval, naj predstavnike sindikatov takoj sprejme na pogajanja.
Gasilci so svoje nezadovoljstvo izrazili s številnimi transparenti z napisi Pogoreli bolj kot Kras in Glavo v ogenj tiščimo, od vlade pa le v brco v rit dobimo. Na shodu jih je spremljala tudi maketa gasilskega avtomobila s fotografijami premiera Roberta Goloba, ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik, obrambnega ministra Marjana Šarca in njegovega državnega sekretarja Rudija Medveda.
Po seji vlade sta se v zvezi s protestom gasilcev oglasila ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik in obrambni minister Marjan Šarec.
Hovnikova, ki se je protesta udeležila, kljub temu da so ji to odsvetovali, pravi, da težko najde razumevanje za proteste gasilcev, saj da je spoštovanje nekaj, kar se gradi v skupnem dialogu. Če spoštovanje želiš, ga moraš dati, in danes po njenem ni bilo tako. Presenetile so jo tudi zahteve poklicnih gasilcev. Hovnikova se pogajanj udeležuje od samega začetka nastopa funkcije. Lani oktobra so z gasilci podpisali dogovor o plačah v javnem sektorju za leti 2022 in 2023 in z njim so povišali plače tudi poklicnim gasilcem ter se odgovorili o skupnih nadaljnjih korakih. Zavezali so se tudi za pripravo reforme plačnega sistema do 30. junija letos in določili prioritete. Prva predstavlja prav delovna mesta pod minimalno plačo.
V izhodiščih plačne reforme, o katerih se bodo še pogajali, smo prednostno naslovili prav delovna mesta pod minimalno plačo, je dejala ministrica. Vlada se je zavezala, da v javnem sektorju nihče nikoli več ne bo pod minimalno plačo, je dejala Hovnikova in tudi sindikat poklicnih gasilcev je danes zahteval to: »Gasilci zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij. A ko pogledamo plače vzgojiteljic, policistov, vojakov in jih primerjamo s plačami gasilcev, te niso najmanjše. Povprečna plača poklicnega gasilca v sedmi tarifni skupini znaša 3000, v peti tarifni skupini pa 2100 evrov.«
Če bomo želeli reformo pripeljati do cilja in pravično nasloviti vse poklice skupine v javnem sektorju, se bomo morali začeti pogovarjati na podlagi podatkov, in ne na ulici kot danes, je pozvala. Današnji protest je označila za »slabo folkloro«: »To danes ni ne ulica ne pogajanje, je izsiljevanje.«
Da s sindikati poklicnih gasilcev ves čas vodijo dialog, je poudaril tudi obrambni minister Marjan Šarec, ki jih je še danes pred shodom pozval, naj počakajo do krovnih pogajanj.
Protest je legitimna oblika delovanja, je dodal, a današnje dogajanje je ministra, ki je tudi sam prostovoljni gasilec, užalostilo, zlasti zaradi čezmerne rabe pirotehnike: »Proti ministrici so leteli predmeti, v bližini je šola, tudi zato uporaba pirotehnike na njem ni bila primerna.« Ministrica je na predlog policistov prizorišče zapustila. Namena današnjega protesta ne pozna, se je pa na njem zgodila »čezmerna izraba dovoljenja, ki so ga dobili na UE Ljubljana«. Protest je bil nepotreben in nerazumljiv, je zaključila, ugibajoč, da si gasilci »morda reforme oziroma spremembe sistema ne želijo«.
Iz množice je bilo slišati tudi klice, češ, vemo, kje živite, pridemo tudi na dom. Protest ni problematičen, je pri tem dejal Šarec, problematične so grožnje: »Vlada se bo vedno zavzemala za spoštovanje vseh norm, tudi krovna pogajanja so se začela. Sindikat carinikov se je vzdržal nadaljnjih aktivnosti, gasilci pač ne.«
Za vlado so zahteve poklicnih gasilcev neupravičene. Kot zatrjujejo na ministrstvu za javno upravo, so poklicni gasilci ena bolje plačanih poklicnih skupin v javnem sektorju, njihove plače pa vseskozi rastejo.
Po navedbah ministrstva podatki kažejo, da pri gasilcih krivičnih nesorazmerij ni. Povprečna plača gasilca s srednješolsko izobrazbo je leta 2022 znašala 2128 evrov, gasilca z višješolsko izobrazbo 2619 evrov, gasilca z visokošolsko izobrazbo pa 2976 oziroma 3231 evrov, navaja vlada na spletni strani.
V primerjavi z letom 2015 se je povprečna plača gasilcu s srednješolsko in višješolsko izobrazbo povišala za 32 odstotkov, tistemu z visoko šolo pa se je plača med letoma 2015 in 2022 povečala za 28 odstotkov oziroma 17 odstotkov, odvisno od tarifnega razreda, so navedli.
Po navedbah vlade so se plače poviševale bistveno bolj kot, denimo, vzgojiteljem. Zato zahteve gasilcev po povišanju plač za osem plačnih razredov po mnenju vlade pomenijo, da želijo imeti bistveno višje plače kot primerljive skupine. Od policistov bi bile njihove plače, denimo, višje za 35 odstotkov, medtem ko želi vlada, so zapisali, plačna razmerja med omenjenimi poklicnimi skupinami ohranjati.
Prav tako pričakuje njihov odziv na predlog izhodišč za prenovo plačnega sistema javnega sektorja ter na izhodišča za odpravo plačnih nesorazmerij, ki so jih 9. februarja predstavili vsem sindikatom javnega sektorja.
Iz oktobrskega dogovora, ki ga je podpisal tudi Sindikat poklicnih gasilcev, pa izhaja, da se bodo do 30. junija 2023 pogajali, in ne protestirali, so ostri na ministrstvu.
Kot je pred tednom še dejal generalni sekretar sindikata David Švarc, jih vlada ne vidi in ne sliši, zato zahtevajo enako obravnavo, odpravo plačnih nesorazmerij, uvrstitev gasilcev v delu primerne plačne razrede in da se hkrati pogajajo tudi o prenovi plačnega sistema.
Glede na novo plačno lestvico, ki naj bi bila uveljavljena januarja 2024, se delovno mesto poklicnega gasilca, ki je trenutno na 24. mestu plačilne lestvice, nahaja na šestem mestu od 67 razredov. Delovna mesta, ki so na obstoječi plačni lestvici uvrščena od 12. do 23. plačnega razreda, bi po novem uvrstili v prvih pet plačnih razredov, kar pomeni, da bi se gasilci znašli v spodnji desetini vrednotenja delovnih mest.
Tudi z zamrznitvijo napredovanj in delovne uspešnosti se poklicni gasilci ne strinjajo. Po vladnem predlogu o prenovi plačnega sistema sodeč bi morali na napredovanja in na odpravo plačnih nesorazmerij čakati do leta 2026. V tem času bi bila vsa napredovanja zamrznjena.
Na današnjem shodu je imel sleherni poklicni gasilec priložnost, da svoje nezadovoljstvo nad odločitvami vlade, ministrstva za obrambo in ministrstva za javno upravo – tistim torej, ki odločajo o njihovem statusu in plačah, izrazi osebno. Poklicni gasilci imajo tudi polno podporo svojih nepoklicnih kolegov, ki jih na tokratni protestni shod niso vabili. »Tudi zato, ker si ne želimo očitkov, da bi, ko govorimo o plačah, kogar koli izrabljali,« je pojasnil Švarc.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji