Neomejen dostop | že od 9,99€
Vse dopoldne so imeli ravnatelji osnovnih in srednjih šol srečanja s predstavniki ministrstva za izobraževanje in ministrstva za zdravje glede novih ukrepov v šolah. Od prihodnjega tedna bo namreč obvezno trikrattedensko samotestiranje učencev in dijakov v prostorih šol, obvezne pa bodo tudi kirurške maske ali maske FFP2.
Kot je včeraj pojasnil državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec, je samotestiranje nujno, če hočemo imeti šole odprte. Ravnatelji so sicer že včeraj opozarjali, da številna vprašanja ostajajo neodgovorjena, predvsem osnovnošolski ravnatelji menijo, da nimajo dovolj možnosti za ukrepanje, če se otrok noče samotestirati. Tudi zato so pričakovali, da bodo danes dobili odgovore.
Odgovorov niso dobili, je pojasnil predsednik Zveze ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Gregor Pečan: »Sestanek je bil slabo pripravljen, predstavljali so nam stvari, ki jih že delamo. Odgovorov, ki smo jih pričakovali, pa nismo dobili. Na šolah dobivamo redno izjave staršev, da prepovedujejo poseg v integriteto šolarjev. Smo v izjemno težkem položaju. Prosil bi starše, naj razumejo situacijo. V javnih šolah smo dolžni izvajati odloke vlade. Če se kdo z njimi ne strinja, je naslov za pritožbe na Gregorčičevi ali Masarykovi.«
Kaj bo v ponedeljek, ne ve nihče. »Ravnatelji smo potisnjeni v strelno črto. Asistenca je pa slaba,« je dejal Pečan. Včerajšnje navedbe Orehovca, da naj se ravnatelji v primeru neupoštevanja ukrepa obrnejo na inšpektorat, pa je Pečan zavrnil: »Ker ni zakonskih podlag, ker niso predvidene sankcije, tudi inšpektorat ne bo ukrepal. Inšpektorat pravi, naj se pogovarjamo.«
Današnjega sestanka s pristojnimi se je udeležilo 640 ravnateljev osnovnih šol, šol s prilagojenim programom in glasbenih šol. V izjavi po sestanku so zapisali, da samotestiranje že ves čas podpirajo kot dober, smiseln in uporaben ukrep za preprečevanje prenosa okužb, ki je tudi do zdaj dobro deloval. »Namesto, da bi nadgradili sistem, ki je že uspešno deloval, je sprejeti odlok povzročil vsesplošen slovenski odpor staršev. Če smo pred njim imeli po šolah nekaj posameznih staršev, ki so nasprotovali nošenju zaščitnih mask, se je na podlagi v odloku določenega samotestiranja v šolah močno povečalo zavračanje tudi tega ukrepa,« so zapisali v izjavi.
Ravnatelji se strinjajo, da v odloku ni jasno opredeljeno, ali je samotestiranje za učence in dijake obvezno. Hkrati so opozorili, da glede na to, »da celoten odlok uporablja termin samotestiranje, učitelj ne sme testirati otroka, ta pa se po navodilih proizvajalcev ne sme samotestirati«. Proizvajalci namreč pišejo, da se mlajši od 12 ali celo 14 let naj samotestirajo ob pomoči odrasle osebe ali pooblaščene osebe.
Dodatni zaplet predstavljajo maske. Ravnatelji ugotavljajo, da so med priporočili NIJZ in odlokom nedoslednosti.
Ravnatelji so ministrstvu so sporočili, da odloka ne morejo v tako kratkem času v celoti uresničiti. Upajo, da jim bo vlada prisluhnila, čeprav na seji vlade ne bo »njihove« ministrice za izobraževanje Simone Kustec, ki se mudi v Parizu. Kot je dejala ravnateljica OŠ Franceta Bevka Ljubljana Barbara Kampjut, so od državnega sekretarja Orehovca zahtevali, da stališča ravnateljev povzame in jih prenese vladi. Pečan pravi, da je čas, da jim prisluhnejo: »Situacijo na terenu poznamo precej bolje kot v pisarnah na različnih ministrstvih.«
Težav imajo ravnatelji veliko. Ogromno pisem, groženj. »Smo v zelo težkem položaju. Dolžni smo upoštevati in izvajati odloke. Se pa bojimo, da se utegne pojaviti kakšen organiziran protest staršev. Ker je bilo ogromno časa zamujenega, bi verjetno kazalo razmisliti o kakšnem bolj mehkem pristopu,« je še dejal Pečan.
Težave pričakujejo. Ravnateljica OŠ Rogatec Alenka Virant jih je že izkusila: »V ponedeljek, ko so bile le maske vprašanje, smo že imeli revolucijo. Z ministrstva za izobraževanje sem bila napotena, naj pokličem policijo. Starši so se organizirali in protestirali, kaj se mi gremo. Da posiljujemo otroke z maskami in da oni ne dovolijo posiljevanja z maskami. Da imajo otroci travme, namesto, da bi se počutili varne, se doma jočejo. Pa so bile samo maske vprašanje! V šolo ne bom hodila z varnostniki. Kaj naj naredim?«
Kako bo torej izgledalo v ponedeljek, tudi ravnatelji nimajo odgovora, je bil jasen ravnatelj OŠ Škofljica Roman Brunšek: »Odlok je izdan, navodil ni, odpor staršev je velik, s pedagoškimi delavci nismo uspeli vsega uskladiti. Ne bojkotiramo, ampak tega korektno ne moremo izvesti v ponedeljek v šolah. Treba je vse pripraviti. V ponedeljek bo velika zmeda, če vlada tega ne bo razumela. V tem razgretem okolju pa mislim, da tudi ni smiselno to početi. Žalostno pa bo, če bomo potem slišali, da prehajamo na šolanje na daljavo, ker mi nismo sposobni tega izvesti.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji