Obveščevalno-varnostna služba (OVS) ministrstva za obrambo je poslanca SDS in podpredsednika komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb
Žana Mahniča naznanila policiji, so potrdili na ministrstvu za obrambo. Po informacijah
STA Mahniču očitajo kaznivo dejanje izdaje tajnih podatkov.
Podrobnosti na ministrstvu niso navedli, na vprašanje o tem, ali lahko potrdijo, da gre za navedbe, ki jih je Mahnič izrekel po seji Knovsa v povezavi z zaslišanji vojakov, ki jih je OVS izvedla pri preiskavi ravnanj
Mihe Škerbinca, so navedli le, da je »v navedeni zadevi OVS ravnala po določilu 145. člena zakona o kazenskem postopku, saj je vsak državni organ dolžan naznaniti kazniva dejanja, za katera se storilec preganja po uradni dolžnosti. V konkretnem primeru OVS ni pristojna za preiskavo kaznivega dejanja, zato je skladno s tretjim odstavkom 33. člena zakona o obrambi obvestila policijo in ji zadevo predala v nadaljnji postopek.«
Omenjeni člen zakona o kazenskem postopku govori o tem, da so vsi državni organi in organizacije z javnimi pooblastili dolžni naznaniti kazniva dejanja, za katera se storilec preganja po uradni dolžnosti, če so o njih obveščeni ali če kako drugače izvedo zanje.
Zakon o obrambi pa med drugim govori o tem, da če obveščevalno-varnostna služba ministrstva ali vojaška policija zazna oziroma odkrije kaznivo dejanje, storjeno zunaj ministrstva ali Slovenske vojske, o tem brez odlašanja obvesti policijo in ji zadevo preda v nadaljnji postopek.
Odziv Mahniča
»Vse, kar sem povedal, sem povedal na podlagi pooblastila, ki mi ga je dala komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb,« je na današnji novinarski konferenci, na kateri je predstavil interpelacijo ministra za obrambo Karla Erjavca, povedal poslanec SDS in podpredsednik parlamentarne komisije Mahnič.
Vojaška obveščevalna služba proti njemu ni podala kazenske ovadbe zaradi izdaje tajnih podatkov, ker po njegovem mnenju niso prepričani, ali gre za izdajo tajnih podatkov. »V primeru kazenske ovadbe se že veselim odškodninske tožbe zaradi vložitve kazenske ovadbe, ki bi se izkazala za krivo,« je pristavil.
Na twitterju je še navedel, da je Matijevič predstavil poročilo OVS v primeru poveljstva sil, pri tem pa prej ni povedal, kakšne stopnje tajnosti je. »Ker je Knovs sprejela sklepe, da je OVS delovala nezakonito, in me pooblastila, da to predstavim javnosti, tajnih podatkov nisem izdal,« je prepričan.
Na twitterju se je medtem odzval predsednik Knovsa in predsednik NSi
Matej Tonin. »Za resne institucije v demokratični in pravni državi je nespodobno, da preganjajo nadzornika, ki pri zakonitem nadzoru ugotovi nepravilnosti in jih predstavi javnosti. Kako naj bi torej Knovs vršil učinkovit civilni nadzor, če nepravilnosti ne sme javno predstaviti,« sprašuje Tonin.
Na družabnem omrežju twitter se je odzval tudi prvak SDS
Janez Janša. Med drugim je navedel, da je Erjavec najprej nezakonito uporabil OVS za obračun s Slovensko vojsko, »sedaj bi jo pa še za grožnjo parlamentarnemu nadzoru«. Ne bo šlo, je opozoril Janša.
Naznanitev policiji zaradi besed na novinarski konferenci?
Aprila je Knovs sprejel sklep, da ugotavljajo, da je minister
Karl Erjavec zlorabil položaj in vojaško obveščevalno službo za razrešitev poveljnika v poveljstvu sil Slovenske vojske Mihe Škerbinca. Podpredsednik Knovsa Žan Mahnič je takrat na novinarski konferenci javno pojasnil, da je OVS na podlagi govoric in sporočil, da je Škerbinc neprimerno govoril o zdravstvenem stanju načelnice generalštaba
Alenke Ermenc, zaslišala 25 pripadnikov vojske, obenem pa navedel, da zaslišani vojaki niso mogli potrditi teh govoric.
Ugotovilo se je, tako poslanec, da je komentiral zdravstveno stanje Ermenčeve po tistem, ko so o tem ugibali že v medijih, prav tako pa da je želel pomiriti, da je načelnica že operativna. Erjavec je povedal, da je s poročilom seznanjen, a je tajno in ga zato ne razkriva.
Rezultat zadeve bo, kot kaže, očitno interpelacija proti ministru Erjavcu, ki jo bo danes predvidoma vložila SDS.
Mahnič je sicer že aprila ocenil, da gre za vsebinsko in časovno podobnost s primerom nekdanjega ministra za obrambo
Janka Vebra, ki ga je DZ spomladi 2015 razrešil zaradi očitkov, ker je OVS naročila analizo posledic prodaje Telekoma.
Razrešitev je predlagal tedanji premier
Miro Cerar. Tudi tedaj je OVS zaradi uhajanja informacij podala ovadbo proti poslancu NSi
Mateju Toninu, ki je kot član Knovsa v takratnem sklicu vodil nenapovedani nadzor na OVS, ki je pokazal na sporno ravnanje Vebra.
Komentarji