Ljubljana – Tudi slovenska vlada po celi vrsti tujih zgledov uvaja mobilno aplikacijo za obveščanje o stikih z okuženimi v želji po tehnološki podpori pri omejevanju širjenja virusa, čeprav jasnega odgovora o njeni učinkovitosti še ni. »Če je to le eden od kamenčkov v mozaiku, vsakdo, ki ga odkrijemo na tak način oziroma se prej zave, da je lahko okužen, že pomeni učinkovitost mobilne aplikacije,« je sicer optimističen minister za javno upravo
Boštjan Koritnik.
Aplikacija je za zdaj na voljo samo za uporabnike androidnih telefonov, za tiste, ki imajo napravo z operacijskim sistemom ios, pa bo v Applovi spletni trgovini predvidoma na voljo do konca avgusta. Minister Koritnik upa, da si bo aplikacijo namestilo čim več ljudi. Na vprašanje o učinkovitosti – znano je, da je za učinkovitost potrebno večje število uporabnikov – pa je odgovoril, da se je najprej govorilo o nujni uporabi pri vsaj 60 odstotkih populacije, a da so zadnje raziskave pokazale učinkovitost že pri desetih ali dvajsetih odstotkih. Pri nas bi to pomenilo 200 oziroma 400 tisoč uporabnikov. Prvi dan si je aplikacijo naložilo okoli 5000 ljudi.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Žiga Turk
profesor, informatik in nekdanji minister:
Aplikacijo že uporabljam. Z njeno pomočjo vem več o svoji ogroženosti. Če me bo opozorila, bom bolj pozoren na morebitne simptome. S tem, ko jo uporabljam, tudi naredim nekaj za druge. Če bi bil kdaj pozitiven, bodo zvedeli in ustrezno reagirali. Zavedam pa se, da aplikacija ni 100-odstotna in da se je treba zaščitno obnašati tudi na vse druge načine – z razdaljo, masko, razkuževanjem rok ... Kolikor sem lahko preveril z aplikacijami za nadzor zasebnosti na svojem androidu, aplikacija zelo močno spoštuje zasebnost.
Uporaba mobilne aplikacije je sicer smiselna, ko smo še zdravi. Ko se okužimo s koronavirusom, o tem lahko nato prostovoljno obvestimo uporabnike aplikacije, s katerimi smo se srečali, z naključno oddajno kodo, ki ne razkriva identitete. Da bi se izognili zlorabam, je obveščanje po potrjeni okužbi mogoče aktivirati samo ob vpisu kode, ki jo okuženi dobi od epidemiologa in velja le eno uro.
Kljub obveznosti, ki jo narekuje že sprejeta zakonodajna podlaga, je uporaba mobilne aplikacije za zdaj prostovoljna. A minister za javno upravo pravi, da njenega umika – v opoziciji še vedno napovedujejo zahtevo za oceno ustavnosti – ne bo, saj da razlogi za umestitev obvezne uporabe v zakonsko podlago niso prenehali. »Bojim se, da bomo potrebovali tudi takšno aplikacijo,« je dejal minister in navedel, da se pripravljajo, če bi jo bilo treba uvesti. Razvoj mobilne aplikacije, ki bi bila obvezna za okužene in tiste, ki jim je bila odrejena karantena, bo sicer precej bolj zahteven, saj Google in Apple uporabo svojega protokola pogojujeta s prostovoljnostjo. V pomoč pri morebitnem razvoju takšne mobilne aplikacije so na ministrstvu za javno upravo tako že pred časom zaprosili za kodo francoske, poljske in slovaške aplikacije.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Mojca Prelesnik,
informacijska pooblaščenka:
Ker gre pri obveščanju stikov okuženega za poseg v zasebno, je nujno, da aplikacija spoštuje vsa pravila o varstvu osebnih podatkov. Zelo pomembno je, da podatkov o uporabnikih aplikacije ne uporabljajo tudi za druge namene, na primer organov pregona, obstajati morajo varovalke, če aplikacijo uporabljajo mladoletni, ostati pa mora na prostovoljni ravni in nikakor ne sme postati obvezna. Zato bi bila nujna sprememba četrtega koronskega zakona, saj vse to manjka, na kar že ves čas opozarjamo vlado in pripravljavce. To je državna aplikacija in biti mora jasno, kateri organi te podatke imajo in kaj lahko z njimi počnejo, kako jih morajo varovati. Tako kot pri vsaki drugi e-storitvi, ki jo ponuja javni sektor, mora to določati zakon.
Po opozorilih informacijske pooblaščenke
Mojce Prelesnik, da je zakonska podlaga za to neustrezna in da bi moralo biti v njej obvezno navedeno, katere naše osebne podatke imajo organi in kaj lahko z njimi počnejo, je minister Koritnik danes napovedal, da razmišljajo tudi o prilagoditvi zakonskih določb, ki bodo podlaga za obdelavo podatkov pri tokratni aplikaciji. »Če namreč to ni jasno in natančno določeno, in pri nas ni, ne vemo, kaj se bo z našimi podatki dogajalo, in obstaja nevarnost neomejenega posredovanja komurkoli, pa čeprav je uporabljena nemška aplikacija. Upam, da bosta vlada in zakonodajalec to popravila z ustrezno zakonodajo, da bo javnost aplikaciji lahko zaupala in da jo bo mogoče naložiti brez skrbi glede zasebnosti,« je jasna Prelesnikova.
FOTO: Blaž Samec/Delo
Sašo Dolenc,
filozof, fizik in urednik portala Kvarkadabra:
Mobilno aplikacijo #ostanizdrav za avtomatično obveščanje o morebitnih stikih z okuženimi, ki temelji na protokolu, ki sta ga razvila Apple in Google, bom vsekakor uporabljal. Mislim, da je s strogimi pravili pristopa k uporabi protokola, jasnimi zahtevami po transparentnosti delovanja in javno objavo izvorne kode aplikacije dovolj dobro poskrbljeno za varnost uporabnikov. Med brskanjem po internetu in z uporabo aplikacij, kot sta facebook in twitter, je naša zasebnost bistveno bolj izpostavljena kot pri tej aplikaciji, pri kateri se podatki o stikih hranijo le na našem telefonu. Prepričan sem, da z uporabo te aplikacije nič ne izgubimo, lahko pa v okoliščinah, ki jih vnaprej ne moremo predvideti, veliko pridobimo!
Komentarji