Vodstvo Splošne bolnišnice Celje je danes predstavilo ugotovitve internega strokovnega nadzora, ki so ga vpeljali po petkovi obravnavi štiriletnika. Opečeni deček je namreč moral počakati na rezultat hitrega testa, preden bi ga sprejeli v prostore urgence. Trajalo je kar štirideset minut. Izredni strokovni nadzor v celjski bolnišnici je pokazal, da časovni odmik začetka obravnave dečka z opeklinami ni vplival na potek obravnave.
Deček je v petek popoldne stopil v krop, ki so ga za inhalacije pripravili ob njegovi postelji. Takoj so ga odpeljali na urgenco, je dejal oče
Matija Cigler: »Na urgenci sem po pravici povedal, da kašlja, in so zato morali opraviti hitri test. To lahko razumem. Ampak po štiridesetih minut čakanja ni bilo še nič! Pa vemo, da so rezultati hitrih testov res hitri. Odgovarjali so mi, da se noben zdravnik ne javi. Otrok je bil pa v hudih bolečinah in res glasno jokal. Še sestra, ki ga je prišla pogledat, je jokala. Mi smo pa pred vrati urgence v avtu sedeli, nogico je imel v lavorju mrzle vode, in čakali. Štirideset minut!«
Nato so poklicali direktorico
Margareto Guček Zakošek in potem je vendarle steklo. Cigler pravi, da ni problem, da so otroka testirali: »Ampak verjetno bi ga lahko dali v kakšno sobo, mu dali kaj proti bolečinam, ne pa da s takimi opeklinami sediš v avtu pred urgenco! Vsekakor bi bil čisto drug občutek varnosti, če bi nas dali v kakšno izolirano sobo.« Dečku so nato v bolnišnici kirurško oskrbeli nogo, kot je dejal njegov oče, prejema tudi zdravila proti bolečinam. Dodal je, da je deček zdaj v bolnišnici zaradi respiratornega virusa in prejema tudi kisik.
Opravičilo bolnišnice
»V bolnišnici se opravičujemo in obžalujemo za časovno komponento, ki je povečala čustveno stisko staršev in je odstopala od protokola. Gre za lahko poškodbo, nekoliko manj kot 2-odstotno povrhnjo dermalno opeklino, ki predstavlja po slovenskem kvalifikatorju poškodb lahko poškodbo. Ker je bil sočasno prisoten respiratorni infekt, je bil zelo upravičen sum na covid,« je dejal v. d. strokovnega direktorja celjske bolnišnice dr.
Radko Komadina.
Minister za zdravje
Janez Poklukar, je, kot navaja
STA, še pred ugotovitvami internega nadzora zapisal: »Dejstvo je, da mora biti nujna medicinska pomoč nudena vsem, ki jo potrebujejo, ne glede na covid stanje. Še posebej pozorni moramo biti na naše najmlajše.«
Pred urgenco so z opečenim otrokom čakali štirideset minut. FOTO: Mavric Pivk/Delo
Da sprejem štiriletnika ni bil v skladu s smernicami in priporočili ministrstva za zdravje, v celjski bolnišnici priznavajo, kot je dejal tudi Komadina: »Morebiti je obravnavan dogodek neke vrste »overtreatment«. Za izvedbo hitrega antigenskega testa se je zdravnik, ki je odredil takšen način obravnave, želel izogniti izpostavljanju otroka možnosti za dodatno okužbo v sivi coni.« Razložil je, da je bila torej taka obravnava dobronamerna, a pretirana. Dodal je, da je »interni strokovni nadzor pokazal, da časovni odmik začetka obravnave ni vplival na rezultate zdravljenja. Ti bi bili enaki tudi, če bi se obravnava začela takoj ob prihodu v urgentni center.«
Opravičili so se predvsem za dejstvo, da so starši z otrokom na obravnavo čakali v avtu pred vhodom v urgentni center, kot je zapis komisije za interni nadzor povzel Komadina: »Obžalujemo, da otrok na izvid hitrega antigenskega testa ni čakal v prostorih bolnišnice pod medicinskim nadzorom zaradi boljše ocene in obravnave bolečine.«
»Ne morem sprejeti opravičila«
Staršem so izsledke nadzora predstavili in se jim danes tudi javno opravičili. Matija Cigler pa je jasen: »Za tako ravnanje ni opravičila. Danes je dan boja proti bolečinam. Poslanstvo zdravnikov je lajšanje bolečin, tega pa niso storili. Njihovega opravičila ne morem sprejeti.« Ali razmišlja o kakšni tožbi? »Tega ne morem komentirati. Na prvem mestu je, da se otrok pozdravi.«
Starši so javnost obvestili zato, ker nočejo, da bi se to še komur koli zgodilo, čeravno je bilo primerov dolgega čakanja na obravnavo zaradi testiranja prav v celjski bolnišnici že nekaj. Da se to ne bo več dogajalo, je zatrdila direktorica Margareta Guček Zakošek: »Pri pacientih, ki so nujni, ne bo prihajalo več do zamika obravnave, kljub temu da mogoče pogoju PCT ne bo zadoščeno.« Minister za zdravje Janez Poklukar pa je danes dejal, da je »strokovni nadzor podal jasne ugotovitve, da se je zgodil odstop od protokola. V skladu s tem so tekli vsi postopki. Na ravni Slovenije je jasno dogovorjen protokol obravnave otrok, mlajših od 15 let, in kako postopati pri njih v povezavi s covidom-19.«
Komentarji