Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

O vrnitvi Jožeta P. Damijana

Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš o možnostih novih povezovanj na levi politični sredini.
Ali Žerdin in Janez Markeš. FOTO: Leon Vidic/Delo
Ali Žerdin in Janez Markeš. FOTO: Leon Vidic/Delo
V. U., video: Voranc Vogel
24. 2. 2021 | 21:04
5. 5. 2021 | 10:58
3:06
Ali Žerdin tokratni pogovor začne z omembo ambicije, da bi se politični center oziroma leva sredina znova povezala. »Te usluge ponuja Jože P. Damijan, profesor na Ekonomski fakulteti in oseba, ki je pred meseci predstavila idejo Koalicije ustavnega loka. Po konstruktivni nezaupnici, katere osrednja osebnost je zatem postal Karl Erjavec, se očitno dinamika političnega dogajanja v levem centru ne končuje, pač pa se skuša ponovno vračati k problemu razdrobljenosti,« pove.

image_alt
Damijan napoveduje konkurenco donedavnim soborcem


»Koalicija ustavnega loka se je začela kot ideja z neko intelektualno pobudo precej uglednih ljudi, ki so skušali povedati, kar sedaj ponovno poskuša Damijan,« meni Janez Markeš. »To pomeni, da je prvi poskus spodletel. Manever z Erjavcem je spodletel, kar je bilo jasno. Drugega kot spodleteti ni mogel.«



»Tokrat pa ne gre za Koalicijo ustavnega loka. Še vedno gre za ustavnost in vrline, ki bi sledile moderni liberalni demokraciji, a naj bi, če prav razumem, nastala nova stranka, ki bi bila liberalno-socialna. Postala naj bi največja politična sila po vzoru LDS oziroma tega, kar je nekoč številčno pomenila,« nadaljuje Markeš. »Ponazarjala naj bi potrebo po ponovni vzpostavitvi liberalne demokracije, kar je zelo dobra ideja. V času od propada LDS smo se naučili nekaterih nevarnosti in pasti. Denimo orbanizacije Evrope, katere posledica je tudi janšizacija Slovenije. Znova je tu potreba po tem, za kar smo mislili, da je samoumevno, Jože P. Damijan pa se, potem ko se je umaknil v ozadje, znova vrača kot osrednji lik. Ideja je dobra.«



»Potegniva zgodovinske paralele,« nadaljuje Žerdin. »Leta 1994 je na Bledu potekala serija kongresov stare LDS, socialistov, zelenih in demokratske stranke. Končali so se z združitvijo in nastankom nove LDS. To podjetje je vodil Janez Drnovšek. Je mogoče med Drnovškom in Damijanom potegniti kakšne paralele?«

»Mogoče bi bilo smiselno, da bi pri tem sodelovali nekateri izkušeni politiki, konkretno Gregor Golubič. Govori se o 450 intelektualcih. Stvar je vredno nastaviti in jo premisliti. Če bi šlo za intelektualce, ki bi iskali vrnitev liberalne demokracije kot pojava, ne kot Drnovškove stranke, ki je preživeta tranzicijska stranka. Liberalne demokracije kot nečesa, kar bi v postopulističnem obdobju vrnilo civilizacijo na podoben način, kot to v ZDA počneta Joe Biden ali Bernie Sanders, ki jemljeta Ameriko iz rok Donalda Trumpa. Kontinuitete z Drnovškovo LDS ne vidim.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine