Vlada je v petek pričela z drugim paketom ukrepov za boj proti koronavirusu. Oblikovali so štiri delovne skupine (gospodarstvo in kmetijstvo, finance, delo ter šolstvo in socialne zadeve, četrta skupina je ustanovljena za predloge opozicije in nevladnih organizacij), danes pa je vladni govorec pojasnil, da je bila oblikovana tudi peta skupina, in sicer za lokalno samoupravo, ki jo bo vodil minister za javno upravo
Boštjan Koritnik.
Na Brdu pri Kranju je danes vlada s predstavniki gospodarstva in kmetijstva razpravljala o ukrepih za pomoč gospodarstvu in kmetijstvu v drugem protikoronskem zakonu.
Preberite še: Slovensko gospodarstvo bo plačalo visoko ceno
Vsebino pogovorov je na novinarski konferenci predstavil minister za gospodarstvo
Zdravko Počivalšek. Poleg njega in vladnega govorca veleposlanika
Jelka Kacina so
na novinarski konferenci sodelovali še predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS)
Boštjan Gorjup, predsednica Trgovinske zbornice Slovenije (TZS)
Mariča Lah in
Nevenka Črešnar Pergar iz Ameriške gospodarske zbornice Slovenije.
Priporočamo: Aktualno dogajanje v povezavi s koronavirusom
Počivalšek: Čas je za timsko delo in to tudi počnemo
Podpredsednik vlade Počivalšek je uvodoma dejal, da so v rekordnem času pripravili največji paket v vsej zgodovini Slovenije in da paket nima ideološke barve. »Ocenujemo, da je bil ukrep pripravljen hitro in s pozornostjo na vse pomembne zadeve. Vsi smo na isti ladji, ki jo moramo varno pripeljati čez visoke čeri. Čas je za timsko delo in to tudi počnemo. Zadovoljen sem, da nam je uspelo pripraviti paket ukrepov.«
Na Brdu pri Kranju so danes poleg ministrov sodelovali še drugi deležniki: iz gospodarske in obrtne zbornice, kmetijsko-gospodarske zbornice … Vsi so, kot je dejal minister Počivalšek, predstavili ideje in pakete, s čimer bodo reševali likvidnost Slovenije in gospodarstva.
Če je bil prvi paket namenjen temu, da podjetja preživijo, je drugi namenjen temu, da bodo lahko podjetja ponovno zagnala ciklus in da jim omogočijo, da bodo lahko v največji meri nadaljevala s svojim delom. Višina drugega paketa še ni znana, je dejal Počivalšek.
Predlogi so se oblikovali na petih področjih: trg dela, finančni ukrepi, davki in prispevki, turizem in kmetijstvo. Glede trga dela so med drugim govorili o koriščanju letnega dopusta, dotaknili so se tudi predloga glede krajšega delovnega časa po vzoru Avstrije, poleg tega tudi predloga glede spremembe prvega interventnega zakona, da bodo delavci lahko na čakanje šli po desetih, ne sedmih dneh. »Za 60 dni želimo podaljšati dovoljenja tujih delavcev, ki so že v Sloveniji, kakor tudi urediti vprašanje sezonskih delavcev, kar je pomembno za kmetijstvo.«
Na področju financ pa predvsem hitra pomoč po vzoru Avstrije in ugodni krediti. Rešitve se navezujejo tudi na odloge o plačilu davkov in prispevkov, sprememba davka na dodano vrednost. Izpostavljeno pa je bilo tudi področje najemnim, je povzel Počivalšek.
Vladni govorec veleposlanik Jelko Kacin in Zdravko Počivavšek, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Krepimo samooskrbo, naš čas in denar pa v največji meri porabljajmo doma
»Potrebujemo konstruktivne rešitve: da bomo kot gospodarstvo stali in obstali, da bo gospodarstvo po koncu krize spet delovalo, gledati moramo naprej, da bomo čez nekaj let na te čase gledali kot na nekaj, na kar bomo ponosni. Izkušnja bo spremenila nekatere naše navade in upam, da bo to predvsem na bolje. Krepimo samooskrbo na vseh ravneh. Imejmo doma vse, kar lahko naredimo sami, naš čas in denar pa v največji meri porabljajmo doma.«
Predsednik GZS Boštjan Gorjup je poudaril pomen drugega paketa za zagon gospodarstva, pri čemer je kot vzor omenil Avstrijo in Nemčijo. Dejal je, kako pomembno je ohraniti delovna mesta in da gospodarstvo potrebuje finančno injekcijo. »Slovenija si je reševanje gospodarstva zadala uspešno, zato ga lahko s pametnimi ukrepi zaženemo že danes in morda s tem prehitimo tudi konkurenco.«
Počivalšek je sicer pojasnil, da je bilo v tem času vsega skupaj odpuščenih pet tisoč ljudi. Tako je zdaj v Sloveniji okoli 80.000 brezposelnih.
Pet delovnih skupin, ki jih je vlada oblikovala za pomoč pri pripravi drugega protikoronskega svežnja, bo do četrtka pripravilo poročilo s predlogi, na podlagi katerega bo svetovalna skupina pripravila predlog smernic za sveženj, je danes povedal uradni govorec vlade Jelko Kacin. Drugi paket mora biti uveljavljen do konca aprila, je poudaril.
Predsednica TZS Mariča Lah je pohvalila obnašanje potrošnikov in dodala, da je pravzaprav obnašanje neprimerljivo s prvim tednom. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Mariča Lah iz TZS se je najprej zahvalila vsem trgovkam in trgovcem, ki so ključni pri oskrbi s hrano in ki delajo v izpostavljenih razmerah. Zadovoljna je bila s pogovori in ocenila, da so v paket vključene vse rizične skupine oziroma vsi tisti, ki bodo oziroma so zaradi krize prizadeti. Pohvalila je sodelovanje vlade in ministrstva ter gospodarstva. »Nisem še doživela takega načina dela vlade in ministrstva, saj ima gospodarstvo možnost sodelovanja, da lahko predloge posredujemo in spremljamo implementacijo, to je izjemno inovativen način in izjemno produktiven.«
Izpostavila je pomen trga dela oziroma čakanja na delo. V trgovinski dejavnosti so se morale zapreti vse neživilske trgovine, kar pomeni več kot polovico vseh trgovin in tudi 60 tisoč zaposlenih, ki so na čakanju. Zelo pomembno je, da so ti ukrepi urejeni natančno in da veljajo že od 13. marca naprej.
Porazdelitev stroška najemnine med vse tri deležnike
Pojasnila je, da so glede najemnim predlagali model, na kakšen način bi si vsi trije deležniki (najemnik, najemodajalec in država) razdelili breme najemnine. 70 odstotkov bi šlo iz proračuna države, ostala deležnika pa se bi se morala glede plačila preostalega deleža dogovoriti sama. »Računam, da bo ukrep takšen, da bo sprejemljiv za vse vpletene.«
Pohvalila je obnašanje potrošnikov in dodala, da je pravzaprav obnašanje neprimerljivo s prvim tednom: »danes je potrošnik ozaveščen, spoštuje ukrepe, zaščitno opremo, varnostno razdaljo in spoštuje trgovce.« Dejala je še, da si v trgovinski dejavnosti želijo, da bi analizirali, kakšno je stanje v trgovini in na kakšen način bi se lahko postopoma lotili odpiranja trgovin, ki trenutno ne morejo poslovati.«
Nevenka Črešnar Pergar iz Ameriške gospodarske zbornice Slovenije je pohvalila hitro in učinkovito delo vlade ter pripravo ukrepov. Poudarila je, da moramo razmišljati o obdobju po krizi: za ukrepe, ki bodo spodbujali domače in tujce investicije. Dejala je, da je kriza tudi priložnost, da se poveča učinkovitost in uvede nove modele.
Komentarji